Filtr do akwarium to gadżet, który w akwarium odgrywa bardzo ważną rolę. Odpowiada bowiem za uzdatnianie wody koniecznej do życia roślin i zwierząt. Pozwala na pozbycie się ze zbiornika zanieczyszczeń w formie resztek roślin, kurzu, odchodów ryb, drobinek brudu i glonów. Wybór filtrów do akwarium na rynku jest bardzo duży. Dostępne są w sprzedaży produkty różnych marek. Niektóre są bardzo wydajne i ciche w działaniu. Mogą również posiadać regulację kierunku strumienia.
Najlepszy filtr do akwarium – ranking
Pytanie jaki filtr do akwarium kupić na pewno zadaje sobie niejeden posiadacz rybek. Jest to urządzenie niezbędne do utrzymania akwarium w czystości. Bez tego życie ryb i roślin nie byłoby możliwe. Dlatego postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking filtrów do akwarium. Wskazujemy w nim popularne modele filtrów akwariowych i zwracamy uwagę na cechy, które powinny mieć podstawowe znaczenie przy ich zakupie.
- Aquael Filtr Zewnętrzny Ultramax 1500 120665
Wydajny filtr kubełkowy do akwarium przeznaczony do filtrowania mechanicznego, chemicznego i biologicznego wody w akwariach morskich i słodkowodnych. Sprawdza się w przypadku zbiorników o pojemności od 250 do 450 litrów. Jest ergonomiczny w użytkowaniu i niezwykle skuteczny w działaniu. Dodatkowo można go wyposażyć w sterylizator, który emituje promieniowanie UV-C i działa bakteriobójczo, zwalczając przy okazji glony.
- Filtr Wewnętrzny Aquael Unifilter Led UV 500 Power
Wysokiej jakości filtr do akwarium o pojemności od 100 do 200 litrów. Cechuje się wydajnością na poziomie 500 litrów na godzinę. Przeznaczony jest do oczyszczania i napowietrzania wody. Filtruje wodę i ją sterylizuje za pomocą diod LED UV. Zwalcza bakterie, pierwotniaki i glony, co przekłada się na zdrowie ryb. Diody LED UV można włączać i wyłączać w sposób niezależny od pracy filtra. Urządzenie jest proste w obsłudze. Posiada wygodną regulację wydajności.
- Filtr do akwarium Tetra External Filter EX 600 Plus
Nowoczesny zestaw filtracyjny do akwarium odpowiedni do akwariów o pojemności od 60 do 120 litrów. Jest to sprzęt cichy i wydajny. Posiada funkcję samoczynnego zalewania. Nie jest trudny w obsłudze. Za sprawą dołączonych do kompletu wkładów filtracyjnych zapewnia filtrację biologiczną i mechaniczną. W zestawie znajdują się także zawory regulacje do przewodu wylotowego i wlotowego, które pozwalają na regulowanie przepływu wody. Filtr nie jest trudny do utrzymania w czystości.
- Aquael Turbo 500 Filtr Do Akwarium 150 L
Wysokiej klasy filtr do akwarium o pojemności od 50 do 150 litrów. Składa się z głowicy turbinowej CIRCULATOR 500, pojemnika na sypkie media filtracyjne, czarnej bio gąbki i drobnych akcesoriów. Filtr zapewnia nie tylko filtrację mechaniczną, ale i filtrację biologiczną. Wchodzący w skład zestawu wkład BIOCERMAX 600 to siedlisko pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych, które w akwarium odpowiadają za przemianę azotową. Można go oczywiście zastąpić innym medium filtracyjnym.
- Aquael Filtr Wewnętrzny Pat Mini 400 Gęsta Gąbka
Miniaturowy filtr turbinowy odpowiedni do małych akwariów słodkowodnych. Składa się z bardzo małej głowicy i starannie wybranej gąbki filtracyjnej. Wyróżnia się mimo to sporą wydajnością na poziomie 400 litrów na godzinę. Pobiera przy tym niewiele energii. Sprawdzi się więc w zbiorniku o pojemności nawet 120 litrów. W jego przedniej części znajduje się przełącznik do sterowania wydajnością.
Jaki filtr do akwarium kupić?
Filtr to nieodłączny element każdego, nawet stosunkowo niewielkiego akwarium. Jest on potrzebny do oczyszczania wody. Na jaki model warto się w tym przypadku zdecydować? Co wziąć pod uwagę przy zakupie filtra do akwarium?
