Głośniki komputerowe to obecnie w zasadzie obowiązkowe wyposażenie komputera. Dotyczy to zarówno graczy czy miłośników filmów, jak i zwykłych użytkowników popularnych PC-tów. W końcu komputery to obecnie prawdziwe centra rozrywki. Głośniki są urządzeniami pozwalającymi na odtwarzanie dźwięków różnego rodzaju. Do wyboru są przy tym modele różnej wielkości i o zróżnicowanej funkcjonalności.

Ranking głośników komputerowych

  1. Głośniki Creative SB X Katana (51MF8245AA000)
    Głośniki Creative SB X Katana (51MF8245AA000)
    Sprawdź aktualną cenę
    Soundbar z systemem głośników 2.1. Doskonale nadaje się do odtwarzania filmów, muzyki czy gier komputerowych. Za sprawą zintegrowanego subwoofera głośnik dysponuje mocą odpowiednią do wzmacniania tonów niskich, a przy tym nie zajmuje zbyt wiele cennego miejsca. Pozwala na odtwarzanie muzyki w sposób bezprzewodowy dzięki technologii Bluetooth. Co ciekawe, soundbar zamontować można z powodzeniem nawet na ścianie.
  2. Zestaw głośników komputerowych Logitech Z-906 THX (980-000468)
    Zestaw głośników komputerowych Logitech Z-906 THX (980-000468)
    Sprawdź aktualną cenę

    Zestaw głośników 5.1 o mocy 500W (RMS) z certyfikatem THX. Obsługiwany jest przy pomocy bezprzewodowego pilota i cyfrowej konsoli sterowania. Pozwala na odtwarzanie dźwięków zakodowanych w standardzie DTS lub dolby Digital. Zestaw podłączyć można aż do sześciu różnych źródeł dźwięku. Poza komputerem są to m.in. telewizor, różnego rodzaju konsole do gier, odtwarzacze DVD czy Blu-ray itd. Dzięki funkcji 3D Stereo głośniki zamieniają dźwięk stereofoniczny w dźwięk przestrzenny 3D, co zapewnia lepsze wrażenia dźwiękowe.
  3. Głośniki Edifier R1600Tiii (Spk-Ef-R1600T)
    Głośniki Edifier R1600Tiii Spk-Ef-R1600T
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesne głośniki komputerowe w bardzo eleganckiej obudowie. Posiadają efektowny, ukośny kształt. Stanowią idealne rozwiązanie zarówno do mieszkania, jak i do biura. Urządzenia audio można podłączyć za pomocą wejścia RCA, co jest najlepszym przykładem mobilności głośników. Poziom tonów niskich i wysokich oraz poziom głośności są regulowane przy udziale specjalnych regulatorów. Dodatkowo obsługa głośników możliwa jest przy pomocy bezprzewodowego pilota. Moc wyjściowa systemu to 60W. Drewniana obudowa z wysokiej jakości MDF skutecznie minimalizuje rezonans magnetyczny, zapewniając dźwięk czysty i naturalny.
  4. Głośniki komputerowe Genius 2.0 SP-HF1800A Black Wood (31730908100)
    Głośniki komputerowe Genius 2.0 SP-HF1800A Black Wood (31730908100)
    Sprawdź aktualną cenę
    Głośniki komputerowe o mocy 50W RMS. Pasmo przenoszenia wynosi od 20 Hz do 20 kHz. Produkt dostępny jest w sprzedaży w eleganckiej, czarnej kolorystyce. Całości dopełniają efektowne, białe membrany. Głośniki pozwalają zarówno na regulację głośności, jak i korektę barwy dźwięku w zakresie tonów wysokich czy niskich. Na przednim panelu znajduje się gniazdo słuchawkowe oraz wejście liniowe.
  5. Głośniki Creative GigaworkS T20 Series II (51MF1545AA000)
    Głośniki Creative GigaworkS T20 Series II (51MF1545AA000)
    Sprawdź aktualną cenę
    Funkcjonalne głośniki komputerowe, które podłączyć można również np. do odtwarzacza MP3. Zestaw 2.0 pozwala na odtwarzanie muzyki z komputerów PC i MAC. Na uwagę zasługują w tym przypadku nowoczesne przetworniki tonów średnich z membranami kopułowymi wykonanymi z włókna szklanego. Przetworniki tonów wysokich posiadają tekstylne kopułki. Innowacyjna technologia Creative BaxXPort zapewnia dynamiczne i mocne basy. Z przodu znajdują się pokrętła do sterowania basami, tonami wysokimi czy zasilaniem.

