Gogle narciarskie to podstawowe zabezpieczenie wzroku w czasie jazdy na nartach. Chronią one przed urazami mechanicznymi (uderzeniami gałęzi itd.) oraz bardzo szkodliwym dla oczu promieniowaniem ultrafioletowym. Gogle narciarskie wybiera się przede wszystkim z uwagi na wiek i płeć. Spore znaczenie ma też kształt głowy oraz twarzy. W nocy sprawdzą się lepiej soczewki jaśniejsze, a na słoneczne dni najlepszym wyborem są soczewki ciemniejsze.
Każdy narciarz musi posiadać oczywiście odpowiedni sprzęt. Podstawa to jednak nie tylko narty, ale i ubranie. Duże znaczenie mają gogle narciarskie, które chronią oczy przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Jakie gogle narciarskie kupić dla siebie? Okazuje się, że dla laików nie jest to wcale takie łatwe zadanie. W wyborze z pewnością pomoże przygotowany przez nas ranking gogli narciarskich, w którym umieściliśmy najpopularniejsze produkty na rynku.
Ranking gogli narciarskich
-
Gogle narciarskie Oakley Flight Deck Xm Lindsey Vonn Brick Wall Prizm Jade Oo7064 71
Wysokiej klasy gogle narciarskie w średnim rozmiarze. Zainspirowane zostały goglami oraz kaskami pilotów. Nowoczesny system RidgeLock z systemem wymiennych soczewek sprawia, że sprawdzają się niezależnie od pogody. Na uwagę zasługuje również zwiększony kontrast przystosowany do charakterystyki śniegu. System Anti Fog skutecznie zapobiega parowaniu gogli. Producent udziela na nie aż dwuletniej gwarancji. To gogle zaprojektowane przez słynną narciarkę alpejską Lindsey Vonn.
-
Gogle Uvex downhill 2000 VP X czarny
Nowoczesne gogle narciarskie, które można nosić na kasku i bez niego. Posiadają bowiem szerokie paski utrzymujące je zawsze w jednym miejscu. Ciekawie prezentują się lustrzane soczewki gogli narciarskich utrzymanych w stylistyce retro. Jednak oferują naprawdę doskonałą ochronę przed promieniowaniem podczerwonym. Innowacyjna technologia Supravision zapewnia trwałą zewnętrzną powłokę, która jest odporna na zadrapania. Dodatkowo gogle nie parują od środka.
-
Poc 40801 Opsin Clarity Hydrogen White Spektris Orange
Funkcjonalne gogle narciarskie z podwójną soczewką Zeissa, która zoptymalizowana została pod kątem dużego pola wiedzenia. Na uwagę zasługują także potrójna warstwa pianki oraz miękka ramka wykonana z PU. Gogle są wyjątkowo komfortowe nawet przy bardzo niskiej temperaturze otoczenia. Są idealnym wyborem dla średnich i dużych twarzy. Całość utrzymana jest w stonowanej, jasnej kolorystyce.
-
Gogle narciarskie Oakley Line Miner Jasmine Balsam Prizm Sapphire Oo7070 45
Bardzo komfortowe gogle narciarskie pasujące do większości kasków. Za sprawą niewielkich wycięć na oprawkach są zgodne z większością okularów korekcyjnych. Posiadają szeroki, regulowany pasek z elastyczną wyściółką oraz niskoprofilową konstrukcję ramy. Trójwarstwowa pianka do twarzy skutecznie odprowadza wilgoć i daje uczucie komfortu przez cały dzień. Produkt spełnia wymagania zawarte w normach EN 166 oraz ANSI Z87.1. Przeznaczony jest do szerokiej gamy twarzy.
-
Efektowne wizualnie bezramkowe gogle narciarskie kompatybilne z kaskiem. Wykonane są z dwóch różnych tworzyw. Szyba zewnętrzna jest bursztynowa, przyciemniana – wykonana z poliwęglanu i pokryta dodatkowo powłoka lustrzaną. Soczewki poliwęglanowe to gwarancja komfortu widzenia, ochrony przed uderzeniami oraz ochrony przed promieniowaniem UV. Dodatkowo gogle są zaskakująco lekkie i nie parują. Szyba wewnętrzna wykonana jest z celulozy. To materiał hipoalergiczny, odporny na zarysowania i przyjemny w dotyku. Poprawia widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych.
