Młot udarowy to elektronarzędzie służące do kucia w kamieniu i betonie, skuwania posadzek oraz przebijania ścian. Wykorzystuje do działania energię udaru, dlatego jest tak skuteczne w działaniu. Urządzenia przeznaczone dla amatorów nieco różnią się od tych przeznaczonych do zastosowania profesjonalnego. Przede wszystkim mają niższe parametry techniczne i nie mogą pochwalić się rozbudowaną funkcjonalnością. Młoty udarowe dla amatorów dysponują mocą na poziomie do 600W.
Ranking młotów udarowych
Jaki młot udarowy kupić? Takie pytanie pada zazwyczaj przy okazji remontu domu lub innego budynku. Są to elektronarzędzia wykorzystywane również przez ekipy budowlane. Okazują się niezawodne, gdy zachodzi konieczność kucia w kamieniu lub w betonie. W wyborze odpowiedzi na to pytanie pomoże z pewnością przygotowany przez nas ranking młotów udarowych skonstruowany na podstawie opinii internautów. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
-
Młot udarowy Metabo UHEV 2860-2 Quick 1100W SDS+
Wysokiej jakości urządzenie przeznaczone do wiercenia na dwóch biegach – z udarem i bez udaru oraz podkuwania. Za sprawą systemu Metabo Quick pozwala na błyskawiczną zmianę uchwytu narzędziowego. Elektronika Vario-Tacho-Constamatic pozwala na regulację obrotów odpowiednio do danego materiału. Wydajny silnik Metabo Marathon posiada specjalne zabezpieczenie przeciwpyłowe, które wydłuża żywotność urządzenia. Moc znamionowa sprzętu to 1100W.
-
Prosty w obsłudze młot udarowy o szerokiej funkcjonalności i dużej trwałości. To dość lekkie elektronarzędzie, które nadaje się zarówno do wiercenia zwykłego, jak i wiercenia udarowego. Pozwala na elektroniczną kontrolę prędkości pracy. Sprzęt stosować można pod wieloma kątami. Atutem omawianego modelu jest specjalna ochrona przed kurzem. W młocie wbudowane zostało także sprzęgło przeciążeniowe. Moc tego modelu to 780W.
-
Bosch GBH 2-26 DRE Professional
Nowoczesny młot udarowo-obrotowy z uchwytem SDS i dodatkową rękojeścią. Zapakowany jest w funkcjonalną walizkę transportową. Urządzenie zapewnia jedną z najszybszych prędkości wiercenia w przypadku młotów tego rodzaju. Pozwala na beznarzędziową i błyskawiczną wymianę osprzętu – to zasługa uchwytu SDS Plus. Atutem tego modelu jest także funkcja blokady obrotów. Moc urządzenia wynosi 800W.
-
Przeznaczony do użytku profesjonalnego młot udarowy, który doskonale sprawdza się przy wiercenia pod kotwy w betonie. Funkcja wyłączenia obrotów sprawdza się podczas dłutowania w cegle czy murze. Z kolei funkcja wyłączenia udaru jest nieoceniona przy obróbce drewna, ceramiki oraz stali. Specjalne sprzęgło bezpieczeństwa zapobiega ewentualnym odbiciom. Atutem urządzenia jest ergonomiczna rękojeść tylna pokryta gumową wykładziną. Moc sprzętu to 800W.
-
Praktyczny młot udarowy służący do kucia, wiercenia z udarem i standardowego wiercenia. Moc na poziomie 900W zapewnia sprawną pracę. Atutem elektronarzędzia jest specjalne sprzęgło poślizgowe zwiększające bezpieczeństwo jego użytkowania. Uchwyt posiada również specjalne zabezpieczenie przed przekręceniem. Całość uzupełnia wygodna walizka transportowa. Sprzęt waży około 6 kg.
Jaki młot udarowy kupić?
Młot udarowy to jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi na rynku. Trudno sobie bez niego wyobrazić jakikolwiek plac budowy. Przyda się także z pewnością w niejednym przydomowym warsztacie. Na jakie urządzenie się zdecydować? Co wziąć pod uwagę przy zakupie młota udarowego?
