Pianka montażowa to pianka poliuretanowa wykorzystywana do uszczelniania. Znajduje zastosowanie w przypadku wielu prac montażowych i wykończeniowych. Powstaje na skutek reakcji gazu MDI, poliolu i alkoholu wielowodorotlenowego. W reakcji z wodą obecną w powietrzu powstaje materiał o dużej spójności wewnętrznej. Na rynku wybór pianek montażowych jest coraz większy – różnią się one sposobem nakładania, temperaturą stosowania czy ilością składników.
Najlepsza pianka montażowa – ranking
-
Pianka montażowa Soudal Flexifoam 750ml
Wysokiej klasy niskorozprężna pianka montażowