Listwa przypodłogowa to produkt, który wieńczy posadzkę wykończoną parkietem, płytkami ceramicznymi, panelami, dywanem czy wykładziną PCV. To ona zapewnia podłodze estetyczny wygląd i praktyczność. Przy wyborze listew przypodłogowych na uwadze trzeba mieć styl danego wnętrza i rodzaj zastosowanych materiałów podłogowych. Elementy te montowane mogą być na wiele sposobów np. za pomocą kleju lub mechaniczne – kołkami czy gwoździami.
Ranking listew przypodłogowych
Nie ma wykończonej podłogi bez odpowiednio dobranych listew przypodłogowych. Są to elementy wyposażenia wnętrz bardzo niepozorne, ale niezwykle istotne. Jakie listwę przypodłogową kupić do swojego domu lub mieszkania? Wybór do najłatwiejszych wcale nie należy. Dlatego stworzyliśmy kompleksowy ranking listew przypodłogowych, uwzględniając w nim produkty cieszące się największym uznaniem wśród internautów. Wskazaliśmy również najistotniejsze parametry listew wykończeniowych.
-
Listwa przypodłogowa Barlinek jesion P50 lakier standard
Wykonana z naturalnego drewna profilowana listwa przypodłogowa wysokiej jakości idealne do przykrywania szczelin dylatacyjnych powstałych między ścianami i podłogą. Omawiany produkt utrzymany jest w jasnej kolorystyce jesionu. Doskonale sprawdza się jako element różnego rodzaju aranżacji. Pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych.
-
Listwa Vox Przypodłogowa Espumo 101 2500X65X16 Biała
Utrzymana w uniwersalnej, białej kolorystyce listwa przypodłogowa renomowanej marki. Wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego w postaci spienionego PVC. Ma prosty kształt i doskonałe wykończenie. Prezentuje się dzięki temu bardzo elegancko. Atutem omawianego produktu jest tunel służący do sprytnego poprowadzenia kabli elektrycznych w pomieszczeniu.
-
Dora D0910 Listwa Przypodłogowa Arbiton
Nowoczesna listwa przypodłogowa z wysokiej klasy tworzywa Videlit, które jest przyjazne dla środowiska naturalnego. To produkt wodoodporny, elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jest bezproblemowy w montażu. Doskonale dopasowuje się do różnych ścian. Gładka powierzchnia listwy pozbawiona jest mikroporów, co czyni ją łatwą do utrzymania w czystości.
-
Listwa przypodłogowa Creativa 244X10X40
Klasycznie biała listwa przypodłogowa wykonana z wytrzymałego polistyrenu. Ma prostą formę pozbawioną zbędnych ozdobników. Doskonale sprawdza się we wnętrzach minimalistycznych, eleganckich i nowoczesnych. Produkt jest zagruntowany i od razu nadaje się do montażu. Można go jednak pomalować na dowolny kolor farbą pozbawioną rozpuszczalników. To listwa niska, która świetnie sprawdza się w pomieszczeniach różnego typu.
-
Listwa Arbiton Indo Przypodłogowa Dąb Windston
Efektowna wizualnie listwa przypodłogowa pasująca do aranżacji klasycznych i nowoczesnych jednocześnie. W tym przypadku zastosowano innowacyjną technologię zadruku Wood Effect. W ten sposób uzyskano doskonałe odwzorowanie szczegółowości drewna naturalnego. Listwa wykonana jest z tworzywa przyjaznego dla środowiska naturalnego. To produkt bezproblemowy w montażu. Odbywać się to może na cztery różne sposoby – klej, kołki, zszywki lub taśmę dwustronną. W każdej chwili listwę można bezproblemowo zdemontować np. na czas remontu.
Jakie listwy przypodłogowe kupić?
Listwy przypodłogowe są nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrz. Nie ma kompletnej posadzki bez nich. Na jaki produkt warto w tym przypadku się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie listew przypodłogowych?
- Przeznaczenie – w niektórych pomieszczeniach natężenie ruchu jest większe niż w innych. Do tego trzeba się liczyć np. z częstym odkurzaniem. Z kolei w kuchniach i łazienkach jest dość wysoka wilgotność powietrza i temperatura. Przy wyborze listew przypodłogowych duże znaczenie ma miejsce montażu. Trzeba bowiem wybrać produkt mniej lub bardziej odporny na wodę czy uszkodzenia mechaniczne.
- Kolorystyka – wybór listew przypodłogowych pod względem kolorystycznym jest naprawdę bardzo duży. Tymczasem niewiele osób wie, czym się w tym przypadku należy kierować. Listwy przypodłogowe wybierać się do koloru ścian (białe listwy do białych ścian itd.), koloru drzwi i listew przydrzwiowych (np. dębowe listwy do dębowych drzwi) bądź koloru podłogi (taki sam odcień lub ciemniejszy o jeden ton). Równie dobrze zdecydować się można na modny kontrast. Warto zdawać sobie sprawę z tego, ze listwa przypodłogowa jest w stanie optycznie zmniejszyć lub powiększyć pomieszczenie. W niewielkich mieszkaniach lepiej stworzyć jest delikatne przejście między podłogą lub ścianą. W dużych wnętrzach można natomiast zaszaleć.
- Sposób montażu – w praktyce sposób montażu warto dopasować do swoich umiejętności oraz posiadanego sprzętu. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest użycie kleju bądź specjalnej taśmy dwustronnej. Oczywiście montaż na klamry czy kołki wymaga już użycia wiertarki lub wkrętarki czy wkrętów. Jednak każdy sposób montażu ma swoje wady i zalety.
- Wielkość – normalne jest to, że przed położeniem listew przypodłogowych między ścianą a podłogą znajduje się sporych rozmiarów szpara. Jest to tzw. szczelina dylatacyjna, a więc dodatkowa przestrzeń dla podłogi, która wraz z upływem czasu może nieco kurczyć się lub pęcznieć. Dylatacja ma bardzo duże znaczenie, ale nie prezentuje się zbyt estetycznie. Listwę przypodłogową pod względem grubości należy dopasować tak, aby szczelinę zakrywała w całości. Wysokość i grubość zależy z kolei od tego, czy w listwie ma znaleźć się np. okablowanie.
Czy warto kupić listwy przypodłogowe?
Listwy podłogowe w pomieszczeniach stosowane są przede wszystkim po to, aby zakryć szczelinę dylatacyjną. Podczas montażu paneli czy parkietu przy ścianie pozostawiana jest wolna przestrzeń. Dzięki niej posadzka może pracować bez uszkodzeń. Niestety dziura nie jest estetyczna i stąd zachodzi konieczność zastosowania listew przypodłogowych. Stanowią one idealne łączenie ściany z podłogą.
Dobrze dobrana listwa przypodłogowa jest w stanie skutecznie ukryć wszelkiego rodzaju mankamenty i nadać pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. Jednak listwy przypodłogowe pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale i praktyczną. Chronią one ścianę przed pobrudzeniem czy uszkodzeniem, o które nie jest trudno np. w czasie sprzątania. Poza tym listwy przypodłogowe amortyzują uderzenia i chronią ściany w miejscach najbardziej wrażliwych.
W praktyce listwy przypodłogowe pełnić mogą wiele różnych funkcji. W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej są wykorzystywane do ukrywania okablowania. Zawierać mogą np. specjalne miejsce na kable.
Popularni producenci listew przypodłogowych
Sklepy warte uwagi
Podsumowanie rankingu listew przypodłogowych
Trudno jest sobie wyobrazić dobrze wykończone mieszkanie bez listew przypodłogowych. Jest to nieodłączny element podłogi łączący ją ze ścianami. Wybór listew przypodłogowych wbrew pozorom sprawić może spory problem. Z czego to wynika? Okazuje się, że wybór w tym zakresie na rynku jest wręcz ogromny. Dlatego postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking listew przypodłogowych. Wskazujemy nim produkty renomowanych marek, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie.