Opryskiwacz ręczny to praktyczne narzędzie służące do rozpylania środków owado-, chwasto- i grzybobójczych. Pozwala także na nawożenie roślin czy zraszanie ich liści. Przychodzi z pomocą podczas bielenia pni drzew. Musi się więc znaleźć na wyposażeniu każdego ogrodnika – amatora i profesjonalisty. Opryskiwacze ręczne nie są narzędziami dużymi. Zazwyczaj mają pojemność na poziomie około 3 litrów. Nie są to sprzęty zbyt skomplikowane w obsłudze. Są lekkie i kompaktowe.

Ranking opryskiwaczy ręcznych

Na pewno niejeden ogrodnik zastanawia się jako opryskiwacz ręczny kupić. Dotyczy to zarówno tych osób, które mają pod swoją opieką duże działki, jak i tych dysponujących kilkoma doniczkami postawionymi na balkonie. W wyborze odpowiedniego sprzętu powinien nieco pomóc nasz ranking opryskiwaczy ręcznych, w którym uwzględniliśmy modele cieszące się największą popularnością wśród użytkowników internetu.

  1. Opryskiwacz ręczny Kwazar Neptune Super

    Opryskiwacz ręczny Kwazar Neptune Super
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy opryskiwacz ciśnieniowy plecakowy idealny do aplikacji środków ochrony roślin. Jest to sprzęt funkcjonalny i bardzo prosty w obsłudze. Posiada izolację termiczną zbiornika od pleców i regulację jego wysokości. Opryskiwacz obsługiwać można zarówno prawą, jak i lewą ręką. Całość jest wykonana z materiałów o wysokiej wytrzymałości i odporności chemicznej. W środku znajduje się zespół pompy gwarantujący bezpieczeństwo pracy. W zbiorniku nie ma żadnego otworu poniżej cieczy roboczej, co przekłada się na jego szczelność.

  2. Opryskiwacz Marolex ręczny Profession Plus

    Opryskiwacz Marolex ręczny Profession Plus
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalny opryskiwacz ręczny ze specjalnym mieszaczem cieczy, zaworem kulowym i wzmocnionym wężem. Atutem omawianego produktu jest wydajna pompa znajdująca się na zewnątrz zbiornika. W skład wyposażenia wchodzą m.in. modułowa lanca z regulowaną dyszą, smar silikonowy, przedłużacz, zawór dozujący do oprysków, zawór dozujący do bielenia, filtr wewnętrzny, mieszacz cieczy, pasek do przenoszenia, zawór bezpieczeństwa czy uszczelki.

  3. Kwazar Lanca Teleskopowa 3m blister

    Kwazar Lanca Teleskopowa 3m blister
    Sprawdź aktualną cenę

    Prosty w obsłudze opryskiwacz ręczny z lancą teleskopową idealną do wykonywania zabiegów ochrony drzew. Jest nieoceniony wszędzie tam, gdzie standardowa lanca jest za krótka. Za sprawą spiralnego wężyka w czasie pracy nie trzeba się bać efektu splątania. Lanca ma końcówkę wygiętą pod kątem 45 stopni, wyposażoną w specjalną dyszę wirową HC. To produkt, który sprawdzi się w niejednej trudnej sytuacji.

  4. Opryskiwacz ręczny Bradas Ciśnieniowy Klasyczny Aqua Spray

    Opryskiwacz ręczny Bradas Ciśnieniowy Klasyczny Aqua Spray
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny opryskiwacz ciśnieniowy z ergonomicznym uchwytem służącym do przenoszenia. Całość wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Atutem omawianego modelu jest szeroki lejek zapobiegający rozlewaniu się cieczy. Unikalna konstrukcja wydajnej pomp zapewnia bezawaryjną pracę i długą żywotność tłoka. Opryskiwacz wyposażony jest w regulowaną dyszę w formie stożka i regulowany pasek. Lanca i dysza z mosiądzu są odporne na korozję i substancje chemiczne.

  5. Opryskiwacz FLO ciśnieniowy ręczny

    Opryskiwacz FLO ciśnieniowy ręczny
    Sprawdź aktualną cenę

    Klasyczny opryskiwacz ręczny z niewielkim zbiornikiem o pojemności 1,5l. Doskonale sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Nadaje się między innymi do opryskiwania roślin domowych. Posiada mosiężną dyszę z możliwością zmiany strumienia wody od ciągłego po mgłę. Funkcja stałej pracy umożliwia swobodne i bezproblemowe opryskiwanie. Ciekawym rozwiązaniem jest dekompresator, który włącza się po przekroczeniu poziomu 0,2 MPa.

Jaki opryskiwacz ręczny kupić?

Opryskiwacz ręczny to narzędzie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego ogrodnika i to niezależnie od ilości roślin, którymi się na co dzień zajmuje. Jaki model warto w tym przypadku wybrać? Co wziąć pod uwagę przy zakupie opryskiwacza ręcznego?

  • Wielkość – najmniejsze opryskiwacze ręczne mają pojemność 1-2 litra. Średnie opryskiwacze to modele naramienne i plecakowe. Ich pojemność waha się od 5 do 12  litrów, czasem jest nieco większa. Są to na ogół opryskiwacze ciśnieniowe z lancą o długim zasięgu działania. Szerokość strumienia płynu na ogół można regulować. Duże opryskiwacze to już najczęściej modele spalinowe. Ich waga i wielkość są znaczne.
  • Pojemność – im większa, tym w teorii lepiej. Taki zbiornik trzeba bowiem rzadziej uzupełniać. Z drugiej strony takie urządzenia są ciężkie i mało poręczne. Nie sprawdzają się w warunkach domowych. Dlatego największą popularnością cieszą się ręczne opryskiwacze o mniejszej pojemności.
  • Dysza – powinna być wykonana z mosiądzu. Inne materiały nie sprawdzają się zbyt dobrze, bo zalegają w nich osady różnego rodzaju. Idealnie, gdy do dyszy można zamocować dodatkową lancę.
  • Części zamienne – opryskiwacze ręczne są wytrzymałe, ale mają swoją określoną żywotność. Z czasem najlepsze dysze czy uszczelki ulegają zniszczeniu. Czasem w skład zestawu podstawowego wchodzi zestaw naprawczy. Im więcej da się w urządzeniu wymienić i naprawić, tym oczywiście lepiej. Dotyczy to przed wszystkim droższych opryskiwaczy.
  • Funkcje dodatkowe – dobrym rozwiązaniem są opryskiwacze z regulacją strumienia wody. Warto sprawdzić, czy dźwignia i pompka w danym przypadku pracują płynnie. Przydatna jest także podziałka i transparentny zbiornik. W ten sposób można łatwo ocenić ilość cieczy, która znajduje się w środku. W większych urządzeniach coraz częściej spotkać się można także z wbudowanym manometrem. Nie jest on oczywiście konieczny, ale się przydaje w wielu sytuacjach. Dodatkowo niektórzy producenci mają w swojej ofercie opryskiwacze dla osób prawo i leworęcznych.

Czy warto kupić opryskiwacz ręczny?

Opryskiwacz ręczny to sprzęt, który zdecydowanie przyda się w każdym ogrodzie i to niezależnie od jego wielkości. Wykorzystywany jest przede wszystkim do aplikacji herbicydów czy do oprysków roślin środkami ochrony. Przy jego pomocy można także zraszać roślinność czy bielić pnie drzew.

Bardzo dużą popularnością na rynku cieszą się niewielkich rozmiarów opryskiwacze ręczne o pojemności do 2 litrów. Do wyboru są modele pulsacyjne i ciśnieniowe. Są one nieocenione np. w domu czy na balkonie. W większym ogrodzie są już mniej praktyczne. W takim przypadku lepiej zdecydować się na większy opryskiwacz plecakowy lub naramienny.

Przy wyborze odpowiedniego dla siebie opryskiwacza ręcznego trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Duże znaczenie ma na pewno wielkość ogrodu i ilość roślin, które się w nim znajdują. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości wykonane z materiałów o znacznej wytrzymałości. To w końcu inwestycja na wiele lat.

Popularni producenci opryskiwaczy ręcznych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu opryskiwaczy ręcznych

Opryskiwacz ręczny to niepozorne urządzenie znane każdemu ogrodnikowi – zarówno amatorowi, jak i profesjonaliście. Przy jego pomocy rozpylane są herbicydy czy środki ochrony roślin. Sprzęt ten wykorzystać można też do nawilżania roślinności czy bielenia pni drzew. Możliwości jest całkiem sporo. Do wyboru są przy tym urządzenia różnej wielkości. Najpopularniejsze są małe opryskiwacze ręczne, ale w większych ogrodach bardziej praktyczne są modele naramienne i plecakowe. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem opryskiwaczy ręcznych.