Łuparka do drewna to niepozorne urządzenie pozwalające na pocięcie drewna na mniejsze kawałki, które można wrzucać do kominka czy pieca. W ten sposób można szybko przygotować drewno na opał, oszczędzając swoje siły. Łuparka jest więc doskonałym zamiennikiem tradycyjnej siekiery. Klasyczny model składa się z ramy, tłoku, silnik, klina czy pompy. Niektóre urządzenia posiadają dodatkowo specjalne zatrzaski minimalizujące ryzyko doznania przez użytkownika urazu.

Ranking łuparek do drewna

  1. Łuparka do drewna HECHT 6810
    Łuparka do drewna HECHT 6810
    Sprawdź aktualną cenę
    Wysokiej jakości elektryczna łuparka do drewna z napędem o mocy 3000W. Sprawdza się w każdych warunkach, o ile ma dostęp do zasilania sieciowego. Wykorzystywana może być do obróbki kłód drewna o długości maksymalnej do 550 mm. Maksymalna siła nacisku to w tym przypadku 8 ton. Stół roboczy jest regulowany w trzech pozycjach. Urządzenie posiada nowoczesne zabezpieczenia. Waży 98 kg. Do łuparki osobno zakupić można klin rozłupujący drewno na cztery części.
  2. Łuparka Cedrus Ls06V
    Łuparka Cedrus Ls06V
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesna łuparka do drewna z mocnym silnikiem elektrycznym jednofazowym o mocy 3000W. To urządzenie wydajne i mobilne zarazem. W standardowej wersji rozdziela drewno na dwie części. Zakupić można jednak dodatkowo klin, który dzieli drewno na cztery części. Pozwala to na przyspieszenie pracy. Urządzenie generuje nacisk 7 ton. Dzięki temu radzi sobie doskonale z różnymi gatunkami drewna. Model ten obsługiwany jest dwuręcznie przy pomocy specjalnej dźwigni.
  3. Łuparka do drewna NAC WSE200-7-52-NH
    Łuparka do drewna NAC WSE200-7-52-NH
    Sprawdź aktualną cenę
    Elektryczna łuparka do drewna o sile nacisku 7 ton z silnikiem o mocy 2000W. Posiada hydrauliczny system łupania. Świetnie radzi sobie z kłodami o długości do 520 mm. Hydrauliczny siłownik automatycznie przesuwa polano, a klin rozdziela go na dwie części. Model ten wyposażony jest w układ sterowania oburęcznego ZHB. Jedną ręką kontroluje się dźwignię sterującą układem hydraulicznym, a drugą przycisk włącznika. Na uwagę zasługuje również wytrzymały korpus wykonany ze stali i duże koła transportowe. Urządzenie waży 46 kg.
  4. Łuparka Hecht 670
    Łuparka Hecht 670
    Sprawdź aktualną cenę
    Funkcjonalna łuparka do drewna z napędem elektrycznym. Posiada wytrzymałą o obudowę malowaną proszkową, która jest odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Sporym atutem urządzenia są duże, gumowe koła. Model ten wyróżnia się wysoką jakością wykonania i niezawodnością działania. Nie sprawia większych problemów w obsłudze. Jest to urządzenie dość mobilne.
  5. Scheppach łuparka do drewna HL650
    Scheppach łuparka do drewna HL650
    Sprawdź aktualną cenę
    Stosunkowo lekka (46,5kg) łuparka do drewna z siłownikiem hydraulicznym. Pozwala na łupanie nawet 100 sztuk drewna w ciągu godziny. Dzięki specjalnemu uchwytowi bezpieczeństwa urządzenie jest obsługiwane obiema rękami. Model ten wyposażony jest w regulację długości łupania w zakresie od 200 do 520 mm. Przesuwanie i przechowywanie łuparki ułatwia jej konstrukcja oparta na dwóch  kółkach. Urządzenie posiada klin wykonany z wytrzymałej stali. Pracuje bardzo cicho i nie wymaga żadnej specjalnej konserwacji.

Jaką łuparkę do drewna kupić?

Łuparki do drewna są nieocenione przede wszystkim w przypadku posiadaczy kominków i pieców opalanych drewnem. Dzięki nim można bowiem przygotować szybko drewno opałowe. Pod tym względem znacznie przewyższają one tradycyjne siekiery. Jak zatem wybrać odpowiednią łuparkę do drewna? Czym się sugerować?

  • Siła nacisku – od tego zależy, jak urządzenie będzie się sprawdzać w przypadku drewna twardego np. dębowego i jesionowego. Łuparki o mniejszej sile nacisku radzą sobie tylko z drewnem miękkim np. sosnowym i brzozowym. Mają jednak problem w przypadku drewna z sękami.
  • Maksymalny wymiar łupanego drewna – to istotne wówczas, gdy rozłupywane mają by duże kawałki drewna. W praktyce nie zawsze jest do konieczne, bo duże kawałki nie mieszczą się w mniejszych piecach i kominkach.
  • Napięcie zasilające – godne polecenia są przede wszystkim urządzenia trójfazowe o dużej mocy, których nie da się jednak podłączyć do każdego gniazdka elektrycznego.
  • Waga – w praktyce, im mocniejszy jest sprzęt, tym więcej waży. Łuparki spalinowe są cięższe niż łuparki elektryczne. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę własne możliwości i miejsce, w którym docelowo łuparka ma stać. Urządzenia lekkie są oczywiście mniej stabilne. Na ogół łuparki ważą od 40 do nawet 200 kg. Posiadają jednak w większości przypadków koła transportowe.
  • Głośność – praca przy łuparce trwa wielokrotnie sporo czasu, a więc emitowany hałas ma spore znaczenie. Zgodnie z prawem głośność łuparki nie może przekraczać 85 dB.
  • Długość kabla zasilającego – to element, który ma znaczenie w przypadku łuparek elektrycznych. Tymczasem wiele osób nie zwraca na to uwagi, co jest sporym błędem. Bez kabla odpowiedniej długości trudno jest sobie bowiem wyobrazić komfortową i efektywną pracę. Kabel nie powinien jednak być także zbyt długi.
  • Sposób ustawienia pniaka – do wyboru są łuparki poziome i pionowe. Modele poziome są bardziej praktyczne. Wyróżniają się stosunkowo niewielką wagą i są wygodne w użytkowaniu. Łuparki pionowe wymagają schylania się, co nie jest korzystne dla kręgosłupa, ale z drugiej strony umożliwiają obróbkę dłuższych kłód drewna.

Czy warto kupić łuparkę do drewna?

Łuparki do drewna są urządzeniami stosunkowo mało popularnymi, a szkoda. Pozwalają one szybkie przygotowanie drewna opałowego bez większego wysiłku fizycznego. Pod tym względem znacznie przewyższają tradycyjnie siekiery. Są nieocenionym rozwiązaniem w przypadku posiadaczy kominków czy pieców opalanych drewnem.

Pracę łuparki trzeba oczywiście nadzorować, ale to urządzenie wykonuje najtrudniejsze i najcięższe czynności związane z obróbką i łupaniem drewna. Cały proces przebiega zresztą zaskakująco szybko. Do wyboru są urządzenia spalinowe i elektryczne. Te drugie uchodzą  za bardziej mobilne, bo są lżejsze.

Łuparka do drewna jest urządzeniem, które sprawdzi się zarówno w przypadku profesjonalistów, jak i amatorów, którzy drewno wykorzystują do celów grzewczych. Silniejsze urządzenia radzą sobie doskonale nawet z twardymi gatunkami drewna np. dębem czy jesionem. Niestraszne im jest także drewno pokryte wieloma sękami.  I co najważniejsze, obsługa łuparki jest prosta, mało skomplikowana. Nie wymaga posiada żadnych specjalnych umiejętności.

Popularni producenci łuparek do drewna

Sklepy z łuparkami do drewna warte uwagi