Nić dentystyczna to nitka wykonana ze splecionych włókien nylonowych lub innego typu materiałów syntetycznych (m.in. teflonu i  polietylenu), która służy do usuwania resztek pożywienia z przestrzeni międzyzębowych i płytki nazębnej, również z powierzchni zębów. Regularne stosowanie nici dentystycznej jest konieczne do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. W ten sposób można zapobiec rozwojowi groźnej próchnicy czy paradontozy.
Pielęgnacja zębów - wybierz na Ceneo.pl

Ranking nici dentystycznych

  1. Elmex Dental Floss woskowana miętowa nić dentystyczna do zębów

    Elmex Dental Floss woskowana miętowa nić dentystyczna do zębów

    Wysokiej jakości woskowana nić dentystyczna, która skutecznie usuwa płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Chroni przed rozwojem próchnicy oraz stanami zapalnymi dziąseł. Zawiera aminofluorek, nie rozwarstwia się i ma miętowy, przyjemny posmak. Produkowana jest z wytrzymałych włókien nylonowych. Warto ją stosować każdego dnia jako uzupełnienie szczotkowania zębów.

  2. Oral-B Nić Super Floss

    Oral-B Nić Super Floss

    Nić dentystyczna, która pozwala czyścić zęby, także z aparatami ortodontycznymi i mostami. Sprawdza się w przypadku dużych przestrzeni międzyzębowych. Składa się z nici standardowej, puszystej części i usztywnianego końca. To produkt bardzo prosty w użyciu, który warto mieć zawsze przy sobie. Zmieści się w każdej torebce czy plecaku.

  3. Jordan nić do zębów Everyday Floss

    Jordan nić do zębów Everyday Floss

    Przeznaczona do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nić dentystyczna standardowej wielkości. Jest to produkt woskowany, który łatwiej się przesuwa. Posiada orzeźwiający, miętowy zapach, który daje długotrwałe uczucie świeżości. Nić dentystyczną warto stosować codziennie, aby zapobiec rozwojowi groźnej dla zębów próchnicy.

  4. Elgydium Clinic NICI Nić dentystyczna miętowa pęczniejąca

    Elgydium Clinic NICI Nić dentystyczna miętowa pęczniejąca

    Skuteczna nić dentystyczna o strukturze pęczniejącej. Po wprowadzeniu w przestrzenie międzyzębowe zwiększa objętość, co pozwala na dokładniejsze oczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Produkowana jest w oparciu o innowacyjną technologie Riser Floss. Jej struktura składa się z 276 splecionych ze sobą włókien. Nić warto stosować każdego dnia jako uzupełnienie szczotkowania zębów pastą.

  5. Colgate nić dentystyczna Total Pro-Gum Health

    Colgate nić dentystyczna Total Pro-Gum Health

    Nić dentystyczna pokryta naturalnym włosiem. Usuwa do 80% więcej płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowej niż ma to miejsce w czasie standardowego szczotkowania zębów. To produkt odporny na strzępienie się, który warto stosować regularnie, każdego dnia. Stanowi uzupełnienie prawidłowej higieny jamy ustnej.

  6. Oral-b Essential Floss woskowana/miętowa

    Oral-b Essential Floss woskowana/miętowa

    Wysokiej jakości nić dentystyczna ze specjalnie zaprojektowanego włókna pokrytego powłoką polimerową. Nić nie strzępi się i nie jest podatna na przerywanie. Można ją bardzo łatwo wsunąć w przestrzenie międzyzębowe. To produkt woskowany w miętowej wersji smakowej. W ten sposób pozostawia po sobie uczucie świeżości. Nić warto stosować z dużą regularnością jako uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.

Jaką nić dentystyczną kupić?

Warto poza szczotkowaniem zębów, wykonywać również ich nitkowanie. W ten sposób można skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, do których standardowa szczoteczka nie dociera. Jak jednak wybrać odpowiednią dla siebie nić dentystyczną? Co warto wziąć w tym przypadku pod uwagę?

  • Rodzaj – nie wszyscy wiedzą o tym, że wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów nici dentystycznych. Nici dentystyczne woskowane pokryte są woskiem, co czyni je bardziej gładkimi. W ten sposób łatwiej wchodzą w szczeliny między zębami. Nici z fluorem pomagają chronić zęby przed groźną próchnicą i paradontozą. Nici pęczniejące są dobre dla osób, których zęby są od siebie oddalone. Takie nici są nieco grubsze niż standardowe, a poza tym wskutek kontaktu ze śliną zwiększają swoją objętość. Nici antybakteryjne, jak sama nazwa wskazuje, mają właściwości antybakteryjne, a nici miętowe przy okazji odświeżają oddech. Ciekawym rozwiązaniem są także wykałaczki połączone z nicią dentystyczną. W tym przypadku nici nie trzeba nawijać na palce. Jest ona po prostu napięta na końcu wykałaczki. Na rynku dostępne są także taśmy dentystyczne, które sprawdzają się przy ciasno ustawionych zębach. Są one jeszcze cieńsze niż nitka.
  • Długość – to oczywiście przy zakupie nici kwestia drugorzędna. Na ogół nić dentystyczna sprzedawana jest w opakowaniu liczącym kilkadziesiąt metrów. Podczas jednorazowego nitkowania zużywa się około 50 cm nici, co sprawia, że wystarcza ona naprawdę na długi czas. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku nici nawlekanych na wykałaczki. Te sprzedawane są na sztuki, a nie na metry.
  • Grubość – tutaj trzeba wybrać produkt odpowiedni do swoich zębów. Przykładowo do czyszczenia szerokich przestrzeni międzyzębowych, aparatów ortodontycznych i mostów stosuje się nić dentystyczną typu Super Floss. Ma ona strukturę gąbki i na skutek kontaktu ze śliną rozszerza się. Jeśli zęby są z kolei ciasno ułożone należy sięgnąć po nić cienką. Podobnie jest w przypadku problemów z krwawiącymi dziąsłami.

Czy warto kupić nić dentystyczną?

Samo szczotkowanie zębów, nawet regularne, nie jest wystarczające, aby utrzymać właściwą higienę jamy ustnej. Szczotka do zębów nie dociera bowiem do przestrzeni międzyzębowych. Usuwa osady i płytkę nazębną jedynie z powierzchni zębów. Tymczasem między nimi gromadzą się resztki jedzenia i wspomniana już płytka. Z tego powodu warto regularnie sięgać po nić dentystyczną.

Na pierwszy rzut oka nić dentystyczna wygląda jak bawełniana, biała nitka. Produkowana jest jednak na ogół ze splecionego włókna nylonowego, ewentualne polietylenu czy teflonu. Stosowana jest w praktyce do usuwania resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i płytki nazębnej, także  z powierzchni zębów. Stomatolodzy są zdania, że niemożliwa jest pełna higiena jamy ustnej bez regularnego stosowania nici dentystycznych. W ten sposób można zapobiec rozwojowi próchnicy czy paradontozy.

Bez nitkowania w trudno dostępnych miejscach tworzą się przebarwienia i płytka nazębna. To z kolei prowadzi do powstawania ubytków. Dodatkowo człowiek jest narażony na zapalenie przyzębia, a więc paradontozę. To groźne schorzenie, które może się skończyć w skrajnych wypadkach utratą uzębienia.

Popularni producenci nici dentystycznych

Sklepy warte uwagi