Okap podszafkowy to jeden z popularniejszych rodzajów okapów kuchennych. Posiada kompaktowe wymiary. Stanowi więc idealne rozwiązanie do niewielkich kuchni. Urządzenia tego rodzaju mają bardzo prostą budowę i są mało skomplikowane w montażu. Na ogół wyposażone są również w oświetlenie. Okapy podszafkowe, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na spodzie szafki znajdującej się nad kuchenką. Rzadziej umieszcza się je na ścianie, chociaż taka możliwość istnieje.
Ranking okapów podszafkowych
- Okap podszafkowy Electrolux LFG719X
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesny okap podszafkowy z funkcją Hob2Hood, która w sposób automatyczny steruje okapem i jego oświetleniem. Reguluje siłę wyciągu. Urządzenie cechuje się niskim zużyciem energii i efektownym, nowoczesnym designem. Wydajny silnik zapewnia skuteczną wentylację nawet w przypadku intensywnego gotowania. Okap sterowany jest w sposób intuicyjny, elektronicznie. Wykonany jest z wysokiej jakości stali szlachetnej i posiada trzy poziomy mocy do wyboru. - Okap Amica OMC6241B
Sprawdź najniższą cenę
Okap meblowy z oświetleniem LED i skutecznym filtrem tłuszczu. Za sprawą filtra węglowego opary są dokładnie oczyszczane i urządzenie opuszcza czyste powietrze. Praca wentylatora może być regulowana przy pomocy trzech stopni mocy. Produkt dostępny jest w sprzedaży w eleganckim, czarnym kolorze. Doskonale komponuje się przede wszystkim z aranżacjami nowoczesnymi. Okap pracuje zarówno w trybie pracy wyciągu, jak i pochłaniacza, w zależności od osobistych preferencji. Sterowany jest za pomocą standardowych przycisków. - Okap podszafkowy Bosch DFT63AC50
Sprawdź najniższą cenę
Srebrny okap szufladowy o wydajności w trybie otwartym rzędu 368 m3/h. Wbudowane źródło światła halogenowego zapewnia odpowiednie oświetlenie płyty czy kuchenki. Urządzenie jest bardzo ciche nawet przy ustawieniu najwyższej mocy. Sterowane jest w prosty, mechaniczny sposób. Pracować może zarówno w trybie standardowego wyciągu, jak i pochłaniacza, w zależności od preferencji mieszkańców. Wyróżnia się oryginalnym, nowoczesnym designem. - Okap Samsung NK24M1030IS
Sprawdź najniższą cenę
Kompaktowy okap podszafkowy z wytrzymałymi, aluminiowymi filtrami, które można myć w zmywarce. Oczyszczają one skutecznie powietrze z tłuszczu i kurzu. Urządzenie posiada dużą moc ssącą oraz trzy stopnie regulacji mocy wyciągu. Za sprawą wbudowanych diod LED doskonale oświetla płytę grzewczą, nie generując przy tym wysokich opłat za energię elektryczną. Jego rama wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dzięki temu okap prezentuje się świetnie w każdej kuchni. W skład zestawu wchodzi także zestaw montażowy. - Okap podszafkowy AMICA OMP6251BG
Sprawdź najniższą cenę
Efektowny okap meblowy z oświetleniem LED. Wykonany jest z czarnego szkła, dzięki czemu prezentuje się bardzo elegancko. Pasuje przede wszystkim do nowoczesnych aranżacji. Jego sterowanie jest proste i intuicyjne, odbywa się za pomocą standardowych przycisków. Maksymalny poziom generowanego hałasu to w tym przypadku 67 dB. Urządzenie nie zakłóca więc domowego spokoju. Produkt posiada wbudowane aluminiowe filtry, które efektywnie oddzielają tłuszcz od pochłanianych zapachów.
Jaki okap podszafkowy kupić?
Okap to nieodłączony element każdej nowoczesnej kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie zapachu spalenizny czy dymu powstającego w czasie gotowania. Okapy podszafkowe montowane są pod szafką lub do ściany. Nie rzucają się w oczy, ale są przy tym skuteczne w działaniu. Czym należy się kierować przy zakupie takiego urządzenia?
- Filtry – kluczowym elementem okapów kuchennych są filtry o różnych zastosowaniach. Filtry przeciwtłuszczowe zatrzymują cząsteczki tłuszczu, które wraz z parą wodną wydostają się w czasie smażenia czy gotowania. Obecnie popularne są filtry metalowe wykonane z gęstej siateczki, na której osiada tłuszcz. Są one skuteczne i żywotne. Ponadto nie trzeba ich wymieniać, gdyż nadają się często do mycia w zmywarce. Filtry węglowe sprawdzają się wówczas, gdy urządzenia nie można podłączyć do wentylacji. Skutecznie pochłaniają one zapachy. Filtry fizelinowe z kolei wykonane są z włókniny zatrzymującej zabrudzenia i tłuszcz. Co kilka miesięcy wymagają wymiany.
- Wydajność maksymalna – parametr ten podawany jest w m3/h. Informuje o ilości powietrza, którą okap w ciągu godziny może skutecznie przefiltrować. Tutaj spore znaczenie ma wielkość pomieszczenie, w którym okap będzie się znajdować. Zaleca się, aby urządzenie miało możliwość przefiltrowania całego powietrza aż 6 razy w ciągu 60 minut. Z wydajnością wiąże się też głośność działania okapu. Ma ona znaczenie np. wtedy, gdy kuchnia połączona jest z salonem.
- Sterowanie – okapy sterowane są mechanicznie lub elektronicznie. W pierwszym przypadku do dyspozycji są przyciski i suwaki. Najnowsze okapy posiadają coraz częściej elektroniczne panele dotykowe, które są wygodne w obsłudze.
- Funkcje dodatkowe – czasowe wyłączenie pozwala na ustalenie momentu wyłączenia urządzenia. Funkcja turbo z kolei pozwala na szybkie oczyszczenie powietrza poprzez ustawienie maksymalnych parametrów pracy. Podstawą w okapach jest oczywiście oświetlenie, które może jednak znajdować się w różnych miejscach urządzenia.
Czy warto kupić okap podszafkowy?
Okapy podszafkowe są zdecydowanie jednym z popularniejszych rodzajów okapów kuchennych. Są to urządzenia bardzo wydajne, a jednocześnie estetycznie wykonane. Doskonale sprawdzają się w kuchniach niewielkich, gdzie z różnych względów nie zawsze można sobie pozwolić na zakup okapu innego typu.
Nowoczesne okapy podszafkowe wydajnością nie ustępują klasycznym urządzeniom kominowym. W zależności od preferencji działać mogą w trybie standardowego wyciągu lub pochłaniacza. Posiadają wymienne filtry węglowe lub filtry metalowe, które można myć w zmywarce czy pod bieżącą wodą. Nie sprawiają zbyt wiele problemów w montażu czy w czasie codziennej eksploatacji. Są to urządzenia proste w obsłudze (sterowane mechanicznie lub elektronicznie) o często efektownym, nowoczesnym designie.