Gdy poszukuje się usług bankowych, warto korzystać z internetowych rankingów, które pomagają wyodrębnić najlepsze opcje. Oferty kart kredytowych czy kredytów gotówkowych znacznie się między sobą różnią, dlatego takie narzędzia są ogromną pomocą. Gdzie szukać najlepszych okazji?
Karta kredytowa – na czym polega usługa?
Karta kredytowa to, podobnie jak debetowa, narzędzie płatnicze. Jej kluczową cechą jest jednak źródło środków, którymi można nią płacić za produkty i usługi. Za pomocą instrumentu debetowego korzysta się z własnych pieniędzy zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. W przypadku karty kredytowej fundusze pochodzą z banku i wydaje się je w formie pożyczki.
Gdy klient otrzymuje zgodę banku na dysponowanie kartą kredytową, placówka nakłada na niego limity. Każda osoba może mieć inną sumę do wydania w ramach usługi w kolejnych okresach rozliczeniowych. Zależy to od zdolności kredytowej i ma zapobiegać nadmiernym zadłużeniom, których spłata nie byłaby wykonalna.
Z narzędzia płatniczego da się korzystać wszędzie tam, gdzie są dostępne płatności bezgotówkowe – online i w placówkach z terminalami. Dwa kluczowe pojęcia dotyczące kart kredytowych to tzw. grace period (okres bezodsetkowy) i okres rozliczeniowy. Co oznaczają?
Okres rozliczeniowy najczęściej trwa miesiąc i jest to czas na dysponowanie pieniędzmi w ramach określonego limitu. Właściciel karty może wtedy płacić za produkty i usługi, wydając każdego miesiąca od nowa dowolną kwotę z wyznaczonej przez bank sumy.
Okres bezodsetkowy oznacza czas, w którym zadłużenie da się spłacić bez dodatkowych kosztów. Oznacza to, że jeśli zwróci się placówce środki zużyte w ramach pożyczki w przeciągu określonych np. 60 dni, to korzysta się z kredytu za darmo. Odsetki naliczają się dopiero po przekroczeniu tzw. grace period.
Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że przed zakończeniem okresu bezodsetkowego i tak należy zwrócić jakąś część zadłużenia. Zwykle wynosi ona kilka procent wydanej sumy, a wszystko jest dokładnie opisane w umowie. Oznacza to, że jeśli zachowuje się odpowiednią płynność finansową, można korzystać z karty kredytowej bez zbędnych kosztów.
Gdzie szukać ofert na kartę kredytową?
Gdy mowa o poszukiwaniu najlepszej oferty na kartę kredytową, Bankier SMART stanowi najwygodniejsze i najbardziej pomocne rozwiązanie. To internetowe zestawienie aktualnych propozycji z różnych banków, które oferują swoim klientom narzędzia płatnicze. Przy każdej opcji znajdują się trzy najważniejsze parametry.
Pierwsza kwestia poruszana w rankingu to koszt utrzymania karty. Choć zdarzają się banki, które od razu informują klientów o braku kosztów dysponowania plastikiem, to niektóre podają opłaty w pewnych zakresach np. 0–15 złotych. Gdy użytkownik widzi taki zapis, to dla niego znak, że musi spełnić pewne warunki, aby nie płacić za korzystanie z narzędzia. Często dotyczą one określonej sumy koniecznej do wydania w każdym okresie rozliczeniowym. Ma to zachęcać właścicieli kart do aktywnego użytkowania.
Drugi parametr w zestawieniu to RRSO, czyli wartość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To współczynnik, który determinuje wysokość odsetek, jakie naliczą się klientowi, gdy nie zwróci pożyczki w czasie grace period. Im niższy ten współczynnik, tym lepiej. W przypadku kart kredytowych wynosi on zwykle 20–30%.
Ostatni parametr, jaki należałoby wziąć pod uwagę, to bonus. Oznacza on premię finansową, jaką może pozyskać właściciel karty kredytowej w ramach aktywnego korzystania. Niemal każdy bank określa konkretne warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać prezenty w postaci gotówki czy voucherów do sklepów. Przeważnie ich wartość wynosi kilkaset złotych.
Gdy chce się sprawdzić długość okresu bezodsetkowego, należy przy wybranej ofercie kliknąć ikonę oznaczoną literą „i”. Oznacza ona więcej szczegółowych informacji na temat propozycji banku. Widnieje tam również maksymalna wysokość limitu kredytowego, jaki da się pozyskać w zależności od swojej zdolności kredytowej.
Istnieją dwie metody ubiegania się o kartę kredytową. Pierwsza z nich polega na osobistej wizycie w placówce i złożeniu wniosku. Druga przebiega online za pośrednictwem formularza na stronie konkretnego banku. Można do niego przejść za pomocą zestawienia Bankier SMART. Wystarczy kliknąć przycisk „Dalej”.
Aby otrzymać kartę, trzeba wykazywać zdolność kredytową. Do jej oszacowania bank potrzebuje takich informacji jak m.in.: zaświadczenia o dochodach, wysokość kosztów utrzymania czy historię w Biurze Informacji Kredytowej. BIK to instytucja, która udziela bankowi danych na temat przeszłych i obecnych zapożyczeń klienta i pozwala sprawdzić, czy ten na czas wywiązuje się z obowiązku spłacania rat.
Ma to duże znaczenie dla banku, który ma potencjalnie związać się umową kredytową z klientem. Placówka dokładnie weryfikuje wszystkie te kwestie, aby uniknąć udzielenia usługi komuś, kto nie będzie się wywiązywał z zobowiązania do regulowania zapożyczeń.
Jakie korzyści niesie dysponowanie kartą kredytową?
Osoby dysponujące kartą kredytową mogą pozwolić sobie na większą swobodę finansową. Zyskują elastyczność płatności, która nie zależy jedynie od zgromadzonych przez nich oszczędności. Realizują swoje plany zakupowe zgodnie z przyznanym przez bank limitem, co sprawia, że w mogą pozwolić sobie na spontaniczne korzystanie z atrakcyjnych promocji czy reperowanie auta, gdy niespodziewanie trafi ono do warsztatu.
Dzięki okresowi bezgotówkowemu da się korzystać z karty bez dodatkowych opłat. Regularne spłacanie zapożyczonych środków przyczynia się do budowania pozytywnej historii w BIK-u. To natomiast może korzystnie wpływać na decyzje banków na wnioski kredytowe składane w przyszłości. Ponadto klient ma szansę pozyskania bonusów finansowych od banku w ramach aktywnego korzystania z narzędzia płatniczego.
Karta kredytowa – minusy i zagrożenia
Gdy przekroczy się okres bezgotówkowy, trzeba się liczyć z dość wysokim RRSO, czyli szansą na naliczenie sporych kosztów dodatkowych. Należy także nauczyć się kontrolować swoje wydatki, ponieważ swoboda finansowa niekiedy przyczynia się do nadmiernych zakupów, które nie zawsze są potrzebne i zwiększają zadłużenie klienta.