Zarówno audiofile, jak i gracze z pewnością potrafią docenić dobre głośniki, w tym głośniki bluetooth. Bywa jednak, że z różnych przyczyn trzeba włożyć słuchawki – a niekiedy warto, często dostarczają one jeszcze lepszych wrażeń dźwiękowych niż głośniki. Aby zaznać odpowiedniej akustyki i w pełni się nią nacieszyć, należy dokonać świadomego wyboru sprzętu. W tym celu trzeba zwrócić uwagę na ważny parametr słuchawek, jakim jest impedancja.

Impedancja słuchawek – co to takiego?

Impedancja słuchawek jest parametrem wyrażanym w omach (Ω), który określa wartość rezystancji dla prądu przemiennego. Innymi słowy, właściwość ta sprowadza się do tego, jaki opór elektryczny stawiają cewki głośników w słuchawkach. Może brzmieć to skomplikowanie, w praktyce jednak impedancja wpływa dość bezpośrednio na odbieranie przez nas dźwięku w słuchawkach, a konkretnie na jego dwie najważniejsze właściwości: czystość i głośność.

Co ważne, impedancja może przyjmować bardzo szeroki zakres wartości – od kilku do nawet 2000 tysięcy omów. Przy wysokiej impedancji, którą cechują się zazwyczaj słuchawki nauszne, dźwięk będzie bardzo czysty i pozbawiony zakłóceń, ale stosunkowo cichy – zwłaszcza na niewielkich, przenośnych urządzeniach, takich jak odtwarzacze MP3 i MP4 lub smartfony. Z kolei niskie wartości impedancji oznaczają, że dźwięk będzie głośniejszy i dobrze słyszalny, ale mogą (choć nie muszą!) zdarzać się zakłócenia.

sluchawki do muzyki czy dla graczy ktore wybrac

Słuchawki do muzyki czy dla graczy – które wybrać?

Jakie zatem słuchawki wybrać powinni fani muzyki, a jakie będą lepsze dla graczy? W znacznej mierze zależy to oczywiście od indywidualnych potrzeb, zaś szczególnie istotnym kryterium wyboru powinien być sprzęt, z jakiego się korzysta.

Słuchawki o wysokiej impedancji doskonale nadają się do wysokiej jakości sprzętu audio, również z dodatkowymi wzmacniaczami. Przykładem są stacjonarne odtwarzacze, a także komputery czy konsole do gier. Innymi słowy, są to słuchawki, z których korzystali będziemy w domu. Ich zastosowanie zagwarantuje nam wysokiej klasy wrażenia akustyczne, niezależnie od tego, czy poświęcimy czas swoim ulubionym utworom muzycznym, czy też postanowimy zagrać w dającą nam frajdę grę. W obu wypadkach nieskazitelny, wyraźny dźwięk ma bardzo duże znaczenie, aby w pełni cieszyć się muzyką – czy to samodzielną, czy to ilustrującą to, co dzieje się na ekranie podczas grania. Jak wspomniano wyżej, słuchawki o wysokiej impedancji są z reguły nauszne, jeśli więc zajmujemy się muzyką zawodowo, bądź poświęcamy dużo czasu graniu, zdecydowanie warto wybrać wygodny model. Gracze powinni dodatkowo zaopatrzyć się w komfortowe fotele gamingowe.

Słuchawki o niskiej impedancji – głównie modele douszne – także doskonale nadają się do słuchania muzyki, najlepiej z przenośnych urządzeń, z których korzystamy poza domem. Na spacerze, podczas biegania czy jazdy środkami komunikacji zbiorowej dźwięk nie musi być nadzwyczajnie czysty, ważne, aby było go wyraźnie słychać. A ten generowany przez słuchawki o niskiej impedancji jest na tyle głośny, że z powodzeniem przebije się przez odgłosy otoczenia.

Podsumowując, zarówno melomani i zawodowi muzycy, jak też gracze zainwestować powinni w słuchawki o wysokiej impedancji. Z kolei dla osób lubiących słuchać muzyki poza domem, najlepszym wyborem będą słuchawki o niskiej impedancji.