Akwarium to sztuczny zbiornik wodny, który może mieć różne kształty i rozmiary. Posiada minimum jedną ścianę transparentną, na ogół wykonaną ze szkła. Akwarium służy do hodowania organizmów, które żyją w środowisku słodko- lub słonowodnym. Początki akwarystyki przypisywane są już Sumerom, ale zapiski o hodowli ryb pochodzą także ze starożytnego Egiptu. Termin akwarium pojawił się jednak dopiero w roku 1853 za sprawą angielskiego przyrodnika Philipa Henry’ego Gosse’a.

Ranking akwariów

  1. Akwarium Aquael Leddy Day&Night 60 Z Wyposażeniem 54L Czarne

    Akwarium Aquael Leddy Day&Night 60 Z Wyposażeniem 54L Czarne
    Sprawdź aktualną cenę

    Efektowny wizualnie zestaw akwariowym z innowacyjnym oświetleniem LED Day&Night. Integruje oświetlenie nocne z dziennym. Zestaw składa się z akwarium, nowoczesnej pokrywy wykonanej z tworzywa sztucznego w technologii wtryskowej, energooszczędnego modułu oświetleniowej, bezobsługowej i automatycznej grzałki oraz filtru wewnętrznego ASAP 300. Pokrywa wykorzystuje specjalny system otwierania SMART OPEN.

  2. Aquael Zestaw Akwarystyczny Classic Box 60 PAO LT

    Aquael Zestaw Akwarystyczny Classic Box 60 PAO LT
    Sprawdź aktualną cenę

    Klasyczny zestaw akwariowy, który składa się z solidnej pokrywy wykonanej w technologii wtryskowej, oświetlenia, klapki do karmienia ryb i akwarium klejonego czarnym silikonem. Pokrywa wyposażona jest w system smart open, dlatego do jej podnoszenia nie są potrzebne zawiasy czy podpórki. Specjalne kanaliki służą do odprowadzania skroplonej na niej wody od razu do zbiornika. Oświetlenie to w tym przypadku energooszczędne moduły LEDDY TUBE RETRO FIT SUNNY.

  3. Akwarium Tetra Silhouette 12L Zestaw

    Akwarium Tetra Silhouette 12L Zestaw
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy zestaw akwariowy o dość ciekawym designie. Sprawdzi się jako ozdoba niejednego wnętrza. Nowoczesne oświetlenie ledowe pozwala na uzyskanie naprawdę spektakularnego efektu. Zintegrowany system filtracji zapewnia czystą i w pełni bezpieczną wodę dla ryb. Pojemność akwarium to 12 litrów. Wykonane jest ono ze szkła oraz tworzywa sztucznego. Powinno sprawdzić się także w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu.

  4. Aquael Shrimp Set Smart 10L Black 20X20X25Cm

    Aquael Shrimp Set Smart 10L Black 20X20X25Cm
    Sprawdź aktualną cenę

    Innowacyjny zestaw akwariowy dla krewetek i małych ryb. Składa się z akwarium z szybą nakrywową, lampki LED LEDDY SMART PLANT, ochronnej podkładki gąbkowej, grzałki automatycznej, filtru wewnętrznego PAT MINI oraz pokarmu dla krewetek ACTI CRUSTABS. Produkt wyróżnia się efektownym, płaskim kształtem. Lampka ledowa emituje światło o temperaturze barwowej 8000K. Wpływa ono pozytywnie na wzrost roślin. Przy okazji podkreśla kolorystykę rybek i krewetek.

  5. Akwarium Tetra Cascade Globe Kula dla Bojownika 6,8 l

    Akwarium Tetra Cascade Globe Kula dla Bojownika 6,8 l
    Sprawdź aktualną cenę

    Czarna kula akwariowa z filtrem. Posiada pojemność 6,8l i nie jest trudna do utrzymania w czystości. Produkt oferuje efekt szumiącego wodospadu, zapewniając tym samym odprężenie i relaks. Wkład filtracyjny Tetra wymaga wymiany co około 4 tygodnie. Na uwagę zasługuje także obecność ośmiu diod ledowych, które zapewniają intensywne oświetlenie zbiornika z góry. Do zasilania filtra i diod LED służy niskonapięciowy kabel. W akwarium należy wykorzystywać tylko pokarm najwyższej jakości.

