Klawiatura to zestaw klawiszy wykorzystywany do manualnego sterowania urządzeniem lub wprowadzania danych w sposób ręczny. Może posiadać różnego typu klawisze – numeryczne, alfabetyczne, znaki specjalne, funkcje specjalne itd. Klawiatury wykorzystywane są m.in. w przypadku komputerów stacjonarnych. Są ich podstawowym podzespołem. Obecnie klawiatury komputerowe mają około 100 klawiszy. Często wyposażone są też w elementy dodatkowe np. pokrętła, suwaki, diody ledowe itd.

Ranking klawiatur

 1. Klawiatura Steelseries Apex 7 Red Switch RGB

  Klawiatura Steelseries Apex 7 Red Switch RGB
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy klawiatura komputerowa gwarantująca aż 50 milionów naciśnięć. Oferuje płynny ruch klawiszy – bez przeskoków i zakłóceń. Cechuje się szybkim czasem aktywacji. Ciekawym rozwiązaniem jest obecność magnetycznej podkładki pod nadgarstki. Każdy klawisz klawiatury posiada podświetlenie RGB, co prezentuje się naprawdę efektownie. Urządzenie pozwala na zapisanie nawet pięciu indywidualnych profili bezpośrednio na klawiaturze.

 2. Logitech MX Keys Czarny

  Logitech MX Keys Czarny
  Sprawdź aktualną cenę

  Utrzymana w eleganckiej, czarnej kolorystyce klawiatura komputerowa. Kształt klawiszy został dopasowany do kształtu palców. Zaokrąglone krawędzie zapewniają odpowiednią reakcję. Klawisze pokryte są dodatkowo specjalną, matową powłoką. Klawiatura nie ślizga się na biurku i jest bardzo cicha w działaniu. Ciekawym rozwiązaniem są czujniki zbliżeniowe, które podświetlają klawiaturę w chwili zbliżenia do niej palców. Urządzenie po naładowaniu działa przez 10 dni w trybie podświetlenia.

 3. Klawiatura Corsair K70 MK.2 Rapidfire Low Profile

  Klawiatura Corsair K70 MK.2 Rapidfire Low Profile
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna mechaniczna klawiatura zapewniającą szybką aktywację. Posiada skok 1,2 mm. Wyróżnia się korpusem wykonanym ze szczotkowanego aluminium anodowanego klasy lotniczej i jest bardzo wytrzymała. Klawisze mają specjalną fakturę i kontury, co zapewnia właściwą przyczepność i wyczucie. Na uwagę zasługuje także komfortowy dostęp do portu USB, co pozwala na podłączenie słuchawek czy myszki. Całość uzupełnia miękka w dotyku, odłączana podpórka na nadgarstki.

 4. Razer Cynosa V2

  Razer Cynosa V2
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości klawiatura gamingowa oferująca aż 16,8 mln kolorów. Pozwala to na jej spersonalizowanie i wykorzystywanie w czasie grania dynamicznych efektów podświetlenia. Dotyczy to gier zintegrowanych z Chroma. Klawiatura jest bardzo cicha i wygodna w użytkowaniu. Program Razer Synapse 3 umożliwia na zaprogramowanie wybranych funkcjonalności. Tworzyć można unikalne profile czy makra. Klawiatura ma wytrzymałą konstrukcję i radzi sobie ze skutkami zalań.

 5. Klawiatura Logitech G213 Prodigy

  Klawiatura Logitech G213 Prodigy
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo komfortowa w użytkowaniu klawiatura zapewniająca wysoką wydajność w grach. Posiada specjalne elementy służące do sterowania multimediami. Pozwala na skonfigurowanie aż pięciu różnych stref podświetlenia – do wyboru jest 16,8 mln kolorów. Oprogramowanie Logitech Gaming Software umożliwia dodatkowo na dopasowanie klawiszy G213 do swoich indywidualnych potrzeb. Klawiatura jest odporne na rozlewanie płynów oraz brud. Wyposażona jest w specjalną podpórkę na nadgarstki.

Jaką klawiaturę kupić?

Klawiatura to nieodłączny podzespół każdego komputera stacjonarnego. Warto więc jej zakupowi poświęcić nieco więcej czasu. Na jaki model dobrze jest postawić i co wziąć pod uwagę przy wyborze klawiatury komputerowej?

 • Rodzaj – klawiatury tradycyjne są najpopularniejsze. To rozwiązanie polecane mało wymagającym użytkownikom. Takie klawiatury mają klasyczny rozstaw klawiszy i prostą budowę. Nie posiadają funkcji dodatkowych. Obecnie rośnie jednak popularność klawiatur multimedialnych, które posiadają dodatkowo klawisze specjalne. Są to np. przyciski Stop czy Play. Klawiatury numeryczne to klawiatury biznesowe. Zawierają tylko cyfry. Ciekawym wyborem są też klawiatury płaskie – idealne dla osób, które dużo piszą.
 • Zastosowania technologia – najpopularniejszy jest mechanizm membranowy. Wówczas pod klawiszami znajduje się płaska membrana. Po jej wciśnięciu w danym miejscu przez obwód elektryczny przebiega sygnał, który wysyłany jest do komputera. Takie klawiatury są tanie i ciche, ale cechują się mniejszą wytrzymałością niż klawiatury mechaniczne. Te posiadają klawisze z osobnymi przełącznikami. Przyciski są elastyczne, co sprawia, że takie klawiatury często stosowane są w grach komputerowych. Ich wadą jest duża głośność. Pewnym kompromisem wydają się być klawiatury membranowo-mechaniczne zwane także hybrydowymi. Są one dużo cichsze niż klawiatury mechaniczne.
 • Sposób działania  – wyróżnić można tutaj klawiatury przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie są wygodniejsze w użytkowaniu. Ponadto bez problemu wykorzystać je można do obsługi różnych urządzeń. Na ogół działają poprzez moduł Bluetooth. Klawiatury przewodowe są popularniejsze. Wybierają je na ogół gracze, dla których nawet niewielkie problemy z łącznością są problematyczne.
 • Funkcje dodatkowe – najpopularniejsze rozwiązania dodatkowe to podświetlenie klawiszy, podpórka pod nadgarstki, rolka przewijania (zastępuje myszkę komputerową), port USB czy programowalne klawisze.

Czy warto kupić dobrą klawiaturę komputerową?

Warto postawić na dobrej jakości klawiaturę komputerową. Sporo jednak zależy od tego, do czego będzie ona najczęściej wykorzystywana. W przypadku graczy warto pokusić się o zakup profesjonalnej klawiatury gamingowej. To urządzenie wytrzymałe, które jest odporne na duże obciążenia. Często jest dodatkowo podświetlane i posiada przyciski programowalne. Klawiatura dla grafika także może mieć przyciski programowalne. Przyda się też rolka przewijania czy port USB. Z kolei programista doceni przede wszystkim klawiaturę wygodną w użytkowaniu. Może być to model podświetlany i bezprzewodowy. Ciekawym wyborem są klawiatury z szyfrowaniem. Szczególną grupę klawiatur komputerowych stanowią urządzenia odporne na zalania czy zakurzenie.

Dobra klawiatura komputerowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Do wyboru są modele mechaniczne, membranowe i hybrydowe (membranowo-mechaniczne). Mogą być to urządzenia przewodowe lub bezprzewodowe – działające poprzez wykorzystanie modułu Bluetooth.

Popularni producenci klawiatur PC

Sklepy warte uwagi