Opony całoroczne zwane także oponami wielosezonowymi to ogumienie łączące w sobie cechy opon zimowych i letnich. Jego sekret tkwi w zastosowaniu odpowiedniej mieszanki oraz wzoru bieżnika. Takie opony muszą sobie radzić zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni, w różnych temperaturach. Opony wielosezonowe są twardsze niż zimowe, ale zarazem bardziej miękkie niż letnie. Radzą więc sobie w niższych i wyższych temperaturach. Stanowią pewnego rodzaju kompromis.
Ranking opon całorocznych
-
Opony całoroczne Continental AllSeasonContact
Wysokiej klasy opony wielosezonowe wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Doskonale sprawdzają się w zmiennych warunkach. To propozycja skierowana do tych kierowców, którzy cenią sobie niezawodność działania. Opony te dostępne są w wielu rozmiarach. Są odpowiednie zarówno do aut miejskich, jak i kompaktowych czy luksusowych.
-
Opony letnie z homologacją zimową przeznaczone do samochodów osobowych. To produkty premium z certyfikatem 3PMSF zarezerwowanym dla ogumienia zimowego. Mieszanka Crossclimate Plus świetnie zachowuje się na nawierzchniach suchych, mokrych i ośnieżonych. Naturalna krzemionka zmniejsza opory toczenia. Tym samym produkt oferuje wysokie osiągi hamowania.
-
Opony całoroczne Goodyear Vector 4Seasons Gen-3
Wysokiej jakości opony całoroczne, które świetnie radzą sobie na nawierzchni suchej, mokrej i ośnieżonej. Cechują się dobrą przyczepnością na śniegu, co jest efektem zastosowania wielu lamelek na środku bieżnika. Ogumienie to wyróżnia się krótką drogą hamowania na suchej nawierzchni i dożywotnią odpornością na akwaplanację.
-
Opony całoroczne idealne dla kierowców, którzy zimą i latem cenią sobie bezpieczną, ekonomiczną jazdę samochodem. Sekret tego ogumienia tkwi w specjalnej mieszance gumowej tworzonej na bazie krzemionki. Doskonale sprawdza się ona na nawierzchni mokrej i suchej jednocześnie. Opony te posiadają także wzmocnioną konstrukcję i wysoką wytrzymałość.
-
Opony całoroczne Kleber Quadraxer2
Opony całoroczne do samochodów osobowych i SUV. Posiadają kierunkową rzeźbę bieżnika, która świetnie radzi sobie w różnych warunkach. Kanały rynnowe Toboggan znacznie ułatwiają odprowadzanie wody, zmniejszając ryzyko akwaplaningu. Ogumienie to doskonale radzi sobie zimą, co potwierdza oznaczenie 3PMSF i M+S. Posiada zoptymalizowaną powierzchnię kontaktu z wodą, co przekłada się na krótszą drogę hamowania niż miało to miejsce w przypadku modelu wcześniejszej generacji.
-
Wytrzymałe opony całoroczne, które dobrze radzą sobie w różnych warunkach. Cechują się dobrą przyczepnością na mokrych i zaśnieżonych drogach. Duża w tym zasługa głębokich, otwartych kanałów znajdujących pomiędzy centralnymi klockami. Chronią one przed aquaplaningiem i slushplaningiem. Mieszanka bieżnika jest dostosowana do zmiennych warunkach i sprawdza się w dość szerokim zakresie temperaturowym. Jest odporna na użycie nawet przy upalnej pogodzie.
Jakie opony całoroczne kupić?
Wielu kierowców zamiast kupować osobno opony zimowe i letnie, decyduje się na inwestycję w opony całoroczne. Jaki model wybrać jednak do swojego samochodu? Jakie opony wielosezonowe warto zakupić? Czym się kierować?
- Długość drogi hamowania – powinna być ona jak najkrótsza. Opony wielosezonowe dobrze powinny sobie radzić na nawierzchni suchej, mokrej i ośnieżonej jednocześnie. Stosowne informacje można na ogół znaleźć na etykiecie.
- Hałas – dźwięk wydawany przez ogumienie w czasie jazdy wpływa oczywiście na jej komfort, zwłaszcza w przypadku aut luksusowych. W praktyce niektóre opony wielosezonowe są bardzo głośne. Informacje na ten temat znaleźć można na etykietach unijnych.
- Klasa ogumienia – to kwestia umowna, ale dostarcza wielu cennych informacji. Opony klasy ekonomicznej są tanie, ale za to najgorzej wypadają w testach. Sięgać powinno się po nie w ostateczności. Opony klasy średniej to ogumienie, które w testach wypada znacznie lepiej. To opcja dobra dla tych osób, które jeżdżą autem częściej, ale nie chcą wydawać na opony fortuny. Opony klasy wyższej są zdecydowanie najlepsze. Są jednak i dość drogie.
- Dopasowanie do auta – trzeba tutaj wziąć pod uwagę zalecenia producenta. Wprawdzie można postawić na inny rozmiar, ale nie jest to dobre z punktu widzenia komfortu jazdy i bezpieczeństwa na drodze. Opony muszą także pasować do danych felg.
- Długość gwarancji – jeśli jest ona długa, to oznacza na ogół, że produkt jest naprawdę wysokiej jakości. To o tyle istotne, że ogumienie ma zapewniać bezpieczeństwo na drodze przez długi czas.
- Trwałość bieżnika – to w przypadku opon całorocznych niezwykle istotne. Takie opony użytkowane są przez cały rok i to w różnych warunkach pogodowych. Warto więc postawić na model o niskiej ścieralności. W Polsce przepisy dopuszczają do użytku opony letnie o głębokości bieżnika minimum 1,6 mm.
- Przeprowadzone testy – przy zakupie opon całorocznych warto zwrócić uwagę na testy wykonywane przez cenione organizacje czy magazyny motoryzacyjne. To niewątpliwie cenne źródło informacji.
Czy warto kupić opony całoroczne?
Coraz więcej kierowców interesuje się oponami całorocznymi jako alternatywą dla opon letnich i zimowych kupowanych osobno. To świetne rozwiązanie, gdyż wówczas płaci się za jeden komplet ogumienia i nie trzeba go co sezon wymieniać.
Opony wielosezonowe są przede wszystkim dobrym wyborem dla osób, które nie mają wystarczających środków na zakup dwóch kompletów opon za zimę i lato. Opony całoroczne są oponami uniwersalnymi stanowiącymi pewnego rodzaju kompromis między ogumieniem zimowym i letnim. W tym przypadku nie trzeba także inwestować w drugi komplet felg. Można także zapomnieć o regularnych odwiedzinach u wulkanizatora. Znika też problem przechowywania opon przez cały sezon.
Nic dziwnego w tym, że wiele osób decyduje się właśnie na zakup opon wielosezonowych. To rozwiązanie wygodne, zwłaszcza dla tych osób, które samochodem nie jeżdżą codziennie. Dodatkowo warunki klimatyczne zmieniają się i w Polsce od wielu lat zapomnieć można o mroźnych zimach i bardzo niskich temperaturach.