Drewniany żwirek dla kota sprawia, że sprzątanie po kocie staje się o wiele łatwiejsze. W przeciwieństwie do piasku czy trocin posiada on właściwości antybakteryjne. Ma formę niewielkich granulek lub większych trocin. W sprzedaży dostępny jest w dwóch wersjach – zbrylającej i niezbrylającej. Co ciekawe, spłukiwać go można w toalecie bądź rozsypywać w ogrodzie. Jest to bowiem produkt naturalny i w 100% biodegradowalny. Posiada dodatkowo naturalny zapach żywicy.
Ranking drewnianych żwirków dla kota
- Cat’S Best Original 10L 4,3Kg
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej jakości żwirek drewniany dla kota, który pochłania nawet najbardziej nieprzyjemne zapachy. Nie zawiera przy tym żadnych sztucznych dodatków. Jest to produkt naturalny, biodegradowalny, który można spłukać w toalecie lub wyrzucić do kosza z odpadami biologicznymi. Wykonany jest w włókien roślinnych pozyskiwanych ze ścinanych świerków i jodeł. Żwirek jest dodatkowo łatwy w transporcie i skutecznie pochłania wilgoć, zwiększając swoją objętość do 700%. Nie przykleja się do kocich łapek. - Super Benek Pinio Żwirek Drewniany 10L
Sprawdź aktualną cenę
Niezbrylający żwirek drewniany dla kota z drewna drzew iglastych – świerków i sosen. Nie zawiera sztucznych dodatków chemicznych. Wyróżnia się wysoką wchłanialnością i skutecznie wiąże nieprzyjemne zapachy. Ma formę granulatu w postaci wałeczków, które są biodegradowalne. Usuwać je dzięki temu można drogą sanitarną. Produkt ten odpowiedni jest nie tylko dla kotów, alei królików, gryzoni, ptaków czy gadów. - Cat’S Best Smart Pellets 10L
Sprawdź aktualną cenę
Zbrylający żwirek dla kotów długowłosych, który w 100% ulega biodegradacji. Spłukać go można nawet w toalecie. Nie przykleja się do łapek czy sierści zwierząt. Cechuje się wysoką chłonnością zapachów i znaczną wydajnością. Jest łatwy w transporcie i delikatny dla zwierząt. Wykonany jest w całości z włókien roślinnych. Nie zawiera żadnych sztucznych dodatków chemicznych. - Benek Super Pinio Zbrylający Kruszon Tajga 7L
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej jakości zbrylający żwirek dla kota produkowany z drzew iglastych. W połączeniu z cieczą ulega zbryleniu, co pozwala na utrzymanie czystości w kuwecie czy klatce. Zużyty może być usunięty drogą sanitarną. Jest wydajny, skutecznie absorbuje wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Ma formę niewielkiego granulatu. Sprawdza się zarówno w przypadku kotów, jak i innych zwierząt domowych. Wyróżnia się lekkością i bezpyłową postacią. - Drewuś 10L Żwir Drewniany
Sprawdź aktualną cenę
Drewniany żwirek dla kotów i innych zwierząt domowych – królików, ptaków, gryzoni. Jest to produkt naturalny i w 100% biodegradowalny. W jego składzie nie ma sztucznych dodatków chemicznych, ale jedynie naturalne drewno sosnowe. Żwirek jest niepylący, higieniczny i hipoalergiczny. Cechuje się dużą chłonnością i wydajnością. Wystarczy nasypać go do kuwety i regularnie usuwać razem z zanieczyszczeniami. Nadaje się do usuwania drogą sanitarną np. poprzez spłukiwanie w toalecie.
Jaki żwirek dla kota kupić?
Żwirek to podstawowy produkt, w który musi się zaopatrzyć każdy posiadacz domowego kota lub innego zwierzaka np. gryzonia czy królika. Dużą popularnością cieszą się żwirki drewniane, które można spłukiwać nawet w toalecie. Mają one naturalny zapach i skutecznie pochłaniają zapachy. Jak jednak wybrać odpowiedni produkt? Czym warto się sugerować w tym przypadku?
- Rodzaj – w zależności od tego, jak żwirek zachowuje się przy kontakcie z wilgocią wyróżnia się żwirki zbrylające i niezbrylające. Pierwsze zachowują się podobnie jak żwirki bentonitowe. Wiążą one mocz w kulki, które można łatwo z toalety usunąć. Reszta pozostaje wówczas nienaruszona. Żwirki niezbrylające mają formę granulek w kształcie wałeczków. Pod wpływem wilgoci nie zbrylają się, ale rozpadają na pył. Ten opada na dno kuwety, a całość wyrzucić można do toalety. Są one mniej wygodne w użytkowaniu dla kota i jego właściciela. Czyszczenie kuwety nie jest w tym przypadku już tak proste.
- Granulacja – cechą charakterystyczną dla żwirków dla kotów jest przede wszystkim wielkość oraz kształt ziaren. Dla kociąt, głównie tych najmłodszych, przeznaczone są żwirki drobnoziarniste czy o miękkich bryłkach, które nie podrażniają małych łapek.
- Zapach – do wyboru są żwirki zapachowe i bezzapachowe. Te drugie nie są tak naprawdę całkowicie pozbawione zapachu. Mają po prostu naturalny zapach materiału, z którego są wykonane. Żwirkom zapachowym z kolei w czasie produkcji nadawany jest zapach poprzez aromaty różnego rodzaju. Nie są one jednak polecane przez ekspertów.
- Preferencje zwierzaka – koty niekiedy same wybierają, co jest dla nich aktualnie najlepsze. Często przyzwyczajają się do jednego rodzaju żwirku i nie tolerują innego. Warto się do tego dostosować i nie starać się zmieniać nić na siłę.
Czy warto kupić drewniany żwirek dla kota?
Drewniane żwirki dla kota cieszą się od jakiegoś czasu bardzo dużą popularnością. I nic w tym dziwnego, bo mają sporo zalet. Są one przede wszystkim w 100% biodegradowalne. Dzięki temu można je spłukać w toalecie lub wyrzucić do kosza na odpady bio, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. W końcu taki żwirek to nic innego jak specjalnie przetworzone włókna drewniane.
Do wyboru są w tym przypadku żwirki zbrylające i nie zbrylające się. Te pierwsze nie pylą się i skutecznie pochłaniają różnego rodzaju zapachy. Drugie bywają trudniejsze do czyszczenia, ale są polecane właścicielom zwierząt, które lubią jeść żwirek po napęcznieniu. To bardzo niebezpieczne, gdyż może prowadzić do zatkania się przewodu pokarmowego i w konsekwencji do śmierci kota. Wówczas bez szybkiej pomocy weterynarza niestety się nie obejdzie.
Ciekawym rozwiązaniem są żwirki drewniane w formie drobnych pałeczek, które nie przyczepiają się do sierści kotów. Są one idealne dla ras o długich włosach. Przydanym dodatkiem do żwirków drewnianych są zawsze specjalne pochłaniacze czy odkażacze zwane powszechnie neutralizatorami. Dzięki nim żwirek nie przylega do dna kuwety i lepiej się zbryla. Przy okazji odkażają one kuwetę i neutralizują nieprzyjemne zapachy. Z tego powodu stawia na nie coraz więcej posiadaczy domowych kotów.