CB Radio to nazwa wywodząca się od angielskiego określenia „Citizens Band Radio”, które oznacza „Radio Pasma Obywatelskiego”. Pod nazwą tą należy rozumieć także urządzenia łączności, które pracują w zakresie 27 MHz. Obecnie w Polsce do stosowania CB Radia nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia. Takie urządzenia są lekkie i raczej mają niewielkie rozmiary. Na ogół posiadają składaną antenę. Stosowane są bardzo często w terenie. Ich zasięg łączności sięga kilku kilometrów.
Ranking CB Radia
- CB Radio President Harry III Asc
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesne urządzenie wyposażone w funkcję ASC – automatycznej blokady szumów. Zwalnia ona kierowcę z obowiązku nieustannego regulowania czułości blokady przy nieregularnym natężeniu zakłóceń radiowych. W przypadku osób, które jeżdżą po trasach międzynarodowych zaprogramowane są również standardy częstotliwości dla innych krajów. Model ten posiada funkcję SCAN. Dzięki niej radio potrafi przeszukiwać kanały w poszukiwaniu rozmów. Przycisk MEM służy do programowania radia. - CB Radio Midland Alan 78 Plus
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej jakości wielokanałowy, przenośny radiotelefon CB. Wykorzystuje nowoczesne rozwiązania techniczne, które przekładają się na wysoki komfort jego użytkowania oraz wysoką skuteczność łączności. W produkcie wykorzystano materiały wysokiej jakości, w tym obwody drukowane odporne na wstrząsy czy monolityczne układy scalone. Produkt posiada syntezer częstotliwości PLL gwarantujący lata bezawaryjnej pracy. - CB Radio President Barry ASC
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesne CB Radio o kompaktowych wymiarach. Jest to produkt, który wyróżnia się łatwością obsługi. Wyposażony jest w reduktor szumów. To produkt odpowiedni dla kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Dodatkowym atutem jest w tym przypadku FILTR ANL odpowiedzialny za zakłócenia w odbiorze. Ciekawym rozwiązaniem jest zmienny kolor podświetlenia wyświetlacza i funkcja Talk Back. Pozwala ona na odsłuch własnej modulacji w głośniku radia. Całość jest bardzo efektownie wykonana. - CB Radio Yosan Pro120
Sprawdź aktualną cenę
Funkcjonalne CB Radio, które pracuje w zakresie podstawowym 40 kanałów, z mocą do 4W. Oferuje podstawowe funkcjonalności np. przycisk szybkiego wyboru kanału 9, skanowanie czy monitor dwóch kanałów jednocześnie DualWatch. Pozwala na naprzemienne odbieranie dwóch kanałów. Produkt ten dodatkowo posiada regulację czułości odbiornika RF Gain. W ten sposób przy zastosowaniu anten o dużym zysku energetycznym, umożliwia tłumienie czułości odbiornika na trasie czy w warunkach miejskich. Całość zamknięta jest w estetycznej obudowie. - CB Radio Albrecht AE6110 ASQ
Sprawdź aktualną cenę
Niewielkich rozmiarów CB Radio z automatyczną blokadą szumów oraz RF-gain, w którym zastosowano innowacyjne rozwiązania techniczne. Produkt posiada szybki wybór kanałów priorytetowych lub kanału 9 – alarmowego. Oferuje funkcję automatycznego szukania rozmowy SC, blokady przycisków LC czy automatycznej blokady szumów ASQ. W skład zestawu wchodzą radiotelefon, uchwyt mikrofonu, śruby mocujące do radia i uchwytu, uchwyt do mocowania radia, mikrofon z przedwzmacniaczem i przyciskami UP/DOWN oraz EC deklaracja zgodności.
Jakie CB Radio kupić?
Wielu kierowców do zakupu CB Radia szczególnie przekonywać nie trzeba. To urządzenie, dzięki któremu mogą bowiem być na bieżąco z informacjami na drodze. Jak jednak wybrać odpowiednie urządzenie? Co należy wziąć pod uwagę?
- Funkcjonalność – to kwestia niezwykle istotna. Obecne na rynku urządzenia oferują takie opcje jak ASC (automatyczna redukcja szumów) Mic Gain (regulacja wzmocnienia mikrofonu), RF Gain (regulowanie czułości odbiornika) czy ASC/ASQ Squelch (automatyczna blokada szumów).
- Ilość kanałów – nowoczesne CB Radia obsługują na ogół 40 kanałów, w tym minimum jeden kanał szybki.
- Zakres częstotliwości – producenci podają w tym przypadku częstotliwość maksymalną i minimalną.
- Sposób zmiany kanałów – na ogół uważa się, że wygodniejszym rozwiązaniem niż przyciski jest pokrętło. Nowoczesne CB Radia posiadają także panele dotykowe.
- Montaż – do wyboru są ramki montażowe (CB Radio można wówczas umieścić na miejscu standardowego radia), radia kompaktowe i radia dzielone.
- Wyposażenie – warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i wielkość wyświetlacza czy uchwyt na mikrofon.
- Rodzaj anteny – w teorii, im dłuższa jest antena, tym lepszy jest odbiór rozmów odbywających się nawet w dużej odległości. Jednak nie zawsze tak jest w praktyce. W mieście długa antena niekiedy ściąga sporo zakłóceń i utrudnia korzystanie z urządzenia. W takim przypadku lepiej postawić na antenę o długości około metra. Jeśli już stawia się na antenę długą, powinna być ona sztywna. Wówczas jest mniej narażona na zakłócenia. Obecnie dużą popularnością cieszą się anteny o podstawie magnetycznej. Wystarczy postawić je na dachu. Wielu kierowców narzeka jednak, że powodują one zadrapania, zniszczenia lakieru. Poza tym taką antenę trzeba chować na czas postoju. Innym rozwiązaniem są anteny montowane poprzez otwór w dachu czy na specjalne uchwyty na relingi czy klapę bagażnika.
Czy warto kupić CB Radio?
CB Radia na dobre wróciły do łask. To urządzenia, które wykorzystywane są przede wszystkim do ostrzegania o kontrolach drogowych policji czy straży miejskiej. W ten sposób kierowcy dzielą się także informacjami o sposobie dojazdu do danego miejsca czy aktualnej sytuacji na drodze. Niekiedy polecają sobie stacje benzynowe, sklepy, warsztaty samochodowe i restauracje. Nie oznacza to, że w ten sposób nie można poruszać również tematów mniej poważnych.
Obecnie popularność CB Radio rośnie. Są osoby, które uważają, że aplikacje telefoniczne mają podobne funkcje, ale w przypadku zawodowych kierowców czy osób, które jeżdżą dużo i często, takie radio jest nieocenionym rozwiązaniem. W tym przypadku nie trzeba martwić się rozładowanym telefonem czy utratą zasięgu. Dodatkowo nawet najlepsza aplikacja nie jest w stanie informować na bieżąco o wszystkich wydarzeniach, które mają niekiedy miejsce na drodze.
CB Radia to urządzenia naprawdę niewielkich rozmiarów, które nie zajmują zbyt wiele miejsca w samochodzie, a przy tym są łatwe w montażu i późniejszej obsłudze.