Jakie gogle narciarskie kupić?
Każdy narciarz powinien być przygotowany na jazdę w trudnych warunkach. Podstawą jego wyposażenia są nie tylko narty czy buty narciarskie, ale i odpowiednie gogle narciarskie. Jak wybrać te odpowiednie dla siebie? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze gogle narciarskich?
- Rozmiar – przede wszystkim gogle narciarskie warto kupować odpowiednio do posiadanego kasku narciarskiego. Te dwa elementy muszą być bowiem do siebie dopasowane. Dobre gogle nie mogą być za luźne i za ciasne. Narciarz musi czuć się w nich komfortowo.
- Rodzaj szkieł – szkła białe (transparentne) przepuszczają 80-100% światła i nadają się do jazdy nocnej. Szkła bursztynowe i złote przepuszczają 40-80% światła. Są dobrym rozwiązaniem na pochmurne dni. Szkła żółte i pomarańczowe działają podobnie, przepuszczają 20-40% światła. Szkła niebieskie, brązowe i czerwone są idealne na słoneczne dni. Cechują się przepuszczalnością na poziomie 10-18%. Najciemniejsze są oczywiście szkła czarne, które na stokach spotkać można raczej rzadko. Dobrze sprawdzają się też gogle ze szkłami fotochromatycznymi, które dopasowują swój poziom przyciemnienia do aktualnych warunków pogodowych.
- Filtry dodatkowe – filtry UV w goglach narciarskich zatrzymują promieniowanie UV. Najlepszym wyborem są filtry UV 400 chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Polaryzacja to funkcja poprawiająca kontrast wiedzenia. Powłoka lustrzana skutecznie odbija promienie i jeszcze bardziej zwiększa ochronę przed promieniowaniem. Z kolei warstwa anti fog zapobiega parowani gogli narciarskich. Obecnie jest to już podstawa.
- Kształt szybki – dla wielu osób to kwestia drugorzędna, ale tak nie powinno być. Dobre gogle narciarskie powinny zapewniać jak najszersze pole widzenia. To zwiększa widoczność elementów znajdujących się na trasie. Są to różnego rodzaju siatki, pachołki czy po prostu inni narciarze.
Czy warto kupić gogle narciarskich?
Wprawdzie są osoby, które na stoku używają zwykłych okularów przeciwsłonecznych, ale tylko dobrej jakości gogle narciarskie stanowią skuteczną ochronę dla oczu narciarza. Stanowią zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a także mrozem czy wiatrem. Dlatego też do ich zakupu należy przyłożyć szczególną uwagę.
Kluczowe znaczenie przy zakupie gogli narciarskich ma wiek użytkownika i jego płeć. Wiele osób stawia jednak na modele uniwersalne, które dzielić może ze sobą kilku narciarzy. Jest to prawda, ale muszą być to gogle naprawdę wysokiej jakości. Mimo to warto raczej postawić na modele spersonalizowane, które będą wygodniejsze i lżejsze, a niekiedy także i ładniejsze.
Generalnie gogle narciarskie to zakup na lata. Warto więc to potraktować jako inwestycję długoterminową. Dobrej klasy gogle będą towarzyszyć narciarzowi na różnych stokach. To o tyle istotne, że wzrok podczas jazdy na nartach wymaga szczególnej ochrony. Szkodzi mu przede wszystkim silne promieniowanie ultrafioletowe.
Popularni producenci gogli narciarskich
Sklepy warte uwagi
Podsumowanie rankingu gogli narciarskich
Nasz ranking gogli narciarskich z pewnością pomoże tym, którzy kompletują sprzęt narciarski na zimę. Trzeba bowiem pamiętać, że same narty czy buty narciarskie to za mało, aby poważnie myśleć o szusowaniu po zaśnieżonym stoku. Trzeba też zadbać o odpowiednią ochronę swoich oczu. Są one zimą narażone przede wszystkim na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i to nawet w bardziej pochmurne dni. Dodatkowo podczas jazdy na nartach zdarzyć się też mogą różnego rodzaju wypadki, co tez dla oczu bywa niebezpieczne.