Oleje silnikowe są czynnikami smarującymi wykorzystywanymi w silnikach  Ich podstawowymi składnikami są frakcje destylacji ropy naftowej, które wrzą w temperaturze rzędu 350-500 stopni Celsjusza bądź ich syntetyczne odpowiedniki. Oleje silnikowe pełnią bardzo ważne funkcję. Przede wszystkim mają za zadanie zapewnić właściwe smarowanie ruchomych elementów silnika samochodowego i nie tylko. Tworzą one trwały film smarny, ale nie jest to jedyna ich rola w pojeździe.

Ranking olejów silnikowych 5W30

 1. Olej silnikowy CASTROL EDGE Professional Longlife III 5W30
  olej silnikowy CASTROL EDGE Professional Longlife III 5W30
  Sprawdź najniższą cenę

  Olej syntetyczny przeznaczony do silników benzynowych i diesli. To produkt rekomendowany przez Skodę, Audi, Seata oraz Volkswagena. Wykorzystuje nowoczesną technologię Fluid Strenght Technology, która pozwala na dostosowanie parametrów jego pracy do wymagań silnika. Dodatkowo niskopopiołowa formuła Low SAPS znacznie przedłuża żywotność systemów wtórnej obróbki spalin, w tym filtrów cząsteczek stałych.
 2. Total Quartz INEO ECS 5W30
  Total Quartz INEO ECS 5W30
  Sprawdź najniższą cenę

  W 100% syntetyczny olej do diesli i silników  benzynowych. Opracowany został w nowoczesnej technologii Low SAPS. Dedykowany jest do aut z grupy PSA – Citroena i Peugeota, przede wszystkim modeli wyposażonych w DPF. Produkt spełnia wymagania standardów ochrony środowiska EURO4. Sprawdza się zarówno w jeździe sportowej, jak i miejskiej czy po autostradzie. Może być stosowany w silnikach starszej konstrukcji, ale produkowanych po roku 1999.
 3. Castrol EDGE Titanium FST 5W-30
  Castrol EDGE Titanium FST 5W-30
  Sprawdź najniższą cenę

  Wysokiej jakości olej silnikowy, który powstał we współpracy z grupą Volkswagena. Gwarantuje znaczne obniżenie emisji szkodliwych spalin i wprowadza w życie nowe standardy czystości silnika. Produkt dedykowany jest do silników benzynowych oraz diesli. Spełnia wymogi norm VW 504 00 oraz 507 00. Wykorzystywany może być w silnikach nowych i nieco starszych. Posiada specjalny system chroniący silnik przez zużyciem.
 4. Olej SHELL HELIX ULTRA ECT 5W30
  Olej SHELL HELIX ULTRA ECT 5W30
  Sprawdź najniższą cenę
  Olej silnikowy wykorzystujący nowoczesną technologię low SAPS. Spełnia wszystkie wymagania silników benzynowych nowej generacji wyposażonych w trójdrożny katalizator, a także silników diesla, również tych z filtrem cząsteczek stałych DPF. Dzięki zawartości dodatków czyszczących skutecznie usuwa szkodliwe osady z silnika i utrzymuje go w doskonałym stanie przez długi czas. Za sprawą niskiego współczynnika tarcia znacznie zwiększa wydajność paliwową nawet o 1.9%.
 5. Gm Olej Dexos2 5W30
  Gm Olej Dexos2 5W30
  Sprawdź najniższą cenę
  Olej silnikowy o niewielkiej zawartości siarki, fosforu i popiołów, wykorzystujący technologię Low SAPS. Stanowi połączenie wysokiej klasy oleju bazowego oraz nowoczesnych komponentów jakościowych. Jest w 100% kompatybilny z filtrami cząstek stałych DPF i katalizatorami tródrożnymi CATS. Produkt przeznaczony jest do stosowania w silnikach benzynowych i dieslach w przypadku samochodów osobowych i lekkich aut dostawczych. Polecany jest właścicielom pojazdów marek Opel, Saab oraz Chevrolet.

