Krótkofalówka to po prostu radiostacja, która pracuje w zakresie 3-30 MHz. Jej podstawowym atutem jest to, że działa niezależnie od operatorów komórkowych. Za jej pomocą komunikować się można nawet tam, gdzie telefony komórkowe nie mają zasięgu, co na odludnym terenie często jest normą. Krótkofalówka nie wykorzystuje pośredników, ale w sposób bezpośredni łączy się z innymi urządzeniami tego rodzaju. Jej użytkowanie nie wiąże się z koniecznością opłacania żadnego abonamentu itd.
Ranking krótkofalówek
- Krótkofalówka MOTOROLA T82 EXTREME
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej jakości krótkofalówka o zasięgu działania około 10 km. Oferuje 16 kanałów, w tym 8 dostępnych domyślnie. Pozostałe trzeba aktywować samodzielnie w tych krajach, w których są one dozwolone. Model ten posiada funkcjonalny wyświetlacz LED. Zasilany jest akumulatorkiem NiMH lub trzema bateriami alkalicznymi AA. Urządzenie oferuje 20 wybieralnych dźwięków wezwania. Złącze micro USB służy do jego ładowania. Do tego celu wykorzystać można np. powerbank. - Radiotelefon Baofeng UV-82
Sprawdź aktualną cenę
Dwupasmowa ręczna krótkofalówka. Doskonale nadaje się do komunikacji na lądzie, wodzie czy w powietrzu. Zasięg jej działania wynosi kilkadziesiąt kilometrów. Model ten posiada 42 pozycje w menu, Dual Watch, dwuliniowy wyświetlacz, latarkę LED, wbudowane radio FM itd. W pamięci jest w stanie zapisać nawet 128 kanałów. Bezproblemowo pracuje w zakresie temperatur od -20 do 60 stopni Celsjusza. Zasilana jest akumulatorem litowo-jonowym mAh. - Krótkofalówka Switel Wtf 5700
Sprawdź aktualną cenę
Funkcjonalna krótkofalówka wysokiej jakości. Jej maksymalny zasięg działania uzależniony jest od czynników zewnętrznych takich jak pogoda czy ukształtowanie terenu. Generalnie jest to około 10 km. Produkt posiada stopień wodoodporności IPX2 i 8 kanałów. Sprzedawany jest w zestawie z wygodną w obsłudze stacją dokującą. Całość uzupełnia podświetlany wyświetlacz. Ciekawym rozwiązanie jest funkcja podwójnego czuwania, a więc jednoczesnego odbierania dwóch kanałów. Model ten posiada latarkę i wbudowane radio FM. - Walkie-talkie BAOFENG UV-5R
Sprawdź aktualną cenę
Wygodna w obsłudze ręczna krótkofalówka o mocy maksymalnej 5W. To model dwupasmowy z klawiaturą DMTF, wbudowaną latarką oraz podwójnym wyświetlaczem LCD. Posiada akumulator litowo-jonowy o pojemności 1800 mAh. Podstawowym atutem urządzenia jest Dual Watch, a więc nasłuch dwóch kanałów. Dzięki temu można śledzić dwie różne częstotliwości. Ciekawym rozwiązaniem jest przycisk PTT (push to talk) i złącze typu Kenwood. Za jego pomocą do krótkofalówki podpiąć można np. słuchawki z mikrofonem. - Krótkofalówka Motorola TLKR T41
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesna krótkofalówka z zasięgiem działania 4 km. Posiada osiem wbudowanych kanałów, które pozwalają na prowadzenie wielu rozmów. Wskaźnik stanu naładowania akumulatora informuje o stopniu jego rozładowania i konieczności naładowania. Funkcja blokady klawiszy chroni urządzenie przed niezamierzonym wciśnięciem przycisku i zmianą zapisanych ustawień. Produkt nie jest zbyt skomplikowany w obsłudze.
Jaką krótkofalówkę kupić?
Krótkofalówki wbrew pozorom wcale nie odeszły do lamusa. Wprawdzie zasięg ich działania nie jest duży, ale i tak przydają się podczas wycieczek i wyjazdów różnego rodzaju. Jak jednak kupić odpowiedni model? Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Zasięg – na rynku spotkać można krótkofalówki o dość zróżnicowanym zasięgu. Na ogół jest to od 1 do 10 km. Jest to jednak zasięg maksymalny, który uzyskiwany jest w warunkach idealnych. W rzeczywistości najczęściej jest on więc mniejszy. Ograniczają go zabudowania, złe warunki pogodowe czy specyficzne ukształtowanie terenu. Warto postawić na urządzenie o jak największym zasięgu.
- Częstotliwość – krótkofalówki wykorzystują pasmo fal dźwiękowych o częstotliwości 446 MHz, które podzielone jest na 8 kanałów. Poszczególne urządzenia wykorzystują właśnie te ogólnodostępne kanały do komunikowania się ze sobą. Każdy z nich użytkować mogą różne osoby w tym samym czasie, na co trzeba uważać. Niekiedy okazuje się, że wszystkie kanały są zajęte. Warto więc zainwestować w urządzenie z większą liczbą podkanałów. Pozwalają one na odsianie szumu z kanałów podstawowych i umożliwiają bezproblemową rozmowę z drugą osobą.
- Wygoda użytkowania – każdy chyba wie jak wygląda klasyczna krótkofalówka. Jest ona trzymana w ręce, co czasem jest niewygodne. Ciekawym rozwiązaniem są więc urządzenia z uchwytem naramiennym, na którym zamontować można całe urządzenie lub mikrofon. Do wyboru są także modele z osobnym mikrofonem czy słuchawką. Pozwalają one na prowadzenie rozmowy nawet w głośnym miejscu. Niektóre krótkofalówki posiadają dodatkowo system aktywacji głosowej. Do ich uruchomienia nie trzeba wciskać przycisku.
- Bateria – większość krótkofalówek zasilana jest akumulatorkami AA i AAA. Można je wymieniać lub ładować. Często w skład zestawu wchodzą ładowarki sieciowe czy stacje bazowe. W praktyce pojemność baterii duża nie jest, ale krótkofalówki z drugiej strony wcale nie wymagają dużego poboru energii. Przez większość czasu znajdują się i tak w stanie czuwania. Baterie szybciej rozładowują się przy niskich temperaturach.
Czy warto kupić krótkofalówkę?
Wielu osobom wydaje się, że krótkofalówki odeszły w zapomnienie. Tymczasem nie jest to prawda. Jest wiele sytuacji, w których okazują się być naprawdę niezastąpione.
Krótkofalówka przydaje się przede wszystkim podczas różnego rodzaju podróży, zwłaszcza w miejsca odludne i mniej uczęszczane przez ludzi. To urządzenie o stosunkowo niewielkim zasięgu, które jednak pozwala na skomunikowanie się ze znajomymi czy przyjaciółmi, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Krótkofalówkę wykorzystać można w czasie jazdy na nartach czy poruszania się na motorze.
Krótkofalówki są w praktyce urządzeniami mało skomplikowanymi jeśli mowa o zasadzie działania. Nie sprawiają też problemów w przypadku obsługi. Nie pozwalają przy tym na jednoczesne nadawanie i odbieranie informacji. Dlatego też po wysłaniu wiadomości trzeba nacisnąć odpowiedni przycisk, aby odebrać informację zwrotną. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są także nowoczesne krótkofalówki cyfrowe. Przesyłają one sygnał cyfrowy i do obsługi wykorzystują to samo pasmo co Bluetooth czy WiFi.