Jaki głośnik komputerowy kupić?

Głośniki komputerowe zakupić można w naprawdę niskiej cenie. Poszczególne modele różnią się jednak wieloma parametrami, od których zależy ich funkcjonalność oraz jakość oferowanego dźwięku. Na co więc warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę?

  • Rodzaj zestawu – do wyboru są przede wszystkim zestawy 2.0 i 2.1. Czasami natknąć się można na konfiguracje bardziej rozbudowane. Osoby, które lubią dźwięk wysokiej jakości i basy mogą postawić na zestaw 2.1 czy nawet 5.1. Większa liczba głośników wymaga jednak odpowiednio większej przestrzeni.
  • Łączność – głośniki komputerowe na ogół działają przewodowo, ale niektóre modele obsługują również Bluetooth. Te drugie są wygodniejsze w obsłudze, ale oferują na ogół dźwięk nieco gorszej jakości.
  • Pilot – coraz częściej głośniki do komputera posiadają pilot zdalnego sterowania działający przewodowo lub bezprzewodowo. Dzięki temu można nimi sterować z większej odległości.
  • Moc –  im jest ona wyższa, tym mocniejsze jest brzmienie. Powinno się przy tym zwracać uwagę na moc wyrażaną w RMS (tzw. moc skuteczna dźwięku). Moc wyrażana w PMPO (tzw. chwilowa moc szczytowa) daje bowiem nieadekwatne dane na temat możliwości głośników. Jest to jedynie moc chwilowa.
  • Wyjście słuchawkowe – obecnie wiele głośników komputerowych takiego wyjścia wcale nie posiada. Tymczasem jest ono konieczne do słuchania muzyki na słuchawkach. Warto więc na to zwrócić uwagę już w czasie zakupów.
  • Kolor i design – głośniki komputerowe najczęściej stoją na biurku. Są więc jego istotnym elementem. Warto więc dopasować je do aranżacji całego biurka, a nawet pokoju. Na rynku nie brakuje obecnie sprzętów o nietypowej formie czy oryginalnej kolorystyce.
  • Materiały – warto zawsze zwrócić uwagę na materiały, z których sprzęt jest wykonany. Tworzywo sztuczne powinno być wysokiej jakości. Ciekawym rozwiązaniem są głośniki w obudowie drewnianej. Drewno jest bowiem materiałem, który bardzo dobrze przenosi dźwięk. Z drugiej strony jest droższe niż plastik.

Czy warto kupić głośnik komputerowy?

Komputer to centrum rozrywki. Trudno jest więc sobie wyobrazić dzisiaj jego działanie bez odpowiednich głośników. To dzięki nim można odtwarzać muzykę, filmy i seriale oraz cieszyć się w pełni grami komputerowymi.

Dla osób mniej wymagających przeznaczone są najprostsze zestawy składające się z dwóch głośników bądź dwóch głośników i subwoofera. Postawić je można bowiem na każdym, nawet niewielkim biurku. Osoby, dla których jakość dźwięku ma ogromne znaczenie, mogą zdecydować się na bardziej rozbudowane zestawy np. 5.1. Daję one naprawdę bardzo dobry przestrzenny efekt dźwięku. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie głośniki wykorzystać również i w inny sposób. Podłączyć je można także do telewizora, odtwarzacza Blu-Ray bądź DVD czy konsoli do gier. Dodatkowo do wielu głośników komputerowych podłączyć można słuchawki. W ten sposób istnieje możliwość słuchania muzyki, bez przeszkadzania innym osobom.

Popularni producenci głośników komputerowych

Sklepy z głośnikami komputerowymi warte uwagi