Jakie akwarium kupić?

Akwarium to obowiązkowy element na wyposażeniu każdego miłośnika rybek i innych stworzeń wodnych. Na jaki model warto jednak w tym przypadku postawić i co trzeba obowiązkowo wziąć pod uwagę przy zakupie akwarium do domu?

  • Rozmiar – od niego zależy, jakie rybki w akwarium mogą się znajdować. Generalnie większe akwarium oznacza większe możliwości. Mowa nie tylko o rybach, ale i roślinności czy dekoracjach. Dla małych rybek przeznaczone są akwaria o pojemności do 52l. Akwaria liczące do 110l są optymalnym rozwiązaniem w większości przypadków. Można w takim akwarium hodować kilka gatunków ryb. Akwaria większe niż 110l są już drogie w utrzymaniu. Wymiana wody czy czyszczenie takiego akwarium to wyzwanie na wiele godzin. Na takie modele decydują się osoby doświadczone.
  • Kształt –  do wyboru są akwaria o różnorodnych formach i kształtach. Znaczenie w tym przypadku ma to, gdzie akwarium będzie docelowo się znajdować i czy będzie na nie odpowiednia ilość miejsca. Akwaria mogą być  owalne, prostokątne, posiadać szybki profilowane, narożne, sześciokątne. Wybór to w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań.
  • Rodzaj szkła –  obecnie wykorzystywane jest szkło typu OptiWhite i standardowe szkło typu Float. Float to szkło wynalezione w roku 1952 przez Alastaira Pilkingtona. Jest ono niemal idealnie płaskie, gładkie i pozbawione zniekształceń. Osiąga grubość do 25 mm. Ma zielonkawą barwę, co wynika z zawartości w masie szklanej tlenków żelaza. Alternatywą dla niego jest szkło OptiWhite wynalezione z myślą o architekturze. Zawiera ono mniej żelaza i jest bezbarwne. Cechuje się także wyższą przepuszczalnością światła i energii słonecznej. Ma grubość do 19 mm. To rozwiązanie polecane doświadczonym akwarystom.
  • Klejenie – wyróżnia się klejenie tradycyjne i na kąty otwarte. Klejenie tradycyjne polega na ustawieniu szyb na szybie dna. Dłuższe szyby znajdują się na zewnątrz, a krótsze między nimi. Klejenie na kąty otwarte to przypadek, w którym szyby klejone są od zewnątrz. Ich krawędzie mają utworzyć kąt prosty. Powstała przestrzeń 1 mm jest wypełniania silikonem.

Czy warto kupić dobre akwarium?

Decydując się na domową hodowlę rybek czy innych zwierząt podwodnych trzeba zainwestować w dobrej jakości akwarium. Na należy przy tym podjąć decyzję o zakupie gotowego już zestawu akwariowego lub samodzielnym skomponowaniu takiego zestawu. Jeśli  hodowane mają być podstawowe gatunki ryb i roślin, w zupełności sprawdzi się gotowy zestaw akwarystyczny. Jest to zresztą rozwiązanie zdecydowanie najwygodniejsze.

Zestawy akwariowe zazwyczaj składają się ze szklanego akwarium, pokrywy plastikowej razem z oświetleniem, niekiedy filtru i podkładki pod akwarium. Akwaria z pokrywą maja światło, które w przypadku podstawowych roślin sprawdza się bardzo dobrze. Jednak w przypadku roślinności bardziej wymagającej lepiej zainwestować w zestaw z modułowym oświetleniem. Najlepszej jakości akwaria obecnie dostępne na rynku wykorzystują nie tradycyjne świetlówki, ale energooszczędne oświetlenie ledowe, którego popularność cały czas rośnie.

Popularni producenci akwariów

Sklepy warte uwagi