Chlebak to po prostu pojemnik służący do przechowywania różnego rodzaju pieczywa. Jego zadaniem jest ograniczenie wysychania bułek i chlebów oraz zapobieganie osadzaniu się na nich pleśni. Za sprawą wysokiej jakości chlebaków pieczywo dłużej pozostaje świeże i smaczne. Jednak pojemniki te pełnią także funkcję dekoracyjną, zwłaszcza gdy stoją w widocznym miejscu na kuchennym blacie. Stanowią nieodzowny element wyposażenia kuchni.
Ranking chlebaków
-
Chlebak Brabantia Wypukły Roll Top Szampański (304804)
Oryginalny, bo utrzymany w szampańskim kolorze chlebak wysokiej jakości. Sprawia, że pieczywo pozostaje przez długi czas świeże. Posiada perforowany spód ułatwiający odpowiednią cyrkulację powietrza. To produkt wykonany z lakierowanej stali nierdzewnej o znacznej wytrzymałości. System jego otwierania i zamykania jest bardzo prosty, a przy tym nie ogranicza pojemności chlebaka. W środku spokojnie zmieszczą się dwa bochenki chleba standardowych rozmiarów. Na chlebaku dodatkowo można postawić np. pojemniki na przyprawy.
-
Nowoczesny chlebak, który jednocześnie pełni dwie funkcję. Nie tylko służy do przecohwywania pieczywa różnego rodzaju, ale i wykorzystywany może być jako deska do krojenia. Dokładniej mowa w tym przypadku o jego drewnianej podstawie. Produkt wyróżnia się efektownym designem – posiada m.ni. lekko oszronioną pokrywę. Z tyłu chlebaka zlokalizowane są specjalne otwory wentylacyjne. To pojemnik prosty do utrzymania w czystości.
-
Chlebak KonigHOFFER bambusowy Cosmic
Wysokiej klasy chlebak, który świetnie sprawdzi się w niejednej kuchni. Można go ustawić na blacie kuchennym. To produkt jednocześnie lekki i bardzo wytrzymały. Wykonany jest bowiem na bazie stali węglowej. Całość uzupełnia naturalne drewno bambusowe. Obudowa chlebaka jest odporna na wgniecenia czy zarysowania. Model ten prezentuje się nowocześnie i elegancko. Pasuje do wielu aranżacji. Chlebak należy myć ręcznie.
-
Jedyny w swoim rodzaju chlebak o kształcie trapezu. To produkt elegancki, wykonany z wysokiej jakości metalu i naturalnego drewna bambusowego. Sprawdzi się świetnie w niejednym gospodarstwie domowym. Posiada solidną konstrukcję i nie jest zbyt trudny do utrzymania w czystości. Nadaje się w 100% do kontaktu z żywnością. Pasuje zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i tych nieco bardziej klasycznych.
-
Chlebak Tescoma 4Food 32 cm 896510
Minimalistyczny chlebak wykonany w całości z wysokiej jakości tworzywa sztucznego w uniwersalnym, białym kolorze. Producent udziela na niego trzyletniej gwarancji. Skutecznie chroni pieczywo przed wysychaniem czy kontaktem z wilgocią. Posiada specjalnie wyprofilowane do i antypoślizgowy spód. Model ten jest łatwy do utrzymania w czystości i nadaje się do kontaktu z produktami spożywczymi. Sprawdzi się w niejednej kuchni, ale pasuje przede wszystkim do aranżacji nowoczesnych.
Jaki chlebak kupić?
Chlebak to nieodzowny elementem chyba każdej kuchni. Nie ma lepszego miejsca do przechowywania pieczywa różnego rodzaju, aby te było świeże i smaczne przez dłuższy czas. Jaki jednak model wybrać do swojego mieszkania lub domu? Czym sugerować się przy zakupie chlebaka?
- Rozmiar – sporo zależy od tego, ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym i jak wiele pieczywa zużywa. Warto także zaplanować, gdzie chlebak będzie docelowo stać. Duży pojemnik zabiera sporo miejsca. W praktyce długość chlebaków waha się od zaledwie 18 do aż 47 cm. Dość pojemne są modele narożne, które nie zajmują zbyt wiele miejsca na blacie.
- Design – chlebaki spełniają funkcję nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną. Do wyboru są m.in. modele klasyczne, nowoczesne czy retro. Chlebaki skandynawskie pasują do wnętrz utrzymanych w tej stylistyce. Są jasne, często z napisem „Chleb” lub „Bread”. Bywają metalowe, ceramiczne i bambusowe. Niekiedy wyposażone są w drewnianą deskę do krojenia. Chlebaki nowoczesne są proste, minimalistyczne, często czarne lub białe. Produkowane są m.in. z tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej. Chlebaki vintage nawiązują do stylistyki retro i dobrze komponują się z podobnymi elementami. Ciekawie prezentują się również chlebaki prowansalskie wykonane z drewna lub wikliny.
- Materiał wykonania – chlebaki metalowe są dość tanie, a przy tym wytrzymałe i raczej lekkie. Nie sprawiają problemów w zakresie utrzymania w czystości. Z drugiej strony metal jest podatny na korozję. Taki chlebak nie powinien też stać blisko kuchenki czy okna, gdyż np. stal jest podatna na różnice temperatur. Wciąż bardzo popularne są chlebaki drewniane zapewniające pieczywu odpowiednie warunki. Są jednak trudne do utrzymania w czystości. Dodatkowo drewno łatwo pochłania wilgoć. Ciekawie prezentują się chlebaki bambusowe, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Są też odporne na odkształcenia i można je łatwo umyć. Ich największą wadą jest stosunkowo wysoka cena. Chlebaki ceramiczne łatwo się myje i nie wchodzą w reakcje z pieczywem. Są odporne na korozję. Ich wadą jest duży ciężar i podatność na stłuczenia. Ostatnim rodzajem chlebaków są pojemniki plastikowe. To propozycja najtańsza. Takie chlebaki są jednak dość wytrzymałe, lekkie i łatwe do utrzymania w czystości.
Czy warto kupić chlebak?
Trudno jest sobie wyobrazić kuchnię bez chlebaka. To pojemnik dedykowany do przechowywania pieczywa, które przecież jest spożywane w niemal każdym gospodarstwie domowym. Bułek i chleba nie należy przechowywać w lodówce czy zwykłych półkach. Warto mieć do tego przeznaczony specjalny pojemnik zwany właśnie chlebakiem.
Chlebaki to produkty praktyczne, które od lat pełnią także funkcję dekoracyjną. Wybór w sklepach jest tak duży, że bez problemu można znaleźć model pasujący do danej aranżacji – nowoczesnej, retro, skandynawskiej itd. Chlebak może ożywić wnętrze i nadać mu charakteru. Ciekawym rozwiązaniem są modele wyposażone dodatkowo w drewnianą deskę do krojenia. To rozwiązanie 2w1, które świetnie sprawdzi się w szczególności w mniejszych kuchniach. Chlebaki często sprzedawane są w zestawie z pojemnikami np. na kawę czy herbatę utrzymanymi w podobnej stylistyce.