Agregat prądotwórczy zwany również generatorem prądotwórczym to elektroenergetyczne urządzenie, które stanowi samodzielne źródło prądu elektrycznego. Składa się z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, elektrycznej rozdzielnicy oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych. Tym samym agregat prądotwórczy to niezależne źródło energii elektrycznej. W praktyce wykorzystywane bywa dla różnych potrzeb wówczas, gdy nie ma innych źródeł energii. Czasem agregaty stosowane są również w celach pomocniczych.

Ranking agregatów prądotwórczych

  1. Agret FOGO F3001IS
    Agret FOGO F3001IS
    Sprawdź aktualną cenę
    Solidna konstrukcja, funkcjonalne rozwiązania oraz niska awaryjność, to główne cechy tego wspaniałego urządzenia. Kompaktowe wymiary pozwalają na proste przewożenie tego sprzętu. Agregat wyposażony w silnik benzynowy Rato R 120-Vi, inwerterową regulację napięcia oraz stabilną częstotliwość 50Hz. Fogo chodzi dosyć cicho jak na sprzęt o takiej mocy. Produkt posiada funkcję łączenia dwóch agregatów w jeden zespół prądotwórczy.
  2. Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900
    Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900
    Sprawdź najniższą cenę
    Niezawodny agregat prądotwórczy stanowiący samodzielne źródło prądu. Posiada kontrolny wyświetlacz, wskaźnik poziomu paliwa w zbiorniku oraz samowzbudną prądnicę. Godnym zauważenia elementem jest również czujnik ciśnienia oleju, czujnik przeciążeniowy czy automatyczna regulacja częstotliwości. Produkt wyróżnia się zwartą konstrukcją. Wyposażony jest w wysokiej jakości silnik spalinowy. Nie nadaje się do użytkowania w pomieszczeniach zamkniętych. Należy chronić go przed wilgocią.
  3. Agregat prądotwórczy Honda EU22i
    Agregat prądotwórczy Honda EU22i
    Sprawdź najniższą cenę

    Jednofazowy agregat prądotwórczy cechujący się cichą pracą i niewielką wagą w porównaniu do generowanej przez siebie mocy. Posiada wysoką jakość prądu wyjściowego. Możliwe jest równoległe połączenie ze sobą dwóch generatorów, co ma na celu podwojenie mocy wyjściowej. Ciekawym rozwiązaniem jest tryb pracy ekonomicznej ECO, który zmniejsza zużycie paliwa. W modelu tym wykorzystany jest spory silnik GXR 120 ze zmodyfikowaną prądnicą.
  4. Agregat Scheppach SG 2000
    Agregat Scheppach SG 2000
    Sprawdź najniższą cenę

    Inwentorowy generator prądu o dużej wydajności. Wykorzystywany może być do elektronarzędzi i dużych urządzeń domowych. Sprawdza się też na campingach. Stosowany bywa jako generator awaryjny. Wyposażony jest w czujnik oleju z automatycznym wyłącznikiem w wypadku bardzo niskiego stanu oleju. Moc wyjściowa produktu to 2000W. Model ten wyróżnia się stosunkowo niewielką wagą (23 kg) i kompaktową budową. W czasie pracy nie emituje zbyt dużego hałasu (71 dB).
  5. Agregat Makita EG2250A
    Agregat Makita EG2250A
    Sprawdź najniższą cenę
    Ważący około 50 kg wysokiej klasy agregat prądotwórczy, który przychodzi z pomocą m.in. w przypadku awarii sieci energetycznej. Dzięki niemu można z powodzeniem uniezależnić się od dostaw prądu z elektrowni. Model ten jest bardzo łatwy w obsłudze. Pracuje przez dłuższy czas bezawaryjnie. Wyposażony jest w funkcjonalny wskaźnik poziomu paliwa. Istnieje także możliwość ładowania akumulatora 12 V. Urządzenie posiada nowoczesny 4-suwowy silnik spalinowy OHV i ręczny rozrusznik.
  6. Agregat prądotwórczy Fogo-Honda FH 3001
    Agregat prądotwórczy Fogo-Honda FH 3001
    Sprawdź najniższą cenę
    Agregat prądotwórczy z silnikiem benzynowym objętym trzyletnią gwarancją. Produkt spełnia europejskie normy emisji spalin EURO2 oraz normy amerykańskie EPA 3 i CARB 3. Model wyróżnia się prostą konstrukcją, co pozwala na jego łatwe transportowanie. Wyposażony jest w silnik o dużej mocy znamionowej, który zasilany jest benzyną i uruchamiany ręcznie. Agregat jednofazowy doskonale nadaje się do zasilania urządzeń, które nie wymagają stabilizacji napięcia. Maszyna jest skutecznie chroniona przed ewentualnym przegrzaniem za sprawą wbudowanego wyłącznika termicznego.