Jaki olej silnikowy kupić?

Oszczędzanie  w przypadku olejów silnikowych w perspektywie długoterminowej nie opłaca się. Auta, które użytkowane są przede wszystkim na krótszych trasach często mają problemy z zużywaniem się turbosprężarek, rozciąganiem się łańcuchów rozrządu czy awariami zaworów recyrkulacji spalin. Dzięki olejowi silnikowemu dobrej jakości można ryzyko wystąpienia takich usterek znacznie zmniejszyć. Czym zatem należy kierować się, wybierając olej silnikowy?

 • Norma producenta pojazdu – wielu producentów samochodów jasno określa swoje wymagania odnośnie oleju silnikowego, jaki należy stosować. Swoje normy posiadają m.in. Renault, BMW  i Mercedes. Jeśli taka informacja jest, nie trzeba już zwracać szczególnej uwagi na inne parametry.
 • Klasa jakości – w sytuacji, gdy przy normie oleju silnikowego podany jest również rok, nie może być on niższy niż wymagany. Klasa jakości to parametr kluczowy, gdy producent samochodu nie podaje własnych norm olejowych. To nic innego jak ujednolicony przez ACEA system oznaczania zastosowania oleju oraz stopnia jego technicznego zaawansowania. A to oleje do silników benzynowych, B do diesli, a Co do diesli z filtrem DPF. Cyfra z kolei oznacza klasę jakości.
 • Klasa lepkości – to system oznaczania lepkości olejów, a więc ich płynności w różnych temperaturach, który został ujednolicony przez SAE. Producenci samochodów często sami wskazują określoną klasę lepkości, do czego należy się stosować. Obecnie wykorzystywane są oleje całoroczne W. Pierwsza cyfra przed W to lepkość zimowa, a  dwie kolejne to lepkość letnia. Im symbol jest niższy, tym olej ma bardziej płynną formę. Najpopularniejsze oleje to 10W40 oraz 5W30.
 • Parametry dodatkowe – warto wspomnieć tutaj o wskaźniku lepkości VI – Viscosity Index. To parametr, który informuje o zmianach lepkości oleju razem z temperaturą. Im wskaźnik ten jest wyższy, tym olej jest bardziej stabilny niezależnie od temperatury. Liczba zasadowa TBN z kolei informuje o zawartości dodatków alkalicznych, które neutralizują kwaśne produkty spalania paliwa np. siarkę.

Czy warto kupić nowy olej silnikowy?

Tak naprawdę odpowiednią ochronę silnika może zapewnić tylko dobrej jakości olej silnikowy, który jest dobrze wybrany oraz regularnie wymieniany. Dzięki niemu jednostkę napędową można przez długi czas utrzymać w dobrym stanie.

Olej silnikowy należy regularnie wymieniać. Okazuje się bowiem, że nawet produkt najlepszej jakości wraz z upływem czasu traci swoje pierwotne właściwości. Zmianie ulega przede wszystkim jego początkowa lepkość. Utlenianie i parowanie to czynniki powodujące wzrost lepkości oleju silnikowego. Inne z kolei prowadzą do jej obniżenia. Oba te zjawiska są bardzo niekorzystne. Za duża lepkość oleju obniża bowiem całkowitą sprawność silnika, a zbyt mała powoduje pogorszenie jego właściwości smarnych. Dlatego też regularnie trzeba kupować nowy olej silnikowy do swojego samochodu. Okres, jaki powinien upłynąć między wymianami na ogół określa sam producent pojazdu. Co jakiś czas należy też sprawdzać poziom oleju silnikowego w silniku, który wraz z przebytymi kilometrami ulega stopniowemu zużyciu.

Popularni producenci olejów silnikowych 5w30

Sklepy warte uwagi