Grill węglowy to popularny sprzęt, który spotkać można w wielu ogrodach. Pozwala na przygotowywanie smacznych potraw  różnego rodzaju. Grille węglowe są stosunkowo niedrogie i bardzo proste w obsłudze. Dania przygotowywane na żywym ogniu są smaczne, chrupiące i aromatyczne. Do grillowania wykorzystywany jest brykiet lub węgiel drzewny. Grille węglowe to sprzęty różnego typu. Do wyboru są m.in. modele jednorazowe, przenośne czy stacjonarne.

Ranking grilli węglowych

  1. Grill węglowy Weber Q 2400 Stand 55020879

    Grill węglowy Weber Q 2400 Stand 55020879
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny grill niewielkich rozmiarów zasilany prądem. Posiada dwuczęściowy ruszt żeliwny pokryty dodatkowo emalią porcelanową. Dzięki temu równomiernie się rozgrzewa. Jego atutem jest także grillowy wózek oraz dwa funkcjonalne blaty robocze. Grill wyróżnia się bezstopniowo ustawianym regulatorem temperatury. Ciekawym rozwiązaniem jest także elektryczny element grzejny o mocy 2200W samoczyszczący. Grill tego typu świetnie sprawdzi się w niejednym gospodarstwie domowym.

  2. Grill Landmann wózek Komfort XXL 11508

    Grill Landmann wózek Komfort XXL 11508
    Sprawdź aktualną cenę

    Spory grill węglowy o prostokątnym kształcie. Jego korpus jest wykonany ze stali lakierowanej proszkowo. Dwa koła zapewniają mu mobilność. Ruszt jest regulowany i prosty w obsłudze. Za pomocą sprzętu można bez problemu przygotować dania z grilla nawet dla 14 osób. Ruszt wykonany jest z wysokiej jakości chromowanej stali pokrytej dodatkowo emalią. Można go również myć w zmywarce. Płyta węglowa jest perforowana i posiada regulację wysokości. W pokrywie znajduje się termometr.

  3. Landmann Chef Comfort Basic+ 11528

    Landmann Chef Comfort Basic+ 11528
    Sprawdź aktualną cenę

    Odpowiedni dla około 10 osób prostokątny grill węglowy, który nie zajmuje zbyt wiele wolnego miejsca. Korpus urządzenia wykonany jest ze stali lakierowanej proszkowo. Za sprawą dwóch kół grill jest bardzo mobilny. Za pomocą korby można łatwo regulować wysokość zawieszenia misy z węglem. Szuflada na popiół jest wyciągana i pozwala na bezproblemowy dostęp do misy paleniskowej. W pokrywie znajduje się praktyczny wskaźnik temperatury.

  4. Grill węglowy Activa Grill Angular 11245

    Grill węglowy Activa Grill Angular 11245
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy grill węglowy wykonany z lakierowanej blachy w kolorze czarnym. Posiada emaliowany ruszt grillowy oraz chromowany ruszt służący do podgrzewania. Blacha paleniska jest regulowana pod względem wysokości za pomocą praktycznej korby. Ciekawym rozwiązaniem jest wyciągana szuflada na popiół oraz zamykana klapa. Atutem tego modelu jest zlokalizowany w pokrywie wskaźnik temperatury i wykonana z metalu półka boczna na różnego typu akcesoria.

  5. Grill węglowy Lund 99588

    Grill węglowy Lund 99588
    Sprawdź aktualną cenę

    Prosty w obsłudze grill węglowy o prostokątnym kształcie z regulowaną wysokością płyty na węgiel oraz wbudowanym termometrem. Wyróżnia się solidną konstrukcją stalową. Miska paleniska i rusz są emaliowane. Atutem urządzenia są cztery obrotowe otwory wentylacyjne i termometr. Na uwagę zasługują również wysuwany popielnik oraz składana metalowa półka boczna. Grill wyposażony jest też w półkę dolną, cztery wieszaki i otwieracz do piwa.

Jaki grill węglowy kupić?

W Polsce grillowanie w okresie letnim cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób nie wyobraża sobie weekendu bez spotkania w gronie rodziny czy znajomych przy grillu. Wcześniej trzeba się jednak zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt. Czym sugerować się przy zakupie grilla węglowego?

  • Konstrukcja – najbardziej wytrzymałe są grille stalowe. Są one dość ciężkie, ale to przekłada się na ich stabilność. Duża waga nie musi też oznaczać słabej mobilności. Wiele grilli posiada obecnie specjalne kołka transportowe.
  • Rozmiar – kluczowe znaczenie ma wymiar rusztu. Im jest on większy, tym więcej potraw można jednocześnie grillować. W praktyce przyjmuje się, że ruszt powinien mieć wielkość minimum 50×40 cm.
  • Kształt – popularne są przede wszystkim grille okrągłe, ale równie dobrze sprawdzają się np. grille z prostokątnym paleniskiem. Kwestia rozmiaru zależy od osobistych preferencji kupującego.
  • Ruszt – to kluczowy element każdego grilla. Dobrze, gdy jest on chromowany. To ułatwia utrzymanie go w czystości, a przy okazji chroni przed korozją czy niekorzystnym działaniem wysokiej temperatury. Ruszt powinien być również dość spory.
  • Półki – dobrej klasy grille węglowe posiadają półki, na  których ustawić można talerze czy akcesoria do grillowania. To spory atut, zwłaszcza gdy grill znajduje się daleko od stołu. Półki umieszczone mogą być pod paleniskiem lub po jego bokach.
  • Kółka – przed zakupem warto sprawdzić czy grill posiada kółka. Modele bez nich trudniej jest przenosić z miejsca na miejsce.
  • Popielnik – pod paleniskiem musi znajdować się popielnik ułatwiający pozbywanie się popiołu. Oczywiście popiołu pozbywać się  należy, dopiero po jego ostygnięciu, a  więc po zakończonym grillowaniu.
  • Pokrywa – dobrej jakości grill węglowy powinien posiadać pokrywę z regulacją dopływu do paleniska powietrza. W ten sposób grillować można także przy gorszej pogodzie. Znajdujące się w pokrywie otwory pozwalają na regulowanie temperatury w środku grilla.
  • Uchwyty – najbardziej funkcjonalne są grille z uchwytami na kotle. Uchwyty powinny być przy tym wykonane z nienagrzewającego się materiału.

Czy warto kupić grill węglowy?

Mimo upływu lat grille węglowe wciąż cieszą się ogromną popularnością. Cenione są głównie z uwagi na kojarzony z tradycją grillowania zapach dymu oraz związany z tym wyjątkowy aromat potraw. Taki grill nie posiada źródła zasilania. Nie trzeba go podłączać do gniazdka elektrycznego czy zapewniać dostępu gazu.

Grille węglowe są najczęściej dość niewielkie. Sprawdzają się też jako przenośny ruszt, który bez problemu można ze sobą zabrać w podróż lub na biwak. Obudowa grilla węglowego na ogół produkowana jest z niskowęglowej stali, która pokryta jest emalią porcelanową czy stalą nierdzewną. Ruszt grilla węglowego jest raczej łatwy do utrzymania w czystości, chociaż trzeba z niego regularnie usuwać popiół czy sadzę. Są też grille węglowe nowej generacji z systemem gaszenia rozżarzonego węgla bądź ze zdejmowanym popielnikiem.

Grille węglowe wciąż są na topie i nie zapowiada się w tej kwestii na zmiany. Polacy w końcu grillować uwielbiają od lat.

Popularni producenci grilli węglowych

Sklepy warte uwagi