Panele fotowoltaiczne to panele słoneczne składające się z ogniw fotowoltaicznych. To w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Jest to proces fizyczny, w czasie którego w ogniwie powstaje prąd stały. Odbywa się to za sprawą światła słonecznego padającego na panele fotowoltaiczne. Z tego powodu tak duże znaczenie ma montaż paneli w odpowiednim miejscu. Od tego uzależniona jest opłacalność całego systemu. Obecnie fotowoltaika cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością.

Ranking paneli fotowoltaicznych

Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych i trudno się temu dziwić. Jest to rozwiązanie, które w zakresie długoterminowym przynosi spore korzyści finansowe. Jakie panele fotowoltaiczne kupić? Nie wszyscy wiedzą o tym, że wybór w tym zakresie na rynku jest duży. Dlatego przygotowaliśmy ranking paneli fotowoltaicznych. Uwzględniliśmy w nim produkty renomowanych marek, które cieszą się sporym uznaniem wśród internautów.

  1. Panele fotowoltaiczne Viessmann Zestaw solarny 3 Vitosol 200-FM + Vitosolic SD1 bez zasobnika c.w.u

    Panele fotowoltaiczne Viessmann Zestaw solarny 3 Vitosol 200-FM + Vitosolic SD1 bez zasobnika c.w.u
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy kolektor słoneczny, który skutecznie pozyskuje energię promieniowania słonecznego. Wyprodukowane ciepło wykorzystuje do ogrzewania wody użytkowej lub ogrzewania budynku. Urządzenie doskonale sprawdzi się w każdym domu. Innowacyjna technologia pokrycia termoaktywnego ThermProtect po osiągnięciu pewnej temperatury, przerywa dalszy proces pochłaniania energii słonecznej.

  2. Panele elastyczne Flex 100W Maxx 4SUN-FLEX-ETFE-M

    Panele elastyczne Flex 100W Maxx 4SUN-FLEX-ETFE-M
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny i elastyczny panel fotowoltaiczny o niewielkiej wadze. Dzięki temu można go łatwo transportować z miejsca na miejsce. Cechuje się wytrzymałością na zginanie w płaszczyźnie czołowej aż do 15 stopni. Moduły są w 100% wodoszczelne. Wykorzystywać je można na jachcie, łodzi czy kamperze. Nadają się do zasilania oświetlenia LED, zasilania urządzeń elektrycznych różnego typu czy ładowania akumulatora.

  3. Longi Solar Technology Moduł Fotowoltaiczny 375W 1755X1038X35

    Longi Solar Technology Moduł Fotowoltaiczny 375W 1755X1038X35
    Sprawdź aktualną cenę

    Moduł fotowoltaiczny o wysokiej sprawności na poziomie 20,6%. Dzięki technologii Low LID Mono PERC cechuje się wolniejszą degradacją mocy. Jest to urządzenie wysoce odporne na degradację indukowanym napięciem. Przy niższej temperaturze roboczej wyróżnia się wyższą wydajnością energetyczną. Moduł wykonany jest z hartowanego szkła i anodowanego metalu wysokiej jakości. Waży 19,5 kg.

  4. Panele fotowoltaiczne Azo Digital Polikrystaliczne Kingdom Solar KdP280-60 280W

    Panele fotowoltaiczne Azo Digital Polikrystaliczne Kingdom Solar KdP280-60 280W
    Sprawdź aktualną cenę

    Panel fotowoltaiczny o wysokiej sprawności. Jego powłoka jest wykonana w innowacyjnej technologii zabezpieczającej przed osadzaniem się brudu. To urządzenie wydajne, które jest skuteczne nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Panel wyposażony jest we wtyczki MC4. Dzięki temu więcej modułów można połączyć w jedną matrycę. Panel w ten sposób nadaje się do zastosowań domowych i komercyjnych jednocześnie. Przewidziany czas jego pracy to aż 25 lat. Produkt waży 18 kg.

  5. Panele Vidaxl Słoneczne 80W Monokrystaliczne Aluminium I Szkło

    Panele Vidaxl Słoneczne 80W Monokrystaliczne Aluminium I Szkło
    Sprawdź aktualną cenę

    Wydajny i sprawny energetycznie panel słoneczny, który jest lekki oraz bezproblemowy w transporcie. Nie sprawia również kłopotów w montażu. Sprawdza się w przypadku zastosowań mobilnych. Ogniwa są osadzone w arkuszu hartowanego, transparentnego szkła. Dlatego wytrzymują one trudne warunki pogodowe. Rama jest wykonana z wysokiej klasy aluminium o znacznej wytrzymałości. Panel jest bardzo żywotny. Wbudowane dwie diody zapobiegają zjawisku odwróconego ładowania.

Jakie panele fotowoltaiczne kupić?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne zarazem. Pozostaje jednak pytanie – jakie panele fotowoltaiczne kupić? Czym się przy tym należy kierować?

  • Moc – spore znaczenie ma to, czy panele słoneczne dobierane są do gotowego, czy do domu dopiero budowanego. Trzeba znać zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jeśli dom już istnieje, można wykorzystać do tego celu dotychczasowe rachunki za energię elektryczną. Warto też skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów. W praktyce system o mocy 1kWp produkuje około 1000 kWh energii. Tyle zużywa średnio jedna osoba w gospodarstwie domowym. Oczywiście mowa tutaj o polskich warunkach klimatycznych.
  • Sprawność – niekiedy mylnie stosuje się w tym przypadku termin wydajność. O sprawności decyduje przede wszystkim materiał, z którego panele fotowoltaiczne są wykonane. Na sprawność modułu wpływa zastosowanie ogniw polikrystalicznych, ogniw monokrystalicznych czy krzemu amorficznego. Duże znaczenie ma także sposób montażu np. kąt nachylenia danej instalacji. Jest ona zamontowana na dachu, a może na gruncie? Warto też wziąć pod uwagę nasłonecznienie i warunki pogodowe typowe dla danego regionu.
  • Gwarancja – w przypadku renomowanych marek obejmuje ona kilka aspektów. Zazwyczaj na produkt przyznaje się od 10 do 25 lat gwarancji. Spore znaczenie ma jednak również gwarancja uzysku opiewająca na ogół na 25 lat. Na swoje usługi gwarancję dają także instalatorzy czy producenci falowników. Oczywiście po upływie okresu gwarancyjnego dobrej klasy panele słoneczne nadal pracują bez dużego spadku efektywności.
  • Żywotność – jest to rzeczywisty czas pracy paneli fotowoltaicznych. Wielu producentów zapewnia, że ich panele bez zarzutu działają przez 25 lat. Potem ich wydajność spada, ale wcale nie musi się to odbywać w znaczącym stopniu. Warto wybrać panele wykonane z wytrzymałego materiału. Montaż powinien dodatkowo uwzględniać cechy terenu czy warunki atmosferyczne panujące na danym terenie.

Czy warto kupić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zwane także panelami słonecznymi zamieniają energię słoneczną na prąd na skutek wykorzystania zjawiska fotowoltaicznego. Od kilku lat rozwój fotowoltaiki mocno przyspieszył. Panele słoneczne zyskują na popularności ze względów ekologicznych i ekonomicznych jednocześnie.

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne? Przy zakupie z własnych środków średni zwrot kosztu inwestycji to około 10 lat. Jednak można się też ubiegać o dotacje rządowe lub gminne. Odpowiednich programów nie brakuje. Dopłaty sięgać mogą nawet 40%. Tym samym czas zwrotu kosztów skraca się już do 6 lat. Dotacje mogą być też większe.

Warto też pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska naturalnego. Stanowią one źródło czystej energii odnawialnej. Dlatego zapewniają budynkom samowystarczalność. W ten sposób zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych powstających na skutek spalania paliw kopalnych w procesie produkcji energii elektrycznej.

Popularni producenci paneli fotowoltaicznych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jest to bardzo dobra informacja, gdyż panele słoneczne są rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego. Dodatkowo ich montaż pozwala na skuteczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. W wyborze odpowiedniego modelu na pewno pomoże nasz ranking paneli fotowoltaicznych. Oparliśmy go na produktach renomowanych marek, które cieszą się bardzo dużym uznaniem ze strony internautów.