Kombiwar halogenowy zwany także kuchenką i piecykiem halogenowym to urządzenie elektryczne, które składa się z żaroodpornej, szklanej misy oraz pokrywy mieszczącej wentylatora i grzałkę halogenową. Zadaniem grzałki jest produkowanie ciepła. Wentylator z kolei rozprowadza je po całej misie. W ten sposób tworzy się swoisty termoobieg. Obróbka termiczna dzięki okrągłemu kształtowi misy jest efektywna. To także zasługa szczelności urządzenia. Przekłada się to na wysokie wartości odżywcze potraw przygotowywanych w kombiwarach.
Ranking kombiwarów halogenowych
- Kombiwar Gastroback 42507
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej jakości kombiwar o pojemności 3 litrów. Posiada automatyczny wyłącznik po skończeniu gotowania. Za sprawą beztłuszczowego gotowania przygotowywane potrawy są zdrowe i zachowują swoje minerały, witaminy. Model ten wewnątrz pokryty jest specjalną powłoką nieprzywierającą. W skład zestawu wchodzą dodatkowo pojemnik do odmierzania ilości ryżu oraz łopatka do ryżu. Płyta grzewcza wyposażona jest w nowoczesny sensor. Na uwagę zasługuje także wyjmowany koszyk. - Kombiwar halogenowy MPM MKO-01
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesny kombiwar halogenowy, który gotuje i piecze potrawy beztłuszczowo za pomocą gorącego powietrza. Składa się ze szklanej misy, podstawy, grzałki oraz pokrywy z częścią sterującą. Pojemność 16,5 l pozwala na przygotowywanie potraw dla całej rodziny. Moc urządzenia 1200-1400W umożliwia bardzo szybkie gotowanie. Za sprawą funkcji The Wash nie trzeba się martwić o czystość sprzętu. Czas pracy można w tym przypadku ustawić w zakresie od 5 do 60 minut. W skład zestawu wchodzą m.in. ruszty, szpilki do szaszłyków czy sito. - Kombiwar Adler AD 6304
Sprawdź aktualną cenę
Kombiwar halogenowy pozwalający na gotowanie, pieczenie, smażenie, opiekanie czy podgrzewanie potraw. Można w nim piec ciasta czy gotować na parze bez potrzeby stosowania specjalnych garnków. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy ustawić czas pracy oraz temperaturę. Nadaje się do rozmrażania produktów spożywczych. Cechuje się pojemnością 12 litrów, z pierścieniem 18 litrów. W skład zestawu wchodzą m.in. ruszty, zwiększający pojemność pierścień, stojak na pokrywę czy szczypce. - Kombiwar halogenowy Camry CR 6305
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy kombiwar o pojemności 12 litrów i mocy 1300W. Posiada transparentną misę ze szkła żaroodpornego. Za sprawą pierścienia zwiększającego pojemność, przygotowywane w nim potrawy mogą być naprawdę wielkie. Produkt wyposażony jest w mechaniczny zegar, wyłącznik bezpieczeństwa oraz regulację temperatury. Do zestawu dołączone są nienagrzewające się uchwyty, szczypce i stojak na pokrywę. - Kombiwar Lund 67641
Sprawdź aktualną cenę
Urządzenie wielofunkcyjne z opcją opiekania, gotowania, pieczenia, odmrażania, podgrzewania i gotowania na parze. Działa szybciej niż tradycyjny piekarnik. Moc tego modelu to1400W. Pojemność wynosi 12 litrów, z pierścieniem powiększającym 17 litrów. Kombiwar ten wyposażony jest w intuicyjną regulację temperatury oraz czasu pracy. Posiada misę wykonaną z hartowanego szkła z funkcją autoczyszczenia. Akcesoria dodatkowe to m.in. ruszty, szczypce, stojak na pokrywę, pierścień ze stali nierdzewnej czy stojak na chleb.
Jaki kombiwar kupić?
Kombiwary halogenowe urządzenia wielofunkcyjne umożliwiające pieczenie, gotowanie, smażenie, podgrzewanie czy rozmrażanie. Przydają się w każdym gospodarstwie domowym. Czym jednak należy kierować się przy wyborze konkretnego modelu? Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Moc – kombiwary bywają bardzo mocne, och moc dochodzi do 1550W. Im większa jest moc, tym szybciej dane urządzenie przyrządza potrawy. Warto przy tym pamiętać, że obróbka termiczna w kombiwarze trwa na ogół od 20 do 50% krócej niż w przypadku tradycyjnego piekarnika.
- Pojemność – kombiwary mają dość zróżnicowaną pojemność. Na ogół jest to od 11 do 19 litrów. Wiele modeli można powiększyć w razie potrzeby za sprawą specjalnego pierścienia montowanego na górze. Przy wyborze pojemności, warto zastanowić się nad tym, jakie potrawy będą docelowo w kombiwarze przygotowywane. Jeśli będą to dania proste, jednoskładnikowe, sprawdzi się model o pojemności 11-12 litrów. Dla dużej rodziny, lepszym rozwiązaniem jest urządzenie większe.
- Zakres temperaturowy – maksymalna temperatura to na ogół 250 stopni Celsjusza, a więc tyle, co w przypadku piekarnika elektrycznego. Różnice są jednak spore, jeśli pod uwagę weźmie się temperaturę minimalną. Jest to często 65 stopni Celsjusza. Do rozmrażania potrzebna jest jednak temperatura niższa – 0 stopni Celsjusza.
- Akcesoria i funkcje dodatkowe – na ogół w skład zestawu poza samym kombiwarem wchodzą ruszty do grillowania (ruszt niski i wysoki), uchwyty (do wyjmowania potraw), specjalne szpilki do szaszłyków, tacka do gotowania na parze, tacka do smażenia, stojak na pokrywę i pierścień powiększający pojemność. Niektóre urządzenia posiadają dodatkowo funkcje samoczyszczenia. To doskonałe rozwiązanie, gdy w kombiwarze grilluje się czy smaży mięso. Wówczas do pojemnika wystarczy wlać wodę, odrobinę detergentu i włączyć funkcję samoczyszczenia. W przypadku innych modeli niektóre elementy nadają się do mycia w zmywarce.
Czy warto kupić kombiwar halogenowy?
Kombiwary halogenowe to urządzenia wciąż mało znane, a szkoda. Pod wieloma względami przewyższają one bowiem tradycyjne piekarniki elektryczne. Wykorzystują one do przygotowywania potraw termoobieg. Dzięki temu produkt spożywcze są w sposób równomierny owiewane ciepłym powietrzem. Cały proces trwa o wiele krócej niż w przypadku piekarnika.
Kombiwary mają sporo zastosowań. Wykorzystywane są do gotowania, pieczenia (nie tylko mięsa, ale i ciast), grillowania, podgrzewania, opiekania, gotowania na parze, suszenia czy rozmrażania. Oczywiście na większą liczbę funkcjonalności można liczyć w przypadku najnowocześniejszych modeli dostępnych na rynku. Bardzo dużą zaletą kombiwarów jest także możliwość przyrządzania za ich pomocą potraw z niewielką ilością tłuszczu lub w 100% beztłuszczowo. Co więcej, produkty zachowują w takiej sytuacji swój smak i pełnię wartości odżywczych.
Kombiwary na ogół sprzedawane są z wieloma akcesoriami dodatkowymi – rusztami, szczypcami, uchwytami, stojakami na pokrywę czy tackami do gotowania na parze.