Oleje silnikowe są czynnikami smarującymi wykorzystywanymi w silnikach. Ich podstawowymi składnikami są frakcje destylacji ropy naftowej, które wrzą w temperaturze rzędu 350-500 stopni Celsjusza bądź ich syntetyczne odpowiedniki. Oleje silnikowe pełnią bardzo ważne funkcję. Przede wszystkim mają za zadanie zapewnić właściwe smarowanie ruchomych elementów silnika samochodowego i nie tylko. Tworzą one trwały film smarny, ale nie jest to jedyna ich rola w pojeździe. Aby wybrać odpowiedni olej silnikowy, sprawdź ranking najlepszych olejów 5W30.
Ranking olejów silnikowych 5W30 – najlepsze oleje 5W30
-
Olej silnikowy CASTROL EDGE Professional Longlife III 5W30
Sprawdź najniższą cenę
To jeden z najlepszych olejów 5W30 syntetycznych, przeznaczony do silników benzynowych i diesli. Jest produktem rekomendowanym przez Skodę, Audi, Seata oraz Volkswagena. Wykorzystuje nowoczesną technologię Fluid Strenght Technology, która pozwala na dostosowanie parametrów jego pracy do wymagań silnika. Dodatkowo niskopopiołowa formuła Low SAPS znacznie przedłuża żywotność systemów wtórnej obróbki spalin, w tym filtrów cząsteczek stałych. -
Total Quartz INEO ECS 5W30
Sprawdź najniższą cenę
W rankingu olejów 5W30 wysoką pozycję zajmuje też syntetyczny olej Total Quartz INEO ECS do diesli i silników benzynowych. Opracowany został w nowoczesnej technologii Low SAPS. INEO ECS 5W30 jest odpowiedni do aut z grupy PSA – Citroena i Peugeota, przede wszystkim modeli wyposażonych w DPF. Prezentowany olej spełnia wymagania standardów ochrony środowiska EURO4. Sprawdza się zarówno w jeździe sportowej, jak i miejskiej czy po autostradzie. Może być stosowany w silnikach starszej konstrukcji, ale produkowanych po roku 1999. Właściciele aut z koncernu PSA cenią olej 5W30 Total Quartz za wysoką jakość i przystępną cenę. -
Castrol EDGE Titanium FST 5W-30
Sprawdź najniższą cenę
Castrol EDGE 5W30 5l to wysokiej jakości olej syntetyczny, który powstał we współpracy z grupą Volkswagena. Gwarantuje znaczne obniżenie emisji szkodliwych spalin i wprowadza w życie nowe standardy czystości silnika. Produkt dedykowany jest do silników benzynowych oraz diesli. Spełnia wymogi norm VW 504 00 oraz 507 00. Syntetyczny olej Castrol 5W30 wykorzystywany może być w silnikach nowych i nieco starszych. Posiada specjalny system chroniący silnik przez zużyciem. -
Gm Olej Dexos2 5W30
Sprawdź najniższą cenę
Olej silnikowy o niewielkiej zawartości siarki, fosforu i popiołów, wykorzystujący technologię Low SAPS. Stanowi połączenie wysokiej klasy oleju bazowego oraz nowoczesnych komponentów jakościowych. Jest w 100% kompatybilny z filtrami cząstek stałych DPF i katalizatorami tródrożnymi CATS. Produkt przeznaczony jest do stosowania w silnikach benzynowych i dieslach w przypadku samochodów osobowych i lekkich aut dostawczych. Prezentowany olej 5W30 jest szczególnie zalecany właścicielom pojazdów marek Opel, Saab oraz Chevrolet. -
Olej SHELL HELIX ULTRA ECT 5W30
Sprawdź najniższą cenę
Wśród najlepszych olejów silnikowych 5W30 nie może zabraknąć też 5W30 SHELL HELIX ULTRA ECT. To olej silnikowy wykorzystujący nowoczesną technologię low SAPS. Spełnia wszystkie wymagania silników benzynowych nowej generacji wyposażonych w trójdrożny katalizator, a także silników diesla, również tych wyposażonych w filtr cząstek stałych DPF. Dzięki zawartości dodatków czyszczących skutecznie usuwa szkodliwe osady z silnika i utrzymuje go w doskonałym stanie przez długi czas. Olej silnikowy SHELL HELIX ULTRA ECT, za sprawą niskiego współczynnika tarcia, znacznie zwiększa wydajność paliwową nawet o 1.9%. Wydłuża okres między wymianami – w przypadku benzyny może on wynosić do 30 tys. km, a w przypadku diesla – do 50 tys. km.
Szukasz oleju 5w40? Sprawdź nasz ranking olejów silnikowych 5w40
Ranking olejów 5W30 – pozostałe produkty
Wyżej zaprezentowane oleje 5W30 cieszą się dużą popularnością, ale do rankingu olejów 5W30 często zalicza się też olej silnikowy Ford Formula F, olej Valvoline Synpower, olej Motul, olej Castrol EDGE 5W30 LL czy olej Elf Evolution, Olej silnikowy Elf Evolution 900 SXR 5W30 to wielosezonowy model stworzony w Technologii Syntetycznej ELF, która zapewnia znaczne obniżenie oporów wewnętrznych w warstwie olejowej, a tym samym zmniejszenie oporów wewnętrznych w silniku, wzrost sprawności oraz oszczędność paliwa.
Olej 5W30 – czym jest?
5W30 to wysokiej jakości olej przeznaczony do silników samochodowych. Olej silnikowy skutecznie zmniejsza zużycie paliwa i chłodzi elementy silnika. W zależności od zastosowanej bazy olejowej powstaje olej w pełni syntetyczny lub półsyntetyczny olej. W pełni syntetyczny olej silnikowy zwykle jest przeznaczony zarówno do silników diesla i benzynowych z katalizatorem. Z kolei półsyntetyczny 5W30 jest olejem polecanym do starszych samochodów, których nie planujemy długo użytkować i chcemy ograniczyć koszty. Ogólnie olej samochodowy 5W30 jest odpowiedni dla pojazdów jeżdżących głównie po mieście, których silnik nie jest narażony na znaczne obciążenia.
Klasyfikacja lepkości oleju 5W30
W kwestii klasy lepkości 5W30 warto wiedzieć, że wyróżniamy 6 niskotemperaturowych klas: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W oraz 25W. Im mniejsza liczba w oznaczeniu, tym lepiej dany olej sprawdzi się w ujemnych temperaturach. Z kolei druga liczba informuje lepkości w wysokich temperaturach. W tym przypadku wyróżnia się 5 klas: 20, 30, 40, 50 i 60. Im większa liczba, tym wyższa może być temperatura, w której olej zachowa właściwą lepkość.
Jeżeli więc klasa lepkości oleju według SAE to 5W30, oznacza to, że mamy do czynienia z produktem, którego parametry lepkości zachowane są podczas mrozów dochodzących do -30°C, a w sezonie letnim podczas temperatur dochodzących do +30°C. Oprócz klasyfikacji lepkości oleju 5W30 ważnym parametrem jest też mieszalność. Na poszczególnych produktach znajdziemy informację, że olej jest mieszalny ze wszystkimi olejami spełniającymi określoną specyfikację.
Jaki olej silnikowy kupić?
Oszczędzanie w przypadku olejów silnikowych w perspektywie długoterminowej nie opłaca się. Auta, które użytkowane są przede wszystkim na krótszych trasach często mają problemy z zużywaniem się turbosprężarek, rozciąganiem się łańcuchów rozrządu czy awariami zaworów recyrkulacji spalin. Dzięki olejowi silnikowemu dobrej jakości można ryzyko wystąpienia takich usterek znacznie zmniejszyć. Czym zatem należy kierować się, wybierając olej silnikowy 5W30?
- Norma producenta pojazdu – wielu producentów samochodów jasno określa swoje wymagania odnośnie oleju silnikowego, jaki należy stosować. Swoje normy posiadają m.in. Renault, BMW i Mercedes. Jeśli taka informacja jest, nie trzeba już zwracać szczególnej uwagi na inne parametry.
- Klasa jakości – w sytuacji, gdy przy normie oleju silnikowego podany jest również rok, nie może być on niższy niż wymagany. Klasa jakości to parametr kluczowy, gdy producent samochodu nie podaje własnych norm olejowych. To nic innego jak ujednolicony przez ACEA system oznaczania zastosowania oleju oraz stopnia jego technicznego zaawansowania. A to oleje do silników benzynowych, B do diesli, a Co do diesli z filtrem DPF. Cyfra z kolei oznacza klasę jakości.
- Klasa lepkości – to system oznaczania lepkości olejów, a więc ich płynności w różnych temperaturach, który został ujednolicony przez SAE. Producenci samochodów często sami wskazują określoną klasę lepkości, do czego należy się stosować. Obecnie wykorzystywane są oleje całoroczne W. Pierwsza cyfra przed W to lepkość zimowa, a dwie kolejne to lepkość letnia. Im symbol jest niższy, tym olej ma bardziej płynną formę. Najpopularniejsze oleje to 10W40 oraz 5W30.
- Parametry dodatkowe – warto wspomnieć tutaj o wskaźniku lepkości VI – Viscosity Index. To parametr, który informuje o zmianach lepkości oleju razem z temperaturą. Im wskaźnik ten jest wyższy, tym olej jest bardziej stabilny niezależnie od temperatury. Liczba zasadowa TBN z kolei informuje o zawartości dodatków alkalicznych, które neutralizują kwaśne produkty spalania paliwa np. siarkę.
Czy warto kupić nowy olej silnikowy?
Tak naprawdę odpowiednią ochronę silnika może zapewnić tylko dobrej jakości olej silnikowy. Z kolei regularna wymiana oleju silnikowego pozwala na utrzymanie jednostki napędowej w dobrym stanie przez długi czas.
Olej silnikowy należy regularnie wymieniać. Okazuje się bowiem, że nawet produkt najlepszej jakości wraz z upływem czasu traci swoje pierwotne właściwości. Zmianie ulega przede wszystkim jego początkowa lepkość. Utlenianie i parowanie to czynniki powodujące wzrost lepkości oleju silnikowego. Inne z kolei prowadzą do jej obniżenia. Oba te zjawiska są bardzo niekorzystne. Za duża lepkość oleju obniża bowiem całkowitą sprawność silnika, a zbyt mała powoduje pogorszenie jego właściwości smarnych. Dlatego też regularnie trzeba kupować nowy olej silnikowy do swojego samochodu. Okres, jaki powinien upłynąć między wymianami na ogół określa sam producent pojazdu. Co jakiś czas należy też sprawdzać poziom oleju silnikowego w silniku, który wraz z przebytymi kilometrami ulega stopniowemu zużyciu.
Popularni producenci olejów silnikowych 5w30
- Castrol
- Motul
- Mobil
- Elf
- Shell
- Valvoline
- Gm
- Total Quartz
korzystam z hyundai xteer i ogólnie zachęcam do uzywania, bo super się sprawdza do każdego auta – akurat mam starsze swoje i nowe służbowe i do obu go dolewam. redukcja zużycia paliwa, lepsza o wiele kondycja silnika, szczególnie widze to aucie służbowym którym dużooo jeżdże 🙂