Jaki agregat prądotwórczy kupić?

Agregaty prądotwórcze zapewniają dostęp do energii elektrycznej w przypadku awarii czy braku zasilania z sieci zewnętrznej. Trzeba je jednak dobrać odpowiednio do posiadanych urządzeń. Co zatem wziąć pod uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?

  • Fazy i napięcia – do wyboru są agregaty jednofazowe (230 V) i trójfazowe (400 V), a więc tzw. agregaty na siłę z wtykiem czteropinowym. Modele jednofazowe sprawdzają się w przypadku gospodarstw domowych. Na budowę przeznaczone są agregaty trójfazowe, gdyż większe maszyny budowlane potrzebują zasilania z siły.
  • Moc – od tego parametru zależy to, czy dany model będzie w stanie zasilić określone urządzenia. Niektóre agregaty mają podawaną moc przy pełnym obciążeniu i maksymalnym spalaniu, a inne przy spalaniu rzędu 75%. Warto na to zwrócić szczególną uwagę.
  • Rodzaj paliwa –  najpopularniejsze są agregaty z silnikami spalinowymi. Niektóre modele zasilane są także LPG czy gazem ziemnym. Rzadziej spotkać się można z silnikami benzynowymi, które przy intensywnej eksploatacji są na ogół mniej trwałe. Spore znaczenie przy okazji ma pojemność zbiornika paliwa, co ma oczywiście związek z czasem pracy. Okazuje się, że niewiele agregatów można tankować bez potrzeby ich wcześniejszego wyłączenia. Niektóre modele posiadają wskaźnik poziomu paliwa i katalizator, który ogranicza emisję spalin.
  • Hałas – to wbrew pozorom parametr, który jest bardzo istotny, zwłaszcza w przypadku agregatów stojących wewnątrz budynków. Obecnie większość modeli dostępnych na rynku jest dość głośna (powyżej 90 dB). Zakupić można jednak również agregaty zabudowane, w których hałas zredukowano do 65-75 dB.
  • Waga – agregaty prądotwórcze nie są urządzeniami lekkimi, ale modele bardziej kompaktowe i lżejsze są łatwiejsze do transportowania czy przestawiania z miejsca na miejsce.

Czy warto kupić agregat prądotwórzy?

Obecnie trudno jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do energii elektrycznej. Z tego powodu warto mieć swój własny agregat prądotwórczy. To rozwiązanie idealne dla domów, które nie są połączone do sieci energetycznej, ale przychodzi z pomocą także w przypadku różnego rodzaju awarii. Przerwy w dostawie energii elektrycznej w Polsce nie są wcale rzadkością, zwłaszcza w niektórych regionach kraju.

Gdy przerwy w dostawie prądu są często i długie, zakup agregatu prądotwórczego jest doskonałym rozwiązaniem. Taki generator prądu pozwala zachować kontakt ze światem i cywilizacją nawet w przypadku odcięcia od sieci elektrycznej. Do agregatora podłącza się w razie problemów przede wszystkim instalację grzewczą. Okazuje się bowiem, że większość nowoczesnych kotłów nie działa bez prądu. Ponadto generatory wykorzystywane są do zasilania wentylacji mechanicznej, oświetlenia, instalacji alarmowej i podstawowych urządzeń np. lodówki czy zamrażarki.

Agregaty prądotwórcze często spotkać można również na placach budowy różnego rodzaju. Tam zasilają elektronarzędzia czy maszyny budowlane.

Popularni producenci agregatów prądotwórczych

Sklepy z agregatami warte uwagi