- Moc – to najważniejszy parametr, który należy wziąć pod uwagę. Na opakowaniu podawana jest jednak często moc nominalna, a nie moc użyteczna. W zasadzie młoty udarowe można podzielić na urządzenia amatorskie o mocy do 700W i sprzęty profesjonalne z mocą nawet 1500W.
- Częstotliwość udarów – udar to uderzenia w przód i w tył na minutę. W przypadku urządzeń wysokiej jakości liczba ta wynosić może 4000. Im wartość jest wyższa, tym sprzęt pracuje bardziej wydajne. Od tego zależy oczywiście również sumaryczne zużycie energii.
- Prędkość obrotowa – od niej uzależniona jest jakość pracy, a więc wiercenia w ścianach dziur czy pokonywanie przez wiertło oporów. Same obroty zazwyczaj można regulować, co przydaje się podczas pracy z różnymi materiałami.
- Typ uchwytu – do wyboru są w zasadzie dwa warianty. Pierwszy to SDS Plus z końcówką o średnicy 25 mm. Drugim jest SDS max z końcówką o średnicy 40 mm.
- Regulacja obrotów i udarów – warto na ten parametr zwrócić szczególną uwagę. Wówczas urządzenie można dopasować do danego materiału, zwiększając jego żywotność i zmniejszając zużycie energii.
- Tłumienie drgań – najlepsze młoty udarowe na rynku amortyzują uchwyt w trakcie pracy. To przekłada się oczywiście na większy komfort pracy.
- Zasilanie – sposób zasilania ma spore znaczenie. Do wyboru są urządzenia zasilane sieciowo i akumulatorowo. Te pierwsze posiadają przewód elektryczny o długości około 2 metrów. Ten element może ograniczać swobodę ruchów. Elektronarzędzia działające na akumulatory są na pewno rozwiązaniem bardzo wygodnym i mobilnym. Sprawdzają się u osób, które często podróżują. W tym przypadku nic nie ogranicza ruchów, ale akumulator trzeba regularnie ładować.
- Funkcje dodatkowe – warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które oferują nowoczesne młoty udarowe. Wspomnieć należy tutaj np. o regulacji drgań i możliwości dokładnego ustawienia obrotów. Poza tym do wyboru są urządzenia z wyświetlaczem. Są one zdecydowanie najwygodniejsze w obsłudze.
Czy warto kupić młot udarowy?
Oczywiście prace remontowe czy wykończeniowe nie mogą się odbyć bez użycia profesjonalnych narzędzi. Bez nich praca jest o wiele trudniejsza, a często nawet niemożliwa do wykonania. Na żadnej budowie nie może np. zabraknąć wysokiej jakości młota udarowego. To elektronarzędzie o naprawdę szerokim zastosowaniu. Chętnie sięgają po nie zarówno amatorzy majsterkowania, jak i profesjonaliści z ekip budowlanych.
Młoty udarowe są urządzeniami, które służą do kucia w betonie czy kamieniu, a także do skuwania posadzek i przebijania ścian. Są sprzętami bardzo wydajnymi, bo ich siła pochodzi z energii udaru. W warunkach domowych z powodzeniem sprawdzi się model o mocy około 600W. Powinien on sobie poradzić z wierceniem w betonie i kamieniu. Przyjdzie z pomocą także przy wkręceniu śrub w drewno i stal. Dla zawodowców przeznaczone są urządzenia o większej funkcjonalności. Muszą mieć większą moc i specjalną konstrukcję. Są to elektronarzędzia nieco droższe, ale inwestycja szybko się zwraca.
Popularni producenci młotów udarowych
Sklepy warte uwagi
Podsumowanie rankingu młotów udarowych
Młot udarowy to elektronarzędzie, które musi znaleźć się na każdym dobrze wyposażonym placu budowy. Chętnie sięgają po nie również amatorzy. Spotkać je więc można więc także w przydomowych garażach i warsztatach. Wybór w tym zakresie na rynku mały nie jest. Poszczególne urządzenia różnią się głównie mocą, wagą, funkcjonalnością i sposobem zasilania. Jak zakupić najlepszy sprzęt dla siebie? W tym pomoże nasz ranking młotów udarowych. Przy jego tworzeniu kierowaliśmy się opiniami ze strony internautów.