Kultywator ręczny to dość proste narzędzie ogrodnicze służące do spulchniania gleby, eliminacji chwastów, mieszania ziemi z nawozem czy kruszenia twardej gleby. Jego najważniejszym elementem są specjalne zęby – sztywne, półsztywne lub sprężynowe. Są one przymocowane do specjalnego uchwytu. Zazwyczaj kultywator ma 2-4 rzędy zębów, które zakończone są gęsiostopką lub radełkiem. Zagłębiają się one w podłożu na głębokości 15 cm. Kruszą glebę na głębokości nawet 30 cm.

Najlepszy kultywator ręczny – ranking

Pytanie jaki kultywator ręczny warto sobie zadać wraz z nadejściem wiosny. Każdy ogród wymaga starannej pielęgnacji. Tylko wówczas prezentuje się ładnie. Do tego potrzebny jest oczywiście odpowiedni sprzęt. Ciekawą propozycją są wspomniane już kultywatory, które służą do spulchniania gleby czy usuwania chwastów. Na jaki model postawić? W tym pomoże nasz ranking kultywatorów ręcznych. Zapraszamy do lektury poniżej.

  1. Kultywator ręczny Gardena combisystem – kultywator gwiazdowy 14 cm
    Kultywator ręczny Gardena combisystem - kultywator gwiazdowy 14 cm

    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny kultywator gwiazdkowy o szerokości pracy 14 cm. Pozwala na przygotowanie gleby do pracy. Wyposażony jest w cztery specjalne kółka w formie gwiazdek. Dzięki nim dokładnie rozkrusza glebę, co podczas wysiewania nasion ma ogromne znaczenie. Produkt współpracuje bezproblemowo ze wszystkimi trzonkami marki GARDENA z serii combisystem. Producent udziela na niego aż 25 lat gwarancji.

  2. Fiskars Kultywator 137025

    Sprawdź aktualną cenę

    Niezwykle praktyczny kultywator ręczny o dość szerokiej funkcjonalności. Nadaje się do pielęgnacji zarówno małych roślin doniczkowych, jak i roślin rabatowych. Wykonany jest z wysokiej jakości poliamidu wzmocnionego dodatkowo włóknem szklanym. Wytrzymuje nacisk do 35 kg. Sprawdza się w szerokim zakresie temperaturowym od -40 do 150 stopni Celsjusza. Jest niezastąpiony w niejednym ogrodzie.

  3. Gerlach Kultywator ręczny
    Gerlach Kultywator ręczny

    Sprawdź aktualną cenę

    Prosty kultywator ręczny, na który producent udziela dwóch lat gwarancji. To narzędzie ergonomiczne i wielofunkcyjne. Wzmocnione zostało włóknem szklanym i dlatego jest bardzo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie. Nie ma większych problemów z utrzymaniem go w czystości. Doskonale sprawdzi się w niejednym ogrodzie. Z uwagi na niewielkie wymiary jest to kultywator idealny do przydomowych ogródków.

  4. Kultywator ręczny Fiskars Xact 1027047
    Kultywator ręczny Fiskars Xact 1027047

    Sprawdź aktualną cenę

    Bardzo wytrzymały kultywator ręczny przeznaczony do aeracji i spulchniania gleby oraz usuwania chwastów. Posiada długie i ostre zęby ze stali nierdzewnej, które zapewniają wysoką efektywność pracy. Na uwagę zasługuje również długa i wygodna rączka z powłoką SoftGrip. Zapewnia ona wiele pozycji chwytu w czasie użytkowania narzędzia. Specjalny otwór pozwala na wieszanie kultywatora na haku.

  5. Cellfast Kultywator ręczny Błękitny Pastel 42-024
    Cellfast Kultywator ręczny Błękitny Pastel 42-024

    Sprawdź aktualną cenę

    Oryginalny kultywator ręczny, który skutecznie usuwa płytko zakorzenione chwasty i przygotowuje glebę do wysiewu. Posiada ergonomicznie wyprofilowaną rączkę zapewniającą wysoki komfort pracy. Mocne zęby mają dość łagodne krawędzie i są bezpieczne dla roślin. Całość jest wykonana z wysokiej jakości kompozytu wzmocnionego dodatkowo włóknem szklanym. To narzędzie odporne na obciążenia mechaniczne i łatwe do utrzymania w czystości.

Jaki kultywator ręczny kupić?

Kultywator ręczny to narzędzie, które doskonale sprawdzi się w niejednym ogrodzie. Pozwala na spulchnienie ziemi i przygotowanie jej do zasiewu. Pozwala również na usunięcie niektórych chwastów. Na jaki model się zdecydować? Co wziąć pod uwagę przy zakupie kultywatora ręcznego?

  • Szerokość robocza – warto w tym przypadku wziąć pod uwagę wielkość ogrodu. Im szerokość robocza jest większa, tym większą powierzchnię można obrobić w tym czasie.
  • Głębokość robocza – warto także sprawdzić ten parametr, który wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu centymetrów. Na tej podstawie można określić, jak głęboko w ziemię wbijają się kolce i jak skuteczne jest działanie kultywatora ręcznego.
  • Materiał – aby kultywator ręczny posłużył przez wiele sezonów, należy zdecydować się na model wykonany z solidnych i wytrzymałych materiałów. Dobrze sprawdzają się zawsze narzędzia ze stali nierdzewnej odpornej na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Elementy z tworzyw sztucznych również muszą być solidne i wytrzymałe.
  • Waga – narzędzia ręczne nie są zbyt ciężkie. Pod tym względem znacznie wygrywają z kultywatorami elektrycznymi czy spalinowymi. Większych problemów nie ma z użytkowaniem sprzętów o wadze do 2 kilogramów. Można nimi swobodnie manewrować bez dużego zmęczenia rąk.
  • Ergonomia – praca z kultywatorem ręcznym nie jest trudna, o ile narzędzie gwarantuje odpowiedni komfort pracy. Każdy może mieć oczywiście w tym przypadku swoje osobiste odczuwa i preferencje. Obsługiwanie kultywatora wcale nie musi wymagać spore siły. Duże znaczenie ma tutaj na pewno wielkość trzonka. W czasie pracy nie należy zbyt mocno się pochylać, bo to skończyć się może bólem pleców czy urazami kręgosłupa.

Czy warto kupić kultywator ręczny?

Czym właściwie jest kultywator ręczny? To niepozorne narzędzie ogrodnicze zwane także drapaczem wykorzystywane jest przy uprawie wielu roślin. Jego głównym zadaniem jest spulchnianie gleby na głębokości do kilkudziesięciu centymetrów. Posiada zęby, które wbijają się w ziemię i ją rozbijają. Kultywator nie obraca jej, ale jedynie ją spulchnia i rozluźnia, przygotowując do wysiewu nasion.

Stosowanie kultywatora ręcznego ma sporo zalet. Przede wszystkim ziemia uprawna po zimie wymaga specjalnego przygotowania. Na pewno trzeba ją przekopać, spulchnić, rozluźnić itd. Okazuje się bowiem, że tylko w luźnej glebie nasiona mogą ukorzenić się, a potem wydać plony. Oczywiście samodzielne przekopywanie nawet niewielkich powierzchni zajmuje sporo czasu i zabiera dużo energii. Trzeba wówczas sięgnąć po szpadel, przerzucić sporo ziemi i oczyścić glebę z chwastów. Kultywator ręczny znacznie sprawę ułatwia. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu i sił.

Na tym oczywiście nie koniec zalet kultywatora ręcznego. Jego wykorzystanie jest ważne również z punktu widzenia przyszłych plonów. Gleba, która jest spulchniona staje się znacznie luźniejsza. Kultywator ułatwia również jej zmieszanie z kompostem czy nawozami. Rośliny mogą dzięki temu lepiej się rozwijać. Dodatkowo taka ziemia łatwiej przyjmuje też wodę.

Wiele osób jest mimo to przekonanych, że kultywatora nie warto kupować, bo jest to sprzęt użytkowany okazjonalnie. Tymczasem przydać się on może w wielu sytuacjach. Można go wykorzystywać np. do napowietrzania trawnika, oczywiście  po zakupie odpowiedniej przystawki. Urządzenie to przychodzi też z pomocą podczas usuwania chwastów.

Popularni producenci kultywatorów ręcznych

Podsumowanie rankingu kultywatorów ręcznych

Kultywator ręczny to niepozorne narzędzie ogrodowe, które naprawdę warto mieć na swoim wyposażeniu. Nie jest to sprzęt drogi, a jednocześnie wyróżnia się dużą funkcjonalnością. Pozwala na spulchnienie gleby i jej przygotowanie do wysiewu. Pomaga w walce z chwastami czy umożliwia swobodne zmieszanie ziemi z nawozami i kompostami. Przydaje się wbrew pozorom nie tylko raz w roku. W wyborze odpowiedniego modelu na pewno nieco pomoże przygotowany przez nas kompleksowy ranking kultywatorów ręcznych.