Opalarka to elektronarzędzie, które emituje strumień powietrza o wysokiej temperaturze. Wykorzystywane jest do usuwania starych powłok lakierniczych, spawania termoplastów i ich wyginania, odmrażania rur, suszenia itd. Klasyczna opalarka składa się z silnika elektrycznego napędzającego wentylator, który tłoczy powietrze z zewnątrz urządzenia w stronę grzałki elektrycznej, która znajduje się z przodu. Tam jest ono podgrzewane do danej temperatury i wyrzucane przy pomocy specjalnej dyszy.
Najlepsza opalarka – ranking
Opalarki to wbrew pozorom całkiem przydatne elektronarzędzia. Są chętnie wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Jaką opalarkę kupić? Na jaki model warto się zdecydować? W wyborze pomocny na pewno będzie nasz kompleksowy ranking opalarek. Stworzyliśmy go, bazując w dużej mierze na opiniach internautów na ten temat. Już teraz serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego szczegółami.
- Opalarka Bosch GHG 23-66 Professional 06012A6301
Sprawdź aktualną cenęWysokiej klasy opalarka z 10-stopiową regulacją przepływu powietrza. Temperatura jest w tym przypadku regulowana cyfrowo. Urządzenie oferuje personalizację programów pracy i ma sporą moc. Dlatego szybko pozwala na uzyskanie temperatury 650 stopni Celsjusza. Wyłącznik termiczny w automatyczny sposób wyłącza sprzęt, gdy dojdzie do przegrzania się silnika. W skład zestawu podstawowego wchodzą walizka oraz dysze płaska i ochronna do szkła.
- Opalarka Makita HG6031VK
Sprawdź aktualną cenęFunkcjonalna opalarka z regulowaną mocą grzewczą w zakresie od 50 do 600 stopni Celsjusza. Posiada dwa tryby ustawienia przepływu powietrza – odbywa się to przy pomocy przełącznika ślizgowego. Opalarka idealnie nadaje się do usuwania starych farb, lutowania rur czy spawania i gięcia tworzyw termoplastycznych. Wyposażona jest w ergonomiczną rękojeść antypoślizgową. Dostarczana jest w praktycznej walizce. Jej moc znamionowa to 1800W.
- Opalarka DeWalt D26414
Sprawdź aktualną cenęBezproblemowa w obsłudze opalarka wysokiej jakości o mocy 2000W. To sprzęt mocny i bezpieczny w użytkowaniu. Z powodzeniem wykorzystywać go można do prac profesjonalnych. Wyświetlacz LED wskazuje temperaturę gorącego powietrza. Sprzęt wyróżnia się lekką, zwartą budową. Jest dlatego wygodny w użytkowaniu. Zestaw podstawowy zawiera już dysze stożkową i dyszę powierzchniową tzw. rybi ogon.
- Opalarka Stanley FME670K
Sprawdź aktualną cenęPraktyczna opalarka renomowanej marki z mocą 2000W. Oferuje regulację temperatury i wyposażona jest w dwa biegi prędkości przepływu powietrza. Dlatego jest to narzędzie bardzo uniwersalne. Sprzęt cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa. To zasługa zastosowania podwójnego systemu auto-wyłączenia, który chroni przed przegrzaniem czy uszkodzeniem opalarki. Ciekawym rozwiązaniem jest zintegrowana podstawka. Zestaw zawiera także walizkę, sztywny skrobak, stożek redukujący, dyszę reflektorową, dyszę szeroką, dysze chroniącą szkło, skrobak płaski, skrobak wielostronny i skrobak trójkątny.
- Opalarka Steinel HL 1920 E 352103
Sprawdź aktualną cenęWysokiej klasy opalarka o mocy 2000W. To sprzęt o dużej funkcjonalności, bardzo bezpieczny w użytkowaniu. Nadaje się do usuwania starych powłok lakierniczych, formowania za pomocą gorącego powietrza, lutowania czy spawania. Wyposażony jest w 9-stopniową regulację temperatury w zakresie od 80 do 600 stopni Celsjusza. Atutem omawianego modelu jest także trzystopniowa regulacja przepływu powietrza. Opalarka posiada także specjalny uchwyt do zawieszenia.
Jaką opalarkę kupić?
Opalarka elektryczna to bardzo przydatne urządzenie wykorzystywane przez profesjonalistów i amatorów. Cechuje się bowiem bardzo szerokim zastosowaniem. Na jaki sprzęt warto się w tym przypadku zdecydować? Czym kierować się przy zakupie opalarki?
- Moc – to parametr najważniejszy, bo od mocy zależy maksymalna możliwa do uzyskania temperatura czy wydajność opalarki w tłoczeniu powietrza. Jednak często moc pozostaje niedoceniona, a szkoda.
- Wydajność – parametr ten mówi, ile powietrza w jednostce czasu jest w stanie przetłoczyć turbina opalarki. Im jest wyższy, tym szybciej następują prace. Jednak opalarka do farba jest skuteczna wtedy, gdy uzyskuje dużą wydajność w danej temperaturze.
- Temperatura – to parametr bardzo istotny, gdyż od tego, jaką temperaturę ma powietrze opuszczające dyszę, zależy zastosowanie praktyczne urządzenia. Oczywiście nie zawsze wyższa temperatura jest lepsza. Najlepsze na rynku modele osiągają temperaturę do 700 stopni Celsjusza. Jednak nie zawsze jest ona potrzebna.
- Regulacja temperatury – nie da się ukryć, że najbardziej uniwersalne opalarki na rynku mają system płynnej regulacji temperatury. W ten sposób można je przygotować do wydajnej pracy w niemal każdych warunkach. Na ogół nastawy temperatury są związane z prędkościami nadmuchu. Dlatego wyróżnia się opalarki dwubiegowe, trzybiegowe itd.
- Wymienne dysze – za sprawą ich zróżnicowanych kształtów można dostosować parametry końcowe strumienia powietrza. Przykładowo dysze z ekranami bocznymi zapobiegają nadmiernemu ogrzaniu się elementów sąsiadujących. Dysze szczelinowe pozwalają na wykonywanie dokładnych prac itd.
- Wyświetlacz – rozwiązanie to dostępne jest jedynie w droższych modelach opalarek elektrycznych. Dzięki niemu można dokładnie ustalić temperaturę czy inne parametry pracy. W opalarkach najtańszych na wyświetlacz nie ma co liczyć, ale w zasadzie nie jest to akcesorium niezbędne.
- Materiał – opalarki zazwyczaj pracują w dość trudnych warunkach. Dlatego spore znaczenie ma materiał ich wykonania. Przekłada się to także na znacznie większe bezpieczeństwo pracy.
Czy warto kupić dobrą opalarkę?
Opalarka elektryczne to urządzenie, które ma naprawdę sporo zastosowań. Ich głównym elementem jest spirala grzewcza. Urządzenia tego typu służą przede wszystkim do usuwania powłok lakierniczych z rożnego rodzaju materiałów, kształtowana i formowania tworzyw sztucznych, a także lutowania, odmrażania rur, zaciskania folii okiennych itd. Są to sprzęty, które wydmuchują gorące powietrze. Najlepsze modele na rynku oferują oczywiście ciekawe udogodnienia.
Opalarki w większości przypadków są zasilane przewodowo, bo do pracy potrzebują dużej ilości energii. Dobrej klasy urządzenia są wyposażone w różne dysze dodatkowe. Dzięki temu można precyzyjnie ukierunkować strumień powietrza. Od tego w dużej mierze zależy tempo i jakość prac. Znacznie ułatwia do działanie w trudniej dostępnych miejscach.
Przy zakupie opalarki na pewno trzeba wziąć pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby. Do zastosowań amatorskich nie jest potrzebny sprzęt o bardzo dużej mocy, ale dla profesjonalistów ten parametr ma już spore znaczenie.
Popularni producenci opalarek
Podsumowanie rankingu opalarek
Opalarki to bardzo ciekawe elektronarzędzia. Są wykorzystywane na co dzień przez profesjonalistów i amatorów. Służą np. do usuwania starych powłok malarskich, lutowania, rozmrażania rur czy formowania tworzyw sztucznych. Wyróżniają się więc sporą uniwersalnością. Przydać powinny się w niemal każdym gospodarstwie domowym. W wyborze odpowiedniego modelu na pewno nieco pomoże nasz kompleksowy ranking opalarek. Zachęcamy oczywiście do lektury.