Czajnik na gaz to to ciekawa alternatywa dla klasycznego czajnika elektrycznego. Jego zadaniem jest przede wszystkim gotowanie wody. Wprawdzie jakiś czas temu czajniki elektryczne zostały wyparte przez modele elektryczne, obecnie wracają stopniowo do łask. Mają zresztą swoich zagorzałych zwolenników. Ich największym atutem jest oszczędność. Okazuje się, że zagotowanie takiej samej ilości wody za pomocą czajnika elektrycznego jest znacznie droższe.
Czajniki na gaz zdecydowanie wracają do łask. Są osoby, które rezygnują z czajników elektrycznych właśnie na rzecz takich czajników gazowych. Rzeczywiście mają one całkiem sporo zalet. Jednak jaki czajnik na gaz kupić do swojego domu czy mieszkania? Osoby, które mają problem z zakupem mogą zerknąć na nasz ranking czajników na gaz. Umieściliśmy w nim produkty cieszące się największą popularnością wśród internautów, cenione z uwagi na funkcjonalność i wysoką jakość wykonania.
Ranking czajników na gaz
-
Czajnik na gaz Tefal K2481574 Round Kettle
Przeznaczony na indukcję czajnik ze stali nierdzewnej o pojemności 2,7l. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy rdzewienie. Jego uchwyt i pokrywka są wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Atutem tego modelu jest zamontowany na stałe gwizdek, który informuje o zagotowaniu się wody. Czajnik cechuje się spora pojemnością. Jest więc idealnym wyborem dla dużych rodzin. Sprawdzi się też w biurze.
-
Czajnik Florina Bevel Indukcja 2,2L Z Miarką
Efektowny wizualnie czajnik ze stali nierdzewnej o dużej wytrzymałości. Posiada bakelitową rączkę, która nie nagrzewa się. Dzięki niej czajnik jest bezpieczny w użytkowaniu. Dodatkowo wyposażony jest w uchylny gwizdek. Czajnik nadaje się do każdego rodzaju kuchenek, także indukcyjnych. Za sprawą odpowiedniego kształtu dnia szybko absorbuje ciepło i przyspiesza proces gotowania wody. Posiada z zewnątrz wbudowaną miarkę. Jego pojemność to 2,2l.
-
Wysokiej klasy czajnik z trójwarstwowym dnem o pojemności 2,8l. Wykonany jest z wytrzymałej stali nierdzewnej i wyposażony w gwizdek przymocowany na stałe. Jest on podnoszony za pomocą przycisku znajdującego się w uchwycie. Czajnik posiada także uchwyt, który się nie nagrzewa. Doskonale sprawdza się na kuchenkach ceramicznych, gazowych, elektrycznych i indukcyjnych. Producent udziela na niego długiej, bo dwuletniej gwarancji.
-
Czajnik na gaz Klausberg Z Gwizdkiem Stal 3L Zmieniający Kolor Indukcja Delhan
Nowoczesny czajnik wykonany ze stali nierdzewnej INOX o satynowym wykończeniu. Wyposażony jest w nienagrzewającą się rączkę. Przy temperaturze wody około 40 stopni Celsjusza dekoracyjne paski stają się kolorowe i tak jest do chwili wystygnięcia wody. Produkt wyróżnia się nowoczesnym kształtem i designem. Posiada gwizdek, który otwiera się poprzez przycisk. Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku różnego rodzaju kuchenek, także indukcyjnych. Pojemność tego modelu to 3 litry.
-
Czajnik Kinghoff Emaliowany Z Gwizdkiem 2L
Oryginalny czajnik emaliowany wykonany ze stali nierdzewnej wysokiej jakości. Sprawdza się na różnego rodzaju kuchenkach, także indukcyjnych. Posiada pojemność 2 litry i gwizdek zintegrowany w rączce. Pokrywka również wykonana jest z polerowanej stali nierdzewnej. Na uwagę zasługuje także ciekawy wzór w groszki. Taki czajnik jest nie tylko praktyczny, ale przy okazji pełni też funkcję dekoracyjną. Ożywi skutecznie niejedną kuchnię i nada jej charakteru.
Jaki czajnik gazowy kupić?
Po latach zapomnienia klasyczne czajniki na gaz ponownie wracają do łask. Mają zresztą całkiem sporo zalet. Czym jednak należy sugerować się przy ich zakupie? Co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze czajnik na gaz?
- Pojemność – to kwestia niezwykle istotna. Do wyboru są czajniki na gaz o pojemności od 0,4 do nawet 3 litrów. Wszystko zależy od tego, ile osób mieszka w domu. Singiel nie potrzebuje dużego czajnika, ale kilkuosobowa rodzina już tak.
- Materiał – od niego zależy sposób gotowania wody. Do kuchenek indukcyjnych przeznaczone są czajniki z dnem wykonanym z materiału przyciągającego magnez. Są to żelazo lub stal. Unikać należy w tym przypadku czajnik ze szkła, stali nierdzewnej, ceramiki czy aluminium. Od tego z czego wykonany jest czajnik zależy w dużej mierze estetyka jego wykonania. Do wnętrz nowoczesnych najlepszym wyborem są czajniki szklane i aluminiowe. Jednak do aranżacji klasycznych pasują bardziej czajniki żeliwne.
- Uchwyt – powinien być on wytrzymały i stabilny. Najlepiej, gdy rączka wykonana jest z materiału nie przewodzącego ciepła. Musi być ona dość szeroka i idealnie, gdy jest pokrywa warstwą antypoślizgową. Rączka długa może utrudniać przechylanie czajnika, ale za krótka może skutkować oparzeniem się. Najczęściej uchwyty pokrywane są powłoką ABS. Dużą popularnością cieszą się też rączki drewniane.
- Kształt – okazuje się, że on również ma znaczenie. Najlepiej sprawdzają się czajniki na gaz z szerokim i grubym dnem. Płomienie nie osmalają bowiem ich boków. Jeśli wystają one poza czajnik szybko niszczą jego powłokę i skracają żywotność urządzenia. Ponadto szerokie dno skraca czas gotowania wody. Dużą popularnością cieszą się niezmiennie od lat czajniki o klasycznym, baryłkowatym kształcie. Na rynku pojawiają się jednak i ciekawsze propozycje np. czajniki wysokie, które przypominają nieco samowary. Mają one na ogół nieco dłuższy, cienki dziobek do nalewania.
- Design – dzisiaj czajniki na gaz są naprawdę różnorodne. Ciekawie prezentują się modele retro np. w grochy, które są świetnym wyborem do kuchni utrzymanych właśnie w takiej stylistyce.
Czy warto kupić czajnik na gaz?
Przede wszystkim od jakiegoś czasu czajniki na gaz cieszą się coraz większą popularnością. Po latach zapomnienia znowu wracają do łask, zastępując czajniki elektryczne. Dlaczego tak się dzieje? W końcu urządzenia elektryczne są nowoczesne i bardzo funkcjonalne. Mają podświetlenie i niekiedy także możliwość regulacji temperatury. Okazuje się, że czajniki na gaz także posiadają swoje niezaprzeczalne atuty.
Pierwszą zaletą czajników na gaz jest oszczędność ich stosowania. Zagotowanie takiej samej ilości wody w czajniku na gazie jest tańsze i to całkiem sporo niż w czajniku elektrycznym. To m.in. efekt rosnących cały czas cen prądu. Dodatkowo czajnik na gaz, w przeciwieństwie do modelu elektrycznego, nie zajmuje cennego miejsca na blacie kuchennym i do działania nie potrzebuje gniazdka sieciowego. To istotne, gdy w kuchni gniazdek elektrycznych nie ma zbyt wiele, a jednocześnie podłączyć trzeba np. mikrofalówkę i ekspres do kawy.
Popularni producenci czajników na gaz
Sklepy warte uwagi
Podsumowanie rankingu czajników gazowych
Nasz ranking czajników na gaz przygotowaliśmy w oparciu o produkty cieszące się uznaniem internautów. Są to czajniki wysokiej jakości, które doskonale sprawdzają się w przypadku kuchenek różnego rodzaju. Wiele z nich użytkować można nawet na indukcji. Czajniki na gaz nie są wcale mniej funkcjonalne niż te elektryczne. Również mają swoje zalety. Przede wszystkim gotowanie w nich wody generuje mniejsze koszty niż ma to miejsce w przypadku nowoczesnych czajników elektrycznych.