Pralka jest jednym z najważniejszych sprzętów w mieszkaniu, ciężko jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niej.

1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki automatycznej?

2. Jakie mogą być dodatkowe funkcje pralki?

3. Pralki do zabudowy

4. Pralki ładowane od góry, czy od przodu?

5. Jak dbać o swoją pralkę?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki automatycznej?

Model pralki należy dostosować zarówno pod nasze potrzeby jak i przestrzeń, którą dysponujemy.

Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć przed zakupem pralki jest jej ładowność. Im większy bęben tym więcej jesteśmy w stanie wyprać prania za jednym razem. Równocześnie jednak urządzenie z większa ładownością będzie miało większe gabaryty.

Przy wyborze pralki warto jest zwrócić uwagę na szybkość wirowania. Im większa maksymalna prędkość wirowania tym pralki automatyczne stają się droższe.

Szybsze wirowanie sprawia, że finalnie ubrania będą mniej mokre, ale równocześnie stają się dużo bardziej pogniecione. Najlepszym wariantem jest 1000 obrotów na minutę. Warto jest wybrać model, który pozwala na samodzielne dostosowanie prędkości.

Ważna jest również klasa energetyczna pralki. To nie tylko kwestia ekologicznego podejścia do życia, ale również ekonomi wydatków.

Obecnie określa się siedem klas energetycznych, najwyższa z nich ma oznaczenie A+++ i charakteryzuje ją najmniejsze zużycie wody na cykl prania oraz najcichsza praca.

Na koniec, kwestia bębna. Przed wyborem dokładnie oglądnijmy jego powierzchnie. Najbezpieczniejsze dla naszych ubrań są struktury diamentu, które nie zaciągają tkaniny lub miodu zapobiegające mechaceniu się.

Jakie mogą być dodatkowe funkcje pralki?

Poszczególne pralki mogą różnić się od siebie funkcjami, które usprawniają pranie.

Pralki automatyczne posiadają dużo większe zautomatyzowanie systemu. Wyświetlacz elektroniczny pozwala na wybranie odpowiedniego trybu lub zaprogramowanie dodatkowych funkcji.

Możemy ustawić pranie wstępne przy bardzo zabrudzonych ubraniach lub skorzystać z opcji zapewniającej automatyczne dozowanie środka piorącego. Automatyka wagowa oblicza na podstawie obciążenia zapotrzebowanie na proszek oraz płyn piorący.

Większość pralek ma możliwość zaprogramowania intensywnego prania, które upora sobie z bardzo ciężkimi plamami. Jest to bardzo pożądana funkcja, szczególnie w rodzinnym domu z dziećmi.

Bardzo przydatna jest też możliwość zaprogramowania lub ustawienia trybu prania pod tkaniny, które pierzemy. Dzięki temu możemy zapewnić im optymalne bezpieczeństwo.

Najnowsze modele niekiedy są kompatybilne ze smartfonem, dzięki czemu jesteśmy w stanie zdalnie zaprogramować interesujący nas program i uruchomić urządzenie bez potrzeby przebywania w tym samym pomieszczeniu.

Pralki do zabudowy

Wybierając odpowiednią dla nas pralkę musimy się też zastanowić nad jej lokalizacją. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na miejscu warto jest zainwestować w pralkę, którą możemy dołączyć do innych mebli.

Modele do zabudowy możemy w bezpieczny sposób zamontować pod blatami oraz wewnątrz szafek. To rozwiązanie sprawdza się w łazience, kuchni lub innym pomieszczeniu gospodarczym.

Pralka automatyczna wolnostojąca będzie różniła się od pralki, która dostosowana jest do zabudowy. Pralka dostosowana do zabudowy posiada bęben, którego załadujemy jedynie od przodu.

Pralki do zabudowy pozwalają na ograniczenie użytkowanej przestrzeni oraz dostosowanie sprzętu pod aranżację pomieszczenia.

Pralki ładowane od góry, czy od przodu?

Wybór pomiędzy pralką ładowaną od góry, a pralką ładowaną od przodu zależy od gustu użytkownika, ale również przestrzeni, w której się znajduje.

Mniejsze łazienki mają ograniczony obszar, w którym możemy się poruszać. W nich dużo wygodniejsza będzie pralka ładowana od góry. Sprawdzi się w kawalerkach oraz w domach, gdzie nie ma zapotrzebowania na duże prania.

Musimy brać jednak pod uwagę, że większość pralek z otwieranym bębnem od góry ma mniejszą pojemność. W razie potrzeby zabudowania stają się również niepraktyczne.

Jeżeli chodzi o jakość pracy pralki ładowane od góry nie różnią się niczym od pralek ładowanych od przodu. Nie mniej jednak pralkę otwieraną od przodu możemy zatrzymać i doładować w trakcie prania, czego nie uczynimy przy drugim wariancie.

Jak dbać o swoją pralkę?

Wybierając pralkę możemy odnaleźć odpowiedni dla siebie produkt. Jednak jeżeli chcemy żeby sprzęt służy nam przez dłuższy czas musimy również regularnie dbać o jej stan.

Przede wszystkim należy pamiętać o jej świeżość. Raz na jakiś czas warto jest wybrać tryb z najwyższą temperaturą i ustawić go bez prania żeby wysterylizował wnętrze.

Po każdym praniu powinno się pozostawić drzwiczki otwarte aż do całkowitego wyschnięcia bębna.

Przed każdym praniem wyjmuj wszelkie przedmioty z kieszeń i unikaj ubrań posiadających ćwieki lub wydatne kanty. Mogą być przyczyną uszkodzeń w pralce i przede wszystkim zniszczą inne ubrania. Przy tego typu dodatkach zaleca się pranie ręczne.

Regularnie, wedle zaleceń producenta, stosuj środki odkamieniające. Pralka pobierając wodę będzie miała bezpośredni kontakt z osadem kamiennym, który pozostanie na jej częściach. Jeżeli nie będzie usuwany doprowadzi do awarii sprzętu.

Kupując urządzenie warto jest sprawdzić, która z firm oferuje najwyższej jakości sprzęt. Najlepsze pralki automatyczne będą nie tylko ekonomiczne, ale również bezpieczne dla Twoich ubrań. Przykładem może być pralka Samsung, która cały czas jest jedną z najczęściej wybieranych opcji.