- Rodzaj – wyróżnia się filtry wewnętrzne i zewnętrzne, które różnią się sposobem montażu. Modele wewnętrzne są tanie i energooszczędne. Bywają jednak trudne do utrzymania w czystości i mogą zbierać rybom zbyt wiele miejsca w zbiorniku. Filtry zewnętrzne podzielić można na kaskadowe i kubełkowe. Te drugie są łatwiejsze do czyszczenia i wydajniejsze, ale za to drogie i pobierają sporo energii. Modele kaskadowe są o wiele tańszym rozwiązaniem. Nie są też trudne w konserwacji. Z drugiej strony bywają głośne.
- Pojemność akwarium – to parametr, który ma bardzo duże znaczenie. Tylko odpowiednio dobrany filtr gwarantuje to, że ryby będą mieć odpowiednie warunki do życia.
- Wydajność – dobrej klasy filtry są w stanie w ciągu 24 godzin przepompować całą wodę w akwarium minimum jeden raz. Coraz większą popularnością na rynku cieszą się z filtry z możliwością samodzielnej regulacji ich wydajności. To spore ułatwienie, bo w razie potrzeby można zmniejszyć skuteczność filtracji i napowietrzania, co przekłada się na mniejszy ruch tafli wody.
- Moc turbiny – filtry wewnętrzne mają turbinę o mocy zazwyczaj do 10 W. Trzeba wybrać sprzęt skuteczny w działaniu, ale niezbyt głośny. Dodatkowo model z mocniejszą turbiną może pobierać więcej energii elektrycznej.
- Wymiary – ma to wbrew pozorom spore znaczenie, zwłaszcza w przypadku modeli wewnętrznych. Nie mogą one być zbyt duże, bo będą przeszkadzać rybom. Wpływać mogą też negatywnie na wygląd całego zbiornika.
- Funkcje dodatkowe – podstawowym zadaniem filtrów jest oczyszczanie wody z zanieczyszczeń. Wiele modeli posiada jednak wbudowaną lampę LED UV, która zapobiega rozwojowi glonów i pierwotniaków. Są też urządzenia ze specjalnym prefiltrem zastępującym biologiczne wkłady.
- Hałas – filtry pracują przez cały czas, a więc nie mogą być bardzo głośne. To staje się bowiem irytujące, zwłaszcza gdy akwarium znajduje się w sypialni.
Czy warto kupić filtr do akwarium?
Zakup zbiornika napełnienie go wodą i ozdobami, a potem wpuszczenie do środka rybek to dopiero początek pracy. Kluczem do sukcesu jest utrzymanie w akwarium zdrowego ekosystemu. Do tego niezbędny jest odpowiedni filtr. To podstawowy element wyposażenia każdego akwarium.
Głównym zadaniem filtra akwariowego jest utrzymanie poprzez cyrkulację i oczyszczenie wody z zanieczyszczeń organicznych, stałych i chemicznych równowagi biologicznej. Oprócz tego dobrej klasy filtr do akwarium odpowiada za natlenienie wody. Jego wylot powinien być skierowany ku górze. Wówczas porusza powierzchnią tafli wody. Na tym urządzeniu naprawdę nie warto oszczędzać.
Pod wpływem różnego rodzaju zanieczyszczeń wydzielane są bowiem szkodliwe dla organizmów żywych substancje. Woda staje się z czasem mętna i zaczyna brzydko pachnieć. Bez dobrej jakości filtra do akwarium w zbiorniku niestety nie da się utrzymać zdrowego ekosystemu.
Popularni producenci filtrów do akwarium
Podsumowanie rankingu filtrów do akwarium
Każdy posiadacz akwarium wie na pewno, że jego nieodłącznym elementem musi być wysokiej klasy filtr. Ten niepozorny produkt odpowiada za oczyszczenie wody i jej napowietrzenie. Bez tego ryby i rośliny nie mogą się normalnie rozwijać. Na jaki produkt postawić? Wybór jest zaskakująco szeroki. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy ranking filtrów do akwarium, bazując nieco na opiniach internautów w tym zakresie. Wskazujemy popularne modele filtrów akwariowych i informujemy, które ich cechy powinny być najważniejszy przy zakupie.