Kasa fiskalna to narzędzie niezbędne w zasadzie w każdej firmie, której oferta skierowana jest na rynek konsumencki. Coraz mniejsza jest liczba przedsiębiorców, którzy mogą uniknąć jej stosowania na podstawie limitu 20 tysięcy obrotu. Generalnie na rynku istnieje wiele rodzajów urządzeń fiskalnych. Są to zarówno kasy małe i mobilne, polecane mniejszym firmom, które wystawiają stosunkowo niewiele paragonów fiskalnych, jak i duże kasy systemowe czy drukarki fiskalne.

Ranking kas fiskalnych

  1. Kasa fiskalna Novitus Nano E
    Kasa fiskalna Novitus Nano E
    Sprawdź aktualną cenę

    Niewielkich rozmiarów kasa fiskalna odpowiednia do pracy stacjonarnej lub w terenie. Sprawdza się w małych i średnich placówkach handlowych i nie tylko. Pozwala na wydruk około 10 tysięcy paragonów bez potrzeby zasilania zewnętrznego. W praktyce pracuje więc nawet kilka dni bez konieczności ładowania akumulatora. Na uwagę zasługuje numeryczna klawiatura, dodatkowo podświetlana. Jej wierzchnia część wykonana jest z wytrzymałego silikonu.
  2. Kasa Posnet Ergo
    Kasa Posnet Ergo
    Sprawdź aktualną cenę
    Nowoczesne urządzenie, które może działać zarówno samodzielnie, jak i stanowić element większego systemu kasowego. W wariancie rozszerzonym kasa posiada nawet tunelowanie portów COM. Urządzenie wyposażone jest w wytrzymałą, silikonową klawiaturę odporną na zabrudzenia i zalania. Podświetlane klawisze umożliwiają pracę w terenie oraz przy słabym świetle. Dodatkowo kasa posiada 27 klawiszy skrótu, co pozwala na szybkie wprowadzanie popularnych towarów i znacznie przyspiesza obsługę klientów.
  3. Novitus Sento E
    kasa fiskalna Novitus Sento E
    Sprawdź aktualną cenę
    Funkcjonalna kasa fiskalna z elektroniczną kopią paragonów i dość szeroką bazą PLU (16 tysięcy pozycji). Zapewnia szybką obsługę klientów za sprawą wytrzymałego mechanizmu drukującego. Wymiana rolki w tym przypadku jest bardzo prosta. Urządzenie umożliwia zaprogramowanie nazw produktów o długości do 40 znaków i dodanie sporych rozmiarów opisu do każdego towaru (3 linie po 40 znaków każda). Kasa dodatkowo posiada 14 klawiszy funkcyjnych.
  4. Aclas Kasa Fiskalna Kos
    Aclas Kasa Fiskalna Kos
    Sprawdź aktualną cenę
    Mobilne urządzenie fiskalne, które nadaje się zarówno do handlu stacjonarnego, jak i do pracy w terenie. Sprawdza się w małych punktach usługowych i handlowych. Kasa posiada wytrzymałą i szczelną klawiaturę, która jest odporna na zalania. Drukuje z prędkością 150 mm/s. W skład zestawu wchodzi dodatkowo wytrzymały akumulator, smycz na szyję i osłona na szczelinę wyjścia papieru. Osłania ona cały mechanizm przed zalaniem. Urządzenie współdziała z wagami elektronicznymi czy czytnikami kodów kreskowych.
  5. Novitus Kasa fiskalna MAŁA PLUS E
    Novitus Kasa fiskalna MAŁA PLUS E
    Sprawdź aktualną cenę
    Urządzenie z kopią elektroniczną, które sprawdza się w małych punktach sprzedaży. Pozwala na wydruk numeru NIP nabywcy na paragonie. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży do kwoty 450 złotych nie ma potrzeby wystawiania osobnej faktury. Kasa współpracuje z komputerem. Połączyć można ją z elektroniczną wagą kalkulacyjną, terminalem płatniczym czy czytnikiem kodów kreskowych. Baza towarów to w tym przypadku 3 tysiące PLU.

Jaką kasę fiskalną kupić?

Przed  wyzwaniem zakupu kasy fiskalnej stoi duża część przedsiębiorców. Oferta na rynku jest w tym zakresie dość szeroka. Poszczególne kasy różnią się między sobą wielkością, funkcjonalnością czy możliwościami. Czym więc należy się w tym przypadku kierować?

  • Rodzaj – urządzenia rejestrujące dzieli się z uwagi na ich funkcjonalność i zastosowania. Kasy ERC (Electronic Cash Register) można rozbudować o kolejne podzespoły czy oprogramowanie. Podłącza się je do urządzeń peryferyjnych np. komputerów. Do tego typu kas zaliczają się kasy mobilne zwane również przenośnymi (lekkie, niewielkich rozmiarów, wyposażone w akumulator – sprawdzają się w handlu obwoźnym), jednostanowiskowe (do małych sklepów czy lokali gastronomicznych) oraz systemowe (najbardziej zaawansowane, stosowane w supermarketach, przystosowane są do pracy z programami magazynowymi, obsługują karty rabatowe itd.). Natomiast kasy POS (Electronic Point of Sale) posiadają dodatkowo monitor, jednostkę sterującą, klawiaturę, drukarkę i inne urządzenia peryferyjne np. czytnik kodów kreskowych, terminal płatniczy czy wagę. Znajdują zastosowanie w dużych marketach.
  • Rozmiary rolek – do wyboru są rolki offsetowe, termiczne i chemiczne. Obecnie stosowane są głównie rolki termiczne. Ich szerokość podawana jest w milimetrach, a długość w metrach.
  • Szybkość druku – informuje o tym, jak szybko dana kasa drukuje paragony. Parametr ten podawany jest jakość ilość linii drukowanych w czasie 1 sekundy. W tanich kasach parametr ten wynosi średnio 10 linii na sekundę. W modelach nowoczesnych jest to więcej niż 40 linii na sekundę.
  • Baza towarowa PLU – ilość pozycji, które można zapisać w pamięci danej kasy. W kasach przenośnych jest to na ogół od 3 do 7 tysięcy, w jednostanowiskowych do 15 tysięcy, a w systemowych do 60 tysiecy pozycji. W przypadku POS żadnych ograniczeń nie ma.
  • Nazwa towaru – zgodnie z obowiązującą ustawą nazwy towarów muszą być dokładnie opisane. Niekiedy więc konieczny jest zakup kasy fiskalnej, która może w pamięci zapisywać bardzo długie nazwy towarów. Jest to na ogół od 18 do 40 znaków.

Czy warto kupić kasę fiskalną?

Kasa fiskalna jest nie tylko urządzeniem przydatnym w wielu przedsiębiorstwach, ale przede wszystkim koniecznym. Zgodnie z obowiązującym prawem podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej bądź rolników ryczałtowych muszą ewidencjonować sprzedaż właśnie przy pomocy kas fiskalnych. Tak wynika z ustawy o podatku od towarów i usług. Co więcej, kasę fiskalną powinno się zainstalować jeszcze przed wykonaniem pierwszej sprzedaży.

Warto jednak pamiętać o tym, że podatnicy nabywający kasę fiskalną mogą od tego zakupu odliczyć VAT, a same urządzenia wprowadzić do tzw. rejestru środków trwałych i amortyzować je. Można też skorzystać z ulgi na zakup kasy rejestrującej. Sięga ona 90% wartości kasy, ale wynosić może nie więcej niż 700 złotych. Podatnik, który z ulgi skorzystał musi prowadzić działalność przez okres minimum 3 lat od chwili rozpoczęcia ewidencjonowania. W przeciwnym wypadku całą kwotę ulgi musi zwrócić.

Popularni producenci kas fiskalnych

Sklepy warte uwagi