Biokominek to forma kominka opalanego paliwem żelowym lub płynnym produkowanym na bazie alkoholu. Taka baza spala się, nie wytwarzając przy tym zapachu czy dymu. Biokominek w przeciwieństwie do kominka tradycyjnego nie pozostawia po sobie popiołu. Nie wymaga dodatkowo tworzenia instalacji kominowej. Ciepło powstałe na skutek procesu spalania nie jest usuwane przez komin, ale pozostaje w danym pomieszczeniu.
Ranking biokominków
-
Biokominek Simple Fire Corner 1200L
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy biokominek narożony przeznaczony do indywidualnej zabudowy. Wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Prezentuje się bardzo efektownie. Za sprawą dość dużych wymiarów zastosować go można także w większych pomieszczeniach. Konstrukcja biokominka jest wykonana w całości ze stali malowanej na kolor czarny w sposób proszkowy. Wewnątrz znajduje się kieszeń na palnik o pojemności 2 litrów. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej inox szczotkowanej. Palnik można łatwo wygasić za sprawą specjalnej pokrywy. -
Prosty w obsłudze i montażu biokominek, który sprawdzi się w każdym domu czy mieszkaniu. Pełni przy okazji funkcję dekoracyjną. Opalany jest paliwem ekologicznym w formie płynu i daje prawdziwy ogień. Podnosi temperaturę o kilka stopni Celsjusza. Sporo przy tym zależy od wielkości danego pomieszczenia. Biokominek stanowi więc dodatkowe źródło ogrzewania. To model wolnostojący, który postawić można w zasadzie w dowolnym miejscu. Posiada certyfikat bezpieczeństwa TUV.
-
Niezwykle nowoczesny biokominek, który nie sprawia żadnych problemów w obsłudze. Dodatkowo pełni we wnętrzu funkcję dekoracyjną. Opalany jest paliwem ekologicznym, które ma formę płynu i daje dzięki temu prawdziwy ogień. Podnosi w danym pomieszczeniu temperaturę o dobrych kilka stopni Celsjusza, a więc jest dodatkowym źródłem ogrzewania. Produkt ten wyróżnia się nowoczesnym designem i pasuje do wielu aranżacji. Zastosować go można z powodzeniem w dużym wnętrzu.
-
Wysokiej jakości biokominek odpowiedni do niejednego mieszkania czy domu. Daje prawdziwy ogień i podnosi w pomieszczeniu temperaturę. Jest tym samym dodatkowym, prostym w obsłudze źródłem ogrzewania. Wystarczy wlać do niego biopaliwo do określonego poziomu. Płomień można regulować, a w razie potrzeby szybko wygasić. Biokominek jest wolnostojący, a więc nie ma problemu z jego postawieniem w dowolnym miejscu. To model z niemieckim certyfikatem bezpieczeństwa TUV.
-
Biokominek Golf Horizontal Z Szybą
Funkcjonalny biokominek będący świetną alternatywą dla standardowego kominka. Wyróżnia się nowoczesnym designem. Zamontować go można na dwa sposoby – wieszając na ścienie lub we wnęce czy specjalnym elemencie dekoracyjnym wystającym ze ściany. Biokominek zajmuje niewiele miejsca. W skład zestawu wchodzą w tym przypadku dodatkowo dwa kołki montażowe, pojemnik na biopaliwo o pojemności 0,4l oraz rączka do regulacji tego pojemnika. Całość wykonana jest ze stali malowanej na kolor czarny.
Jaki biokominek kupić?
Coraz więcej osób decyduje się na montaż w swoim domu lub mieszkaniu biokominka będącego ekologiczną alternatywą dla standardowego kominka. Jaki produkt wybrać dla siebie? Czym sugerować się przy wyborze biokominka?
- Sposób montażu – wyróżnia się tutaj biokominki wolnostojące, wiszące i przeznaczone do zabudowy. Te pierwsze ustawić można w dowolnym miejscu. Są one praktyczne, ale pełnią raczej funkcję dekoracyjną. Trudniejsze w montażu są kominki wiszące. Modele do zabudowy przypominają klasyczne piecyki. Często montuje się je w narożniku.
- Rodzaj paleniska – do wyboru są biokominki z paleniskiem otwartym lub zamkniętym. Szyba ogranicza ilość generowanego do otoczenia ciepła, ale zarazem daje poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w domach z małymi dziećmi czy zwierzętami.
- Materiał wykonania – obudowa biokominków na ogół wykonana jest ze stali nierdzewnej odpornej na korozję. Jest ona malowania na różne kolory w sposób proszkowy. W drzwiach biokominka znajduje się najczęściej żaroodporna szyba, która jest odporna na stłuszczenia i można ją łatwo utrzymać w czystości. Mniej popularne są modele z obudową z płyty MDF czy ceramicznym frontem.
- Wydajność – biokominek nie jest głównym, ale raczej dodatkowym źródłem ciepła. Jego wydajność zależy od sprawności cieplnej i mocy grzewczej. Male modele mają około 3000W, ale są też i te znacznie mocniejsze z mocą powyżej 8000W. Niektóre pozwalają na regulację mocy grzewczej w danym zakresie.
- Waga i wymiary – wysokość biokominków nie przekracza na ogół 100 cm, podobnie jest z szerokością. Waga wynosi od kilku do kilkudziesięciu kilogramów. Im biokominek jest cięższy, tym trudniejszy jest jego montaż.
- Paliwo – ma formę żelową lub płynną. Płynny bioetanol sprzedawany jest w butelkach o pojemności od 0,5 do 5 litrów. Litr paliwa wystarcza średnio na 1-6 godzin palenia.
- Bezpieczeństwo – biokominek należy zawsze użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy dolewaniu do paleniska paliwa. Dobrej klasy biokominki sprzedawane są w zestawie ze specjalnymi lejkami.
Czy warto kupić biokominek?
Biokominki cieszą się coraz większą popularnością. To urządzenia ekologiczne i zarazem bezpieczne dla otoczenia. Stanowią świetną alternatywę dla klasycznych kominków. Są przy tym od nich znacznie tańsze. Wiele z nich nie wymaga specjalnej instalacji czy podłączania przewodów kominowych. Stosowane mogą być więc z powodzeniem w mieszkaniach w blokach. Biokominki są proste w montażu i obsłudze.
Niewątpliwym atutem biokominków jest także ich stosunkowo niewielki rozmiar. Są one na tyle kompaktowe, że umieścić je można w zasadzie w dowolnym miejscu w domu lub mieszkaniu. Sprawdzają się w różnych pomieszczeniach, nie tylko przestronnych salonach, ale i sypialniach czy łazienkach. Biokominki wykorzystują do działania paliwo produkowane na bazie alkoholu etylowego. Nie emitują dymu i zapachu i nie produkują popiołu. To spore ułatwienie dla domowników. Dlatego mówi się w tym przypadku o urządzeniach ekologicznych.