Frytkownica to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, pozwala na szybkie przygotowanie frytek, a więc znanej i lubianej potrawy. Zasada jego działania jest niezwykle prosta. Do komory wlewa się odpowiednią ilość oleju, a potem wsypuje do kosza surowe ziemniaki pokrojone na niewielkie paski i zanurza w przygotowanym oleju. Potem wystarczy frytkownicę uruchomić i poczekać, aż frytki zostaną usmażone. Jednak na rynku dostępne są też urządzenia beztłuszczowe (bezolejowe).
Ranking frytkownic
- Frytkownica Tefal Frydelight FX1000
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesne urządzenie, które pozwala na przygotowywanie potraw na małej ilości tłuszczu dzięki technologii Air Pulse Fry Delight. Smaży, grilluje i opieka jednocześnie. Umożliwia usmażenie aż dwóch porcji frytek w ciągu zaledwie kwadransa. Posiada funkcję regulacji temperatury oraz wbudowany timer. Kosz i misa są wyjmowane – nadają się do mycia w zmywarce. - Tefal Filtra One Inox z filtrem oczyszczającym olej FF175D
Sprawdź aktualną cenę
Inteligentne urządzenie, które dzięki technologii filtracji oleju zawsze pozostawia tłuszcz czysty, pozwalając na uzyskanie smacznych, chrupiących frytek. Dodatkowo posiada nowoczesny system izolowanych ścianek. Tym samym frytkownica cały czas jest chłodna i tym samym bezpieczna w użytkowaniu. Dzięki składanym uchwytom nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Koszyk i pokrywę można myć w zmywarce. Na uwagę zasługuje ponadto funkcja regulacji temperatury. - Frytkownica Philips Airfryer HD9240/90
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesna frytkownica, która dzięki technologii Rapid Air pozwala na smażenie z użyciem powietrza. Tym samym potrawy są w środku delikatne, a na zewnątrz chrupiące. Do ich przygotowywania nie jest w zasadzie potrzebny tłuszcz. Pojemność 1,2 kg pozwala jednocześnie przygotować posiłek nawet dla pięciu osób. Za sprawą cyfrowego wyświetlacza można przez cały czas w wygodny sposób kontrolować czas i temperaturę. - Tefal Uno M Inox FF133D10
Sprawdź aktualną cenę
Urządzenie o mocy około 1400-1600W i pojemności do 1 kg frytek. Jest przy tym elegancka i łatwa do utrzymania w czystości. Odpowiada za to misa pokryta specjalną nieprzywierająca powłoką. Całości dopełnia obudowa z wytrzymałej stali nierdzewnej. Frytkownica wyposażona jest w regulowany termostat i automatyczne otwieranie. Przygotować za jej pomocą można nie tylko klasyczne frytki, ale i mięso, ryby, pączki, faworki i inne potrawy, które wymagają smażenia w głębokim tłuszczu. - Blaupunkt AFD601
Sprawdź aktualną cenę
Funkcjonalna frytkownica beztłuszczowa pozwalająca nie tylko na szybkie przygotowanie frytek, ale i mięsa, warzyw czy owoców morza różnego rodzaju. Posiada funkcję grillowania, smażenia, pieczenia i podgrzewania. Jest to urządzenie proste w obsłudze. Dzięki nowoczesnej technologii pozwala na przygotowywanie potraw w zasadzie bez udziału tłuszczu. Aluminiowa komora urządzenia i kosz o wielkości 2,5 l dodatkowo pokryte są specjalną powłoką teflonową, co ułatwia ich czyszczenie. Całości dopełnia elegancki design.
Jaką frytkownicę warto kupić?
Większość frytkownic dostępnych na rynku to urządzenia wolnostojące. Rzadko spotkać się można z modelami do zabudowy, ale takie również istnieją. Wówczas można w kuchni stworzyć jednolitą, elegancką zabudowę. Na co warto przede wszystkim zwrócić uwagę, wybierając frytkownicę?
- Sposób działania – tutaj wyróżnia się urządzenia klasyczne i beztłuszczowe. Te pierwsze służą do przygotowywania frytek na głębokim tłuszczu. Są to najpopularniejsze frytkownice na rynku. Dla osób, dla których liczy się zdrowe odżywianie przeznaczone są frytkownice beztłuszczowe. Pozwalają one na przygotowywanie frytek przy minimalnej ilości oleju. W tym celu wykorzystywany jest często specjalny system cyrkulacji ciepłego powietrza, który podgrzewa frytki. Przygotowana w ten sposób potrawa ma nieco inny, ale wcale nie gorszy smak. Wadą tego typu urządzeń jest jednak dłuższy czas oczekiwania na gotowe frytki.
- Moc – im większa jest moc urządzenia, tym szybciej się ona nagrzewa i dłużej pracuje bez konieczności robienia przerw. Klasyczne modele mają moc na poziomie 1200W, ale w praktyce ten parametr może wynosić od 800 do nawet 3000W.
- Misa – to kluczowy element wyposażenia frytkownicy, od którego zależy w dużej mierze wygoda jej użytkowania. Pojemność misy wynosi od 0.6 do 5 l. Im mniejsza jest, tym szybciej nagrzewa się olej. Z drugiej strony im większa, tym więcej frytek można jednorazowo w niej przygotować. Dlatego też wielkość misy warto dostosować do wielkości rodziny. Najlepszym rozwiązaniem są misy aluminiowe lub wykonane ze stali nierdzewnej. Musi być to materiał odporny na wysoką temperaturę, a przy tym łatwy do czyszczenia. Niektóre modele pokryte są też specjalną warstwą, która zapobiega przywieraniu jedzenia. Misy mogą być zdejmowane lub montowane na stałe.
- Kosz – spore znaczenie ma oczywiście jego pojemność. Najczęściej spotykane modele mają pojemność od 0.5 do 1.3 kg. Ciekawym rozwiązaniem są kosze obrotowe, które zmniejszają zużycie tłuszczu.
- Filtry – to elementy, które ograniczają wydostawanie się zapachów z frytkownicy w czasie smażenia. W praktyce wyróżnia się filtry olejowe i węglowe.
Czy warto kupić frytkownicę?
Frytkownica to nowoczesne urządzenie, które pozwala na szybkie przygotowywanie w warunkach domowych smacznych frytek i wielu innych potraw. Dodatkowo wcale nie muszą być to dania ociekające tłuszczem, bo od jakiegoś czasu na rynku dostępne są także frytkownice beztłuszczowe. To propozycja dla osób, które dbają o to, co na co dzień jedzą.
Frytkownica daje dodatkowe miejsca do przygotowywania potraw. Tego typu urządzenie szybko się nagrzewa, ale za sprawą specjalnych filtrów nie emituje nieprzyjemnych zapachów smażenia. Nowoczesne modele są urządzeniami wielofunkcyjnymi, które nie tylko smażą, ale i pieką czy grillują. Wiele z nich wykorzystuje nowoczesne rozwiązania i pozwala na przygotowywanie potraw bez tłuszczu lub tylko z minimalną jego ilością. W tym przypadku do obróbki jedzenia wykorzystywane jest także ciepłe powietrze. Frytkownice są przy tym urządzeniami prostymi w obsłudze i w zasadzie bezawaryjnymi. Wiele ich elementów np. kosze czy pojemniki można bez obaw myć nawet w zmywarce.