Gniazdko elektryczne to element, który umożliwia użytkowanie sieci elektrycznej budynku. Jest to rzecz, która pojawia się w każdym domu, mieszkaniu czy biurze i jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego pokoju, kuchni oraz łazienki. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego gniazdka, które będzie w stanie zapewnić komfort jego użytkowania oraz przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców czy osób korzystających z danego pomieszczenia. Wybór jest naprawdę szeroki, co ułatwia znalezienie produktu dostosowanego do wymagań. W razie wątpliwości nasz ranking gniazdek elektrycznych pomoże w dobraniu odpowiedniego rodzaju gniazda.

Najlepsze gniazdka elektryczne – ranking

Jeżeli właśnie wykańczasz swój dom lub mieszkanie, zobacz ranking najlepszych gniazdek elektrycznych, aby wybrać modele najbardziej dopasowane do swoich potrzeb. Poniższe zestawienie zostało opracowane na podstawie opinii internautów.

  1. Gniazdko elektryczne Wtyczkowe z Uziemieniem I Przesłonami Simon 54 Premium

    Gniazdko elektryczne Wtyczkowe z Uziemieniem I Przesłonami Simon 54 Premium
    Sprawdź aktualną cenę

    Pierwszą propozycją w rankingu gniazdek elektrycznych jest to pojedyncze gniazdko elektryczne wtyczkowe marki Simon. Posiada uziemienie, co jest ważne w przypadku podłączania do prądu np. lodówki czy mikrofalówki. Zostało ono wyposażone również w przesłony torów prądowych. Rodzaj podłączenia tego gniazdka to zaciski śrubowe. Napięcie znamionowe gniazda wynosi 250 V, zaś jego prąd znamionowy to 16 A. Jest wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze białym. To eleganckie gniazdko jest przeznaczone do montażu podtynkowego, a mocuje się je za pomocą pazurków / wkrętów. Gniazdko serii Simon 54 ma klasę szczelności IP20. Warto też wiedzieć, że wiele wysokiej jakości kontaktów Simon znajdziemy w kolekcji Simon Basic.

  2. Gniazdko Ospel Impresja 2P+Z

    Gniazdko Ospel Impresja 2P+Z
    Sprawdź aktualną cenę

    Jeżeli zastanawiasz się, jakie gniazdko elektryczne wybrać, polecamy gniazdo wtyczkowe pojedyncze z uziemieniem firmy Ospel. Jest gniazdem podtynkowym, które posiada zaciski gwintowe. Maksymalnym obciążeniem tego gniazdka jest 3250 W, zaś jego napięcie znamionowe wynosi 250 V, a prąd znamionowy 16 A. Gniazdko ma formę kwadratu o boku 7 cm (8,5 cm z ramką). Występuje w tradycyjnym kolorze białym, jak również w kolorze ecru, srebrnym, tytanowym, złotym metaliku oraz antracycie. Dzięki swojemu klasycznemu, eleganckiemu i prostemu kształtowi gniazdko spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych osób. W ofercie tego producenta osprzętu elektrycznego wiele produktów, które świetnie spełniają swoją rolę znajdziemy też wśród gniazdek z serii Ospel Sonata.

  3. Hager Gniazdo zasilające z uziemieniem 16A/250VAC

    Hager Gniazdo zasilające z uziemieniem 16A/250VAC
    Sprawdź aktualną cenę

    Wśród najlepszych gniazd elektrycznych wymienia się także to eleganckie czarne gniazdko zasilające z uziemieniem, które wykonane jest z tworzywa sztucznego. Montuje się je w prosty sposób za pomocą łapek rozporowych / łączeń śrubowych. Wymiary tego gniazda to 71 mm wysokości oraz 71 mm szerokości. Gniazdko cechuje się napięciem znamionowym wynoszącym 250 V AC, prądem znamionowym 16 A, zaś jego częstotliwość znamionowa wynosi 50/60 Hz. Ten element będzie efektywnym oraz ekonomicznym rozwiązaniem, które zdecydowanie warto wybrać do swojego domu.

  4. Gniazdko elektryczne Schneider Electric Asfora Pojedyncze 2P+PE

    Gniazdko elektryczne Schneider Electric Asfora Pojedyncze 2P+PE
    Sprawdź aktualną cenę

    W kategorii gniazdek elektrycznych dużym uznaniem cieszy się także to gniazdo pojedyncze z uziemieniem, przeznaczone do montażu podtynkowego (montaż na pazurki i śrubę). Posiada solidną ramkę montażową wykonaną z galwanizowanego metalu, zaopatrzoną w nacięcia ułatwiające pozycjonowanie. Gniazdko wykonane zostało z tworzywa sztucznego o błyszczącej powierzchni. Wymiary elementu to: wysokość 83 mm, szerokość 83 mm, głębokość 42 mm, głębokość wystawania 10 mm. Zabudowa mechanizmu tego gniazda jest bardzo solidna, minimalizuje więc ryzyko przypadkowego kontaktu z elementami pod napięciem.

  5. Gniazdko Legrand Niloe 2P+Z 16A Bp Śr Bez Przesłony Zaciski Śrubowe

    Gniazdko Legrand Niloe 2P+Z 16A Bp Śr Bez Przesłony Zaciski Śrubowe
    Sprawdź aktualną cenę

    To białe gniazdko elektryczne bez przesłony styków przeznaczone jest do montażu w ramce pojedynczej lub wielokrotnej po przycięciu osłony. Montuje się je na wkręty lub pazurki. Jest to pojedyncze gniazdo o klasie szczelności IP20, które posiada uziemienie typu bolec. Gniazdko to montowane jest w sposób podtynkowy. Ten element o nowoczesnym wyglądzie i ergonomicznym kształcie będzie idealnie komponował się z każdym wnętrzem.

  6. Maclean Gniazdko sterowane pilotem

    Maclean Gniazdko sterowane pilotem

    Jeżeli zastanawiasz się, jakie gniazdka elektryczne cieszą się największym zainteresowaniem w ostatnim czasie, są to moduły sterowane pilotem. Idealnie wpisują się w ideę inteligentnego domu. Jednym dotknięciem możemy wyłączyć lampkę czy wentylator, który podłączony jest w trudnodostępnym miejscu albo gdy akurat jesteśmy w innym pokoju. Dzięki temu oszczędzamy energię. Prezentowane gniazdko Maclean pozwala wyłączać urządzenia, które nawet podczas trybu uśpienia pobierają prąd. Jego zasięg to 30 metrów. 

Jakie gniazdko elektryczne kupić?

Rozbudowana oferta producentów gniazdek elektrycznych pozwala na dobranie produktu o optymalnych właściwościach. Mnogość modeli, kolorów oraz wzorów sprawia, że nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Wiele osób jednak zastanawia się, jakie gniazdko elektryczne wybrać, aby było naprawdę dobre i bezpieczne. Podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę.

  • Liczba kontaktów – istnieją różne rodzaje gniazdek elektrycznych: pojedyncze, podwójne, potrójne, ale i takie, które posiadają jeszcze więcej kontaktów. Warto zastanowić się tutaj w jakim miejscu będzie zainstalowane dane gniazdo i na tej podstawie wybrać ilość kontaktów. Modele z większą ich ilością sprawdzą się dobrze np. w kuchni, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością urządzeń AGD. Wybierając wielokontaktowe gniazdko nie będziemy musieli używać przedłużaczy.
  • Uziemienie – jest to bardzo ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu gniazda. Trzeba zadać sobie pytanie, co będzie do niego podłączane. Wiele urządzeń wymaga bowiem gniazdka z uziemieniem (np. pralki, komputery, telewizory, kuchenki mikrofalowe). Należy pamiętać o ważnej zasadzie – sprzęt, który nie musi mieć uziemienia można podłączyć np. do gniazdka podwójnego z uziemieniem, ale ten wymagający uziemienia nie może być podłączany do gniazda bez uziemienia.
  • Wyłącznik – gniazdo z wyłącznikiem to bardzo dobry sposób na oszczędność. Za pomocą jednego przycisku mamy bowiem możliwość odciąć dopływ prądu do gniazdka, a tym samym wyeliminować straty energii, którą wykorzystuje np. dioda w mikrofalówce czy telewizorze. Jest to więc bardzo praktyczne rozwiązanie.
  • Zabezpieczenia – przede wszystkim chodzi tu o zabezpieczenie gniazdka elektrycznego przed wodą. Jeśli więc planujemy zakup tego elementu do łazienki, powinniśmy zdecydować się na model bryzgoszczelny, który posiada klapkę uniemożliwiającą zalanie mechanizmu. Pamiętajmy też wtedy o hermetycznym łączniku o wysokiej szczelności, np. IP44. Gniazdka dostępne na rynku często posiadają też wysoki stopień ochrony przed dziećmi. Mowa o modelach z plastikowymi zatyczkami, które nie mają możliwości przewodzenia prądu.
  • Wtynkowe lub natynkowe – gniazdka wtynkowe do montażu wymagają kucia w ścianie, ale efekt końcowy jest znacznie bardziej estetyczny niż w przypadku gniazd natynkowych. To, czy zdecydujemy się na pierwszy, czy na drugi rodzaj, zależy już tylko od naszych preferencji.

Polecane gniazdko elektryczne – dlaczego warto go kupić?

Na pytanie, czy warto zaopatrzyć się w gniazdko elektryczne odpowiedź jest chyba tylko jedna – tak. Jest to wręcz konieczność, aby móc swobodnie i bezpiecznie korzystać z elektryczności w swoim domu, mieszkaniu, w biurze, gabinecie czy w garażu. Tego typu osprzęt elektroinstalacyjny występuje raczej w każdym pomieszczeniu i wpisuje się w aranżację każdego wręcz wnętrza.

Zakup gniazdka może nie należeć do najłatwiejszych, ale po wzięciu pod uwagę kilku wskazówek oraz oczywiście własnych preferencji, staje się on już dużo łatwiejszy. Nowoczesne modele są wyposażone w wiele funkcjonalności, które mogą zaskoczyć, ale które trzeba wziąć pod uwagę, aby użytkowanie było komfortowe i, co najważniejsze, bezpieczne.

Nie należy zapominać, że najlepsze gniazdka elektryczne mogą stanowić również ozdobę ściany, na której są zamontowane, ponieważ ich przeróżne kolory, kształty oraz wzornictwo pozwalają na swobodne dopasowanie ich do każdego wnętrza.

Popularni producenci gniazdek elektrycznych

  • Simon
  • Ospel
  • Hager
  • Legrand

Podsumowanie rankingu gniazdek elektrycznych

Gniazdka elektryczne to drobne elementy, które mają duże znaczenie przy projektowaniu całego domu. Aby zapewnić sobie wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność energii, warto dobrze zastanowić się przed ich zakupem. W naszym rankingu znajdziesz najlepsze gniazdka elektryczne, którymi warto się zainteresować.