Grubościówka to nic innego jak strugarka do drewna, a tak naprawdę strugarka do płaszczyzn. Nadaje ona materiałom drewnianym pewną grubość. Narzędzie to przy udziale ostrza tnącego oddziałuje na jedną, dwie lub cztery płaszczyzny. Dzięki niemu deski mają równe krawędzie i są jednakowe. Grubościówka mechanicznie posuwa materiał, który trafia do noży skrawających odpowiednio wcześniej ustawionych. To one zestrugują nadmiar drewna.
Ranking grubościówek
-
Lekkie i poręczne urządzenie, które nie sprawia problemów w transporcie. Nie generuje w czasie pracy dużego hałasu. Posiada nowoczesny mechanizm sterujący posuwem, który zapewnia doskonałe wykończenie. Wysokość pracy ustawić można w zakresie od 3 do 100 mm. Gotowość do pracy obrazuje specjalna lampka kontrolna. Grubościówkę połączyć można z zewnętrznym urządzeniem odsysającym za pomocą odpowiedniego sprzętu. Urządzenie waży 27 kg i ma moc na poziomie 1650W.
-
Wydajna grubościówka z systemem blokowania głowicy. Konstrukcja osadzona na czterech kolumnach pozwala na dokładny ruch głowicy w górę i w dół. Urządzenie jest stosunkowo lekkie i posiada wytrzymały silnik o mocy 1800W. Pozwala na struganie także sporych powierzchni. Bezproblemowo montuje się je na stole roboczym. Nie jest zbyt skomplikowane w obsłudze. W skład zestawu wchodzą klucz montażowy, sześciokątny klucz trzpieniowy, adapter i pojemnik na pył oraz listwy do wymiany noży.
-
Grubościówka Belmash Sdmr-2500
Wielofunkcyjna grubościówka do drewna, który łączy w sobie funkcję strugarki i grubościówki z posuwem automatycznym. Jej wał nożowy wyposażony jest w trzy noże do strugania. Urządzenie jest idealne dla majsterkowiczów i nie tylko. Nadaje się do strugania na płaszczyźnie oraz pod kątem. Rozpiłowuje wzdłuż, w poprzek i pod kątem. Moc znamionowa tego urządzenia to aż 2500W. Waży około 97 kg.
-
Wydajna grubościówka stołowa będąca elektrycznym górnowrzecionowym narzędziem przenośnym. Przeznaczona jest do płaszczyznowego strugania drewna naturalnego. Struganie to kolejny po piłowaniu etap obróbki tego materiału. W efekcie końcowym uzyskać można elementy o określonej grubości i właściwej gładkości powierzchni. Urządzenie posiada posuw mechaniczny, który jest wynikiem zastosowania napędu łańcuchowego. Z kolei odbiór materiału zapewniają dwa wałki posuwowe. Moc urządzenia to aż 2000W. Grubościówka waży 27 kg.
-
Grubościówka Scheppach HMS 850 4902202901
Wysokiej jakości grubościówko-heblarka z mocnymi, stabilnymi nogami. Zachowuje stabilną pozycję nawet przy przetwarzaniu długich, ciężkich bali drewna. Wykonana jest w dużej mierze z żelaza i stali. Dwa ostrza HSS skutecznie obrabiają różne gatunki drewna. Funkcjonalny uchwyt roboczy pozwala na łatwe przytrzymanie drewna. Całość uzupełnia specjalny wyłącznik bezpieczeństwa. Moc urządzenia to 1250W. Waży ono około 25 kg. W skład zestawu wchodzą strugarka, osłona głowicy frezowej, okap i prowadnica piły tarczowej podłużnej.
Jaką grubościówkę kupić?
Grubościówka to jedno z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w zakładzie stolarskim. Przydać powinno się jednak również niejednemu majsterkowiczowi. Jaki model wybrać dla siebie? Czym sugerować się przy zakupie grubościówki?
- Moc silnika – generalnie im jest ona wyższa, tym lepiej. W praktyce jest to od 1300 do nawet 3000W.
- Szerokość strugania – najlepiej postawić na strugarkę jednostronną z szerokością obrabiania minimum 600mm. W przydomowych garażach szerokość strugania nie musi być aż tak duża.
- Posuw – w przypadku obrabiania dużych ilości drewna dobrym rozwiązaniem są urządzenia, które oferują kilka prędkości posuwu. Dobrze, gdy jest to nawet 30 metrów na minutę.
- Prędkość pracy – podawana jest w ilości obrotów na minutę. Dobrej klasy sprzęt osiąga prędkość ponad 6000 obrotów na minutę.
- Rodzaj noży – największą popularnością cieszą się standardowe noże na wale np. twarde noże HSS, które można wiele razy ostrzyć. Innym rozwiązaniem są jednorazowe noże Tersa, których się nie ostrzy lub wał spiralny, na którym zamocowane są w formie spirali niewielkie kwadratowe nożyki z ostrzami z czterech stron. Są to nożyki wielokrotnego użytku.
- Wał segmentowy – podczas obrabiania nieco większych elementów w tym samym czasie można strugać kilka materiałów jednocześnie. To oczywiście znacznie zwiększa wydajność pracy.
- Waga i wymiary – dla wielu osób mobilność ma ogromne znaczenie. Jeśli grubościówka ma być wykorzystywana w różnych miejscach, warto przed zakupem sprawdzić jej wymiary i wagę. Najlżejsze modele ważą 27-28 kg.
- Bezpieczeństwo pracy – dobrej klasy maszyna zapewniać powinna w czasie pracy maksymalne bezpieczeństwo. Podstawa to w tym przypadku system zabezpieczający przed przypadkowym włączeniem się urządzenia. Nowsze modele posiadają też specjalną ochronę przed przegrzaniem. Grubościówka musi być stabilna i dobrze wyważona. Dobrze też, gdy w trakcie pracy nie generuje dużego hałasu. Czasem jest to jednak nieuniknione. Wówczas koniecznie trzeba zainwestować w odpowiednie słuchawki.
Czy warto kupić grubościówkę?
Grubościówka to popularne urządzenie wykorzystywane w procesie obróbki drewna. Często sięgają po nie majsterkowicze, który pracą w drewnie zajmują się hobbistycznie. To też podstawowy sprzęt w każdym zakładzie stolarskim.
Grubościówka to w praktyce specjalne urządzenie służące do skrawania kawałków drewna. Jednak w zależności od jakości i przeznaczenia, różnego typu wielkości się w niej mieszczą. Grubościówki są maszynami przeznaczonymi do obróbki zarówno drewna twardego, jak i miękkiego. Działają w sposób mechaniczny, wykorzystując do tego specjalne noże skrawające. W efekcie końcowym powstają produkty wysokiej jakości, które są obrobione i przygotowane do dalszego wykańczania lub wykorzystania.
Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić pracę profesjonalnego stolarza czy meblarza właśnie bez grubościówki. Tego typu urządzenia są coraz chętniej wykorzystywane także przez hobbystów czy majsterkowiczów, którzy lubią pracę z drewnem. Oni stawiają najczęściej na urządzenia mniejsze i bardziej mobilne.