Obroża dla psa to w zasadzie kawałek materiału zakładany psu na szyję. Zapewnia ona lepszą kontrolę nad zwierzakiem niż szelki. Opiekun może w tym przypadku szybko zapanować nad zachowaniem swojego pupila. Obroża jest dobrym wyborem dla psów większych i silniejszych, a także tych ze skłonnością do gwałtownych reakcji. Obroża odpowiedniego rozmiaru jest odpowiednia także dla szczeniaków, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy.
Ranking obroży dla psów
Pytanie jaką obrożę dla psa kupić zazwyczaj zadają sobie osoby, które dopiero przygarnęły zwierzaka. Okazuje się, że wybór wcale łatwy nie jest. Oferta na rynku jest bowiem znacznie szersza niż mogłoby się wydawać. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy ranking obroży dla psów i zachęcamy do zapoznania się z nim. Prezentujemy w nim ciekawe produkty i wskazujemy cechy najważniejsze przy dokonywaniu wyboru.
-
Obroża dla psa Trixie Active Skórzana Szeroka 55-65cm
Wysokiej jakości obroża dla psów wykonana z wytrzymałej skóry. Zapewnia odpowiednią siłę nacisku, co wynika z jej dość dużej szerokości. Dodatkowy pierścień pozwala poza tym na zamocowanie smyczy, a jednocześnie chroni gardło zwierzaka. Całość jest wytrzymała i odporna na zerwanie. Atutem omawianego modelu jest klasyczna, czarna kolorystyka, która zawsze dobrze się sprawdza.
-
Wysokiej klasy kolczatka, która w dużej mierze ułatwia zapanowanie nad ciągnącym psem. Wykonana jest w całości z wytrzymałego drutu stalowego o średnicy 3mm. Posiada taśmę i zatrzask plastikowy. Nie jest to model zaciskowy. Powłoka chromowana przez długi czas prezentuje się jak nowa i jest odporna na działanie szkodliwych czynników pogodowych. Jest to kolczatka zapinana.
-
Dingo kolczatka zapinana dla psa rozm. M 32-42cm
Praktyczna zapinana kolczatka dla psa odporna na różne czynniki atmosferyczne. To produkt nierdzewny, który przez długie lata prezentuje się jak nowy. Całość jest wykonana z metalu i wyposażona w specjalny mechanizm, który zapobiega zaciśnięciu się obroży na szyi zwierzaka zbyt mocno. Lekko zaokrąglone kolce są ustawione pod takim kątem, że nie ranią w żaden sposób szyi psa.
-
Obroża dla psa Halter Kantar uzdowa N3 26-30cm
Funkcjonalna uprząż treningowa, która obejmuje nie tylko szyję, ale i pysk psa. Pomaga utrzymać zwierzę, które się szarpie czy ciągnie. Produkt skutecznie wykorzystuje naturalną zdolność psa podążania w kierunku patrzenia. Nie ogranicza jego ruchów i nie ubezwłasnowolnia go. Górna część obroży, która obejmuje pysk zwierzaka jest obszyta wysokiej jakości gąbką i nie powoduje otarć.
-
Obroża Zolux Cushion taśma 25mm – kol. czarny
Obroża w formie taśmy wykonana z wysokiej jakości nylonu. To materiał wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości. Można go prać w pralce w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Produkt sprawdza się w przypadku psów o obwodzie szyi 43-64 cm. Doskonale współpracuje z nylonowymi smyczami z tej samej serii. Całość utrzymana jest w uniwersalnej, czarnej kolorystyce.
Jaką obroże dla psów kupić?
Niejeden właściciel psa na pewno zastanawia się na jaką obrożę postawić. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, jak duży jest w tym przypadku wybór. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania zakupu?
- Rodzaj – największą popularnością cieszą się od zawsze klasyczne obroże z metalową sprzączką. Pozwalają one na regulację długości i dobre dopasowanie do szyi psa. Metalowa sprzączka jest wytrzymała. Czasem spotkać się jednak można z plastikowymi klamrami. Są one produkowane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz niskie temperatury. Długość takich obroży można regulować. Obroże świecące są dobrym wyborem po zmroku. Oferują dwa tryby świecenia – ciągły i migający. Nie są jednak podpinane do smyczy, należy je więc traktować jako dodatek. Produkowane są z materiału silikonowego.
- Wielkość – należy zmierzyć obwód szyi psa i porównać otrzymaną wartość z tabelą danego producenta. Jak należy zapinać obrożę? Między szyją a paskiem powinny zmieścić się dwa palce. Wówczas można mieć pewność, że zwierzę nie będzie odczuwać bólu. Oczywiście obroża nie może być także zbyt luźna. Wtedy zwierzak może się z niej wyswobodzić. Szerokość obroży powinna natomiast obejmować dwa kręgi szyjne. Obroża za cienka może wpijać się psu w skórę i go podduszać. Za szeroka będzie niezbyt wygodna. W przypadku psów małych odpowiednia szerokość to około 2cm. U psów dużych może być to 4 cm.
- Materiał – jeszcze jakiś czas temu obroże dla psów produkowane były przede wszystkim ze skóry naturalnej. Jest to materiał elegancki i bardzo wytrzymały, oczywiście przy odpowiedniej konserwacji. Jednak są osoby, które skóry naturalnej ze względów etycznych unikają. Dlatego ciekawą alternatywą jest trwała i wygodna w użytkowaniu taśma. Z tego materiału produkuje się obecnie sporo akcesoriów dla psów.
- Płynna regulacja obwodu – ciekawą propozycją są na pewno obroże, których obwód można w płynny sposób regulować. Jedak, gdy pies ma tendencję do ciągnięcia na smyczy, są one dość ryzykowne. W momencie, gdy zwierzę ciągnie, obroża delikatnie się luzuje. Po pewnym czasie może stać się tak luźna, że pies bez problemu ją zdejmie. Lepiej więc zdecydować się na standardową obrożę ze sprzączką. Są pewne rasy psów, którym trudno jest dobrać obrożę wygodną i taką, która nie zsunie się z głowy. Dobrym wyborem może być wówczas obroża ograniczonego zacisku. Pozostaje ona luźna, gdy pupil nie napina smyczy. W przeciwnym wypadku dopasowuje się ściśle do jego szyi. Jednak mimo wszystko zwierzaka nie dusi.
Czy warto kupić obrożę dla psów?
To obroża pozwala uzyskać lepszą kontrolę nad psem niż szelki. Opiekun może w tym przypadku szybciej i łatwiej zapanować nad swoim pupilem. Obroże są więc idealnym wyborem dla psów silnych ras i takich, które mają tendencję do gwałtownych reakcji. Dobrze dopasowana obroża jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku szczeniąt, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy.
Jak znaleźć idealną obrożę dla psa? Poszczególne modele różnią się wielkością, materiałem wykonania, zapięciami czy budową. Podstawowe znaczenie powinny mieć w tym przypadku wygoda i bezpieczeństwo psa. Obroże skórzane są ładne i wytrzymałe, ale dla szczeniąt i małych psów za twarde i zbyt ciężkie. Wówczas lepiej zdecydować się na obrożę nylonową czy neoprenową. Ozdoby są zupełnie zbędne. Mogą jedynie powodować na skórze podrażnienia. Warto też sprawdzić, czy obroża jest barwiona. Jeśli chodzi o zapięcia to do wyboru są klamry i zatrzaski.
Popularni producenci obroży dla psów
Sklepy warte uwagi
Podsumowanie rankingu obroży dla psów
Każdy właściciel psa wie, że do jego wychowania potrzebne są odpowiednie akcesoria. Jeśli zwierzak ma chodzić na spacery, trzeba oczywiście zainwestować nie tylko w smycz, ale i obrożę dla psa. Na jaki model się zdecydować? Do wyboru są obroże produkowane z różnych materiałów np. skóry naturalnej czy nylonu. Dużą popularnością cieszą się również tzw. taśmy. Kluczowe znaczenie przy zakupie na pewno musi mieć wielkość obroży. Nie może być ona dla psa za luźna czy za ciasna. W wyborze pomoże nasz ranking obroży dla psów.