Opony zimowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do jazdy w okresie jesienno-zimowym. Zawierają one więcej naturalnego kauczuku niż opony letnie. Dzięki temu ich struktura jest bardziej miękka. Warto przy tym pamiętać, że wzajemne oddziaływanie na siebie mieszanki kauczukowej opony oraz nawierzchni drogi ulega zmianom wraz ze wzrostem temperatur, co przekłada się na przyczepność opon. Opony letnie twardnieją przy temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. W przypadku opon zimowych tego problemu nie ma.
Ranking opon zimowych
Opony zimowe przeznaczone są do jazdy samochodem w okresie jesieni i zimy. Cechują się one o wiele lepszą przyczepnością na śniegu i lodzie niż opony letnie. Ich zakup jest więc w polskich warunkach klimatycznych koniecznością. Jeśli nie wiesz jakie opony zimowe kupić, zajrzyj koniecznie na nasz ranking opon zimowych. Zgromadziliśmy tak produkty polecane przez ekspertów i cieszące się największą popularnością wśród kierowców, także zawodowych.
- Opony zimowe Continental WinterContact TS 860
Sprawdź aktualną cenę
Zimowe opony klasy premium przeznaczone dla użytkowników samochodów kompaktowych oraz pojazdów klasy średniej. Sprawdzają się doskonale w przypadku takich modeli jak Mercedes Benz C-Class czy Audi A4 i BMW serii 3. Zapewniają przyczepność przy każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Wykonane są ze specjalnej mieszanki krzemionkowej z udziałem żywic oraz elastycznej matrycy polimerowej. Dzięki temu opony zachowują przez cały czas swoją elastyczność. Dodatkowo system lameli skutecznie odprowadza wodę z bieżnika. - Opony Goodyear Ultra Grip 9
Sprawdź aktualną cenę
Opony zimowe do jazdy w najtrudniejszych warunkach. Doskonale radzą sobie z hamowaniem na śniegu, a rowki hydrodynamiczne w aktywny sposób przeciwdziałają zjawisku aquaplaningu. Na uwagę zasługuje również wskaźnik zużycia bieżnika. Dzięki temu właściciel pojazdu wie dokładnie, kiedy opony wymagają wymiany na nowe. Nowoczesna technologia Goodyear 3D BIS Technology skuteczni skraca drogę hamowania w kluczowych momentach. - Opony Dębica Frigo 2
Sprawdź aktualną cenę
Opony zimowe dla kierowców, którzy cenią sobie ekonomiczną oraz komfortową jazdę w każdych warunkach. Wykonane są z mieszanki gumowej na bazie krzemionki, co przekłada się na ich wysoką elastyczność także w przypadku niskich temperatur. Duża ilość lameli bieżnika powoduje poprawę przyczepności zimą. Dodatkowo opony zimowe posiadają sporą ilość rowków poprzecznych i obwodowych, co sprawia, iż woda czy błoto pośniegowe są łatwo spod opony odprowadzane. Rowki bieżnika przy okazji minimalizują zjawisko aquaplaningu. - Opony zimowe Nokian Wr D4
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy opony zimowe dedykowane samochodom osobowym. Cechują się doskonałą przyczepnością, dając stabilność i komfort jazdy. Za sprawą charakterystycznego wzoru bieżnika zapewniają doskonałe prowadzenie pojazdu. Centralny ich obszar zdominowany jest przez masywne żebro centralne. Jego lamele nie biegną jednak przez całą szerokość, co zwiększa precyzję prowadzenia. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu cząstek mieszanki kauczukowej Nokian Twin Trac Silica, która składa się z krzemionki, naturalnego kauczuku i oleju rzepakowego, opony świetnie sprawdzają się na ośnieżonej i mokrej nawierzchni. - Opony MICHELIN Alpin 5
Sprawdź aktualną cenę
Opony zimowe z dużą ilością lameli i wysokim współczynnikiem otwarcia rzeźby bieżnika. Dzięki temu zapewniają doskonałą przyczepność na śniegu i minimalizują ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Większą precyzję prowadzenia pojazd zapewniają z kolei samoblokujące się klocki bieżnika za sprawą lameli 3D. Wchodzące w skład mieszanki elastomery funkcjonalne odpowiadają za jednorodność mieszanki i podwyższony udział w niej krzemionki. Komponent Helio Compound 4G z olejem słonecznikowym natomiast umożliwia optymalizację funkcjonowania opon w niskich temperaturach.
Jakie opony zimowe kupić?
Wybór opon zimowych wielu kierowcom sprawia duży kłopot. Tymczasem posiadanie dobrej klasy opon na okres jesienno-zimowy przekłada się w dużej mierze na bezpieczeństwo jazdy. Co zatem należy wziąć pod uwagę, poszukując opon zimowych?
- Rozmiar – warto stawiać na opony rekomendowane przez producenta auta. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że opony z homologacją do konkretnych samochodów również bywają różne. W praktyce więc do jednego pojazdu dobrać można opony o różnych rozmiarach, ale w zakresie zaleceń jego producenta. Najwięcej wątpliwości budzi kwestia szerokości opon zimowych. Modele węższe sprawdzają się dobrze zimą, bo ciężar samochodu rozkłada się wówczas na węższej powierzchni. Zapewnia to łatwiejszą jazdę po śniegu, a przy okazji chroni przed zjawiskiem tzw. aquaplaningu. Z drugiej strony opony szersze zapewniają krótszą drogę hamowania. Świetnie radzą sobie na drogach miejskich.
- Indeks nośności opony – należy dopasować go do maksymalnej wagi auta razem z obciążeniem.
- Indeks prędkości opony – wskazuje on maksymalną prędkość, z którą można się w przypadku danej opony poruszać.
- Oceny uzyskane w testach – to wbrew pozorom bardzo ważne źródło informacji o oponach zimowych. Na podstawie wyników testów można bowiem zweryfikować w praktyce parametry opony i porównać ją z innymi.
- Bieżnik – opony zimowe mają głębszy bieżnik niż modele letnie. Może mieć on do 10 mm głębokości.
- Rodzaj – opony zimowe dzieli się na kilka rodzajów. Jeden z podziałów dotyczy strefy klimatycznej, w której opony są stosowane. W Polsce najpopularniejsze są opony alpejskie dedykowane do użytkowania w strefie umiarkowanej. Sprawdzają się one na odśnieżonych drogach posypanych solą bądź innymi środkami chemicznymi. Radzą sobie także na śliskich nawierzchniach. W Rosji, Skandynawii czy Kanadzie zalecane są opony nordyckie. Tamtejsze drogi są odśnieżane, ale nie posypuje się ich żadnymi środkami.
Czy warto kupić opony zimowe?
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że różnica między przyczepnością opon zimowych i letnich na śniegu czy lodzie jest ogromna. Zakup opon zimowych jest więc koniecznością w naszej strefie klimatycznej. Wciąż są jednak osoby, które zwlekają z ich zakupem. W końcu wychodzą z założenia, że jeżdżą ostrożnie, a zimy są coraz łagodniejsze.
Zakup opon zimowych to głównie inwestycja w bezpieczeństwo swoje oraz swoich najbliższych. Jazda po drogach ośnieżonych, oszronionych czy pokrytych błotem pośniegowym wcale nie jest łatwa, a wręcz przeciwnie. Opony letnie nie sprawdzają się wówczas zbyt dobrze. W przypadku opon zimowych przyczepność jest o wiele większa. Oczywiście mowa w tym przypadku o oponach relatywnie nowych, które jeszcze nie mają zniszczonego bieżnika itd.
Popularni producenci opon zimowych
Najpopularniejsze opony zimowe według użytkowników Ceneo:
Sklepy warte uwagi
Ceny opon zimowych
Na cenę opon zimowych wpływ ma oczywiście rozmiar felgi, a tym samym i opony. Im jest on większy, z tym większym wydatkiem trzeba się liczyć. Największą popularnością na rynku cieszą się opony zimowe w przedziale cenowym 150-200 złotych. Tańsze modele (100-1500 złotych) zaliczane są już do klasy ekonomicznej ogumienia. Są oczywiście i opony znacznie droższe – koszt kilkuset złotych. Na szczęście w każdym przedziale cenowym znaleźć można ogumienie niezłej jakości, które dobrze sprawdzi się w warunkach zimowych.
Opony zimowe – jaką firmę wybrać?
Renomowane firmy oferują wysokiej klasy opony zimowe, bo wiedzą jak duże znaczenie ma bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem. Wykorzystują one do produkcji ogumienia materiały najwyższej jakości i zwracają dużą uwagę na ich odpowiednie dopasowanie. Warto w tym przypadku wymienić takich producentów jak Michelin, Continental czy Bridgestone. Klasa średnia to firmy takie jak Fulda, Uniroyal czy Hankook. Poza tym do produktów ekonomicznych zalicza się opony Imperial, Zeetex oraz Barum.
Popularne rozmiary opon zimowych
Generalnie często kierowcy wybierają opony zimowe nieco węższe niż opony letnie. Ma to poprawiać ich przyczepność na ośnieżonej drodze, a także niwelować zjawisko akwaplaningu. Sprzyjać ma temu mniejsza powierzchnia opony zimowej. Takiej potrzeby jednak nie ma. Opony zimowe wysokiej jakości zachowują się w zimie na drodze bardzo dobrze. Najważniejsze jest to, aby opona zawsze odpowiadała zapisom homologacyjnym pojazdu. Do każdego samochodu stosować można tylko takie ogumienie, jakie przewidział jego producent.
Opony zimowe czy całoroczne?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. W dużej mierze wybór ogumienia to kwestia indywidualna. Trzeba w tym przypadku wziąć pod uwagę własne potrzeby, preferowany styl jazdy, posiadany samochód, pokonywane regularnie trasy itd. Niekiedy zimy w Polsce są łagodne, a temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 0. Wówczas opony całoroczne sprawdzają się dobrze. Jednak przy przymrozku czy intensywnych opadach śniegu, jazda bez opon zimowych może być problematyczna.
Na opony zimowe powinny postawić osoby, które podróżują często i pokonują przy tym dłuższe dystanse. To wybór dla osób, które wyjeżdżają regularnie za miasto, a przy tym lubią szybszą jazdę. Ogumienie zimowe jest idealne dla osób, które cenią sobie komfort jazdy i mają samochód z silnikiem o większej mocy. Nie da się też ukryć, że takie opony zapewniają większe bezpieczeństwo niż te całoroczne. Polecane modele znaleźć można w naszym rankingu opon zimowych.
Podsumowanie rankingu opon zimowych
Opony zimowe wbrew pozorom mocno różnią się od opon letnich. Zawierają od nich znacznie więcej naturalnego kauczuku. Dlatego są bardziej miękkie. Nie twardnieją nawet przy niskiej temperaturze powietrza. W Polsce z uwagi na panujące warunki klimatyczne ich zakup jest konieczny. Nie należy wychodzić z założenia, że zimy są łagodne. W wyborze odpowiednich produktów z pewnością przyjdzie nasz ranking opon zimowych.
Zakup wysokiej klasy opon na zimę to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo swoje oraz innych osób. Trzeba pamiętać o tym, że jazda po drogach śliskich, pokrytych śniegiem czy błotem pośniegowym nie należy do najłatwiejszych. Jest wręcz przeciwnie – może sprawić wiele trudności. W takich warunkach opony letnie nie radzą sobie dobrze. Pod tym względem z oponami zimowymi nie mogą się równać. Przy ich zakupie zdecydowanie nie warto oszczędzać. W wielu przypadkach zakup używanych opon zimowych mija się z celem. Najlepiej postawić na produkty nowe od renomowanego producenta.