Opony letnie to najpopularniejszy w Polsce rodzaj ogumienia. Stanowią one standardowy element wyposażenia samochodu. Stosuje się je, gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 7 stopni Celsjusza. Takie opony mają większe bloki bieżnika i jednocześnie mniej lameli niż opony zimowe. Oferują dobre prowadzenie pojazdu i wysoką jego stabilność w czasie hamowania. Opony letnie mają ponadto płytszy bieżnik niż ogumienie przeznaczone na zimę.
Ranking opon letnich
-
Opony letnie Continental EcoContact 6
Wysokiej klasy opony letnie o wyjątkowej trwałości i niskich oporach toczenia. Stanowią połączenie innowacyjnej mieszanki z nowoczesnym wzorem bieżnika. Asymetryczny bieżnik gwarantuje skuteczne odprowadzanie wody i znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Opony te wyróżniają się dobrą przyczepnością.
-
Opony na lato z nowoczesnym kształtem bieżnika, które także w przypadku dłuższego użytkowania zachowują swoje wyjątkowe właściwości. Produkowane są z wysoce wydajnej mieszanki gumowej. To dzięki niej zapewniają bardzo dobre osiągi w hamowaniu na mokrej nawierzchni. To propozycja dla najbardziej wymagających kierowców.
-
Opony letnie najnowszej generacji przeznaczone dla posiadaczy samochodów klasy średniej i premium. Przyznano im notę A w klasyfikacji pod względem hamowania na mokrej nawierzchni i notę B pod względem oporów toczenia. Instytut TUV SUD, który testuje i certyfikuje opony, ocenił to ogumienie jako najlepsze w swojej klasie, biorąc pod uwagę parametry hamowania na mokrej nawierzchni.
-
Opony letnie Uniroyal RainSport 5
Nowoczesne opony letnie z klasą A hamowania na mokrej drodze. Posiadają ulepszony bieżnik, który wydłużył ich żywotność. Dzięki zoptymalizowanej konstrukcji opony i bieżnika ogumienie to zapewnia pełną kontrolę na drodze mimo różnych warunków zewnętrznych. To opony letnie, które stały się prawdziwym bestsellerem na rynku w swojej kategorii.
-
Letnie opony do aut osobowych, które świetnie sprawdzają się zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Posiadają najwyższą klasę A przyczepności na nawierzchni mokrej. Duża w tym zasługa specyficznej rzeźby bieżnika. Dwa szerokie rowki wzdłużne zlokalizowane w środkowej części bieżnika skutecznie zmniejszają ryzyko akwaplaningu. To produkt marki należącej do słynnego francuskiego koncernu Michelin.
-
Wysokiej jakości opony letnie, które świetnie sprawdzają się na mokrej nawierzchni. Zmniejszają również koszty eksploatacji samochodu – są trwałe i oszczędzają paliwo. Zaprojektowane zostały przez specjalistów z myślą o komfortowej i spokojnej jeździe. Do wyboru są w tym przypadku dwie wersje wzoru bieżnika – czterożebrowa o szerokości do 195 włącznie i pięciożebrowa o szerokości 205. Zoptymalizowany wzór bieżnika oraz specyficzna konstrukcja ogumienia zapewnia właściwe rozprowadzanie ciśnienia, co oznacza dużą trwałość produktu i niskie opory toczenia.
Jakie letnie opony kupić?
Opony to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Gdy temperatura w ciągu dnia przekracza 7 stopni Celsjusza w pojeździe należy zamontować ogumienie letnie. Czym się jednak sugerować przy jego zakupie?
- Klasa – opony klasy ekonomicznej są najtańsze. Bazują one na podstawowych,ale wystarczających parametrach. Są odpowiednie dla osób, które na co dzień jeżdżą po mieście i preferują spokojną jazdę. Opony klasy średniej są produktem lepszej jakości i najbardziej uniwersalnym. Wyróżnia się też opony klasy wyższej nazywane oponami premium, które przeznaczone są do aut luksusowych.
- Rozmiar – opony mają różne rozmiary. Warto tutaj przestrzegać zaleceń producenta. Co ciekawe, opony szersze są bardziej podatne na aquaplaning, ale za to mają krótszą drogę hamowania.
- Data produkcji – to bardzo ważny parametr w przypadku opon letnich. W praktyce ogumienie letnie ma nieco większą żywotność niż zimowe, gdyż twardsza mieszanka wolniej się zużywa. Eksperci zalecają wymianę opon co 5-6 lat od momentu ich produkcji.
- Typ bieżnika – do wyboru są opony symetryczne, asymetryczne i kierunkowe. Pierwsze posiadają symetryczny bieżnik, który odpowiada za komfortową jazdę i niskie opory toczenia. Spotkać się z nimi można w klasie budżetowej i średniej. Opony asymetryczne są popularniejsze w klasie średniej i wyższej. Taki bieżnik jest mocniej ponacinany od wewnątrz, co pozwala na skuteczne odprowadzanie wody. Opony kierunkowe posiadają określony kierunek toczenia. Trzeba zachować szczególną ostrożność w czasie ich montażu.
- Głębokość bieżnika – w nowych oponach letnich bywa ona dość zróżnicowana. Na ogół jest to minimum 8 mm. Trzeba swoje opony sprawdzać i w razie opony wymienić na nowe, gdy głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm lub mniej.
- Wyniki w testach – warto sprawdzać godne zaufania testy, którym poddawane są opony, także letnie.
- Zgodność z zaleceniami producenta – opony letnie należy dobierać zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to ich rozmiaru, indeksu prędkości czy nośności.
Czy warto kupić nowe letnie opony?
Zdecydowana większość Polaków dostosowuje opony do aktualnej pory roku. Na wiosnę kierowcy zaczynają więc rozmyślać nad zmianą zimowych opon na letnie. Czy warto zainwestować w tym przypadku w nowe ogumienie, a może lepiej zakupić starsze opony?
Trzeba w tym przypadku pamiętać, że opony to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Te zniszczone i stare nie spełniają należycie swojej roli i stają się niestety po prostu niebezpieczne. Auto zaczyna mieć gorsze osiągi, a ABS czy ESP mogą działać niewłaściwie. Najlepszym więc wyborem jest zawsze zakup nowych opon letnich wysokiej jakości.
Obecnie dla kierowców liczy się nie tylko marka opon, ale przede wszystkim ich właściwości jezdne. To dobra decyzja. Nowe ogumienie to gwarancja bezpieczeństwa i lepszego komfortu jazdy. Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z polskim prawem nowe opony to ogumienie wyprodukowane do 3 lat wstecz. Do wyboru są trzy klasy opon – ekonomiczna, średnia i premium. Każdy więc może znaleźć produkt odpowiedni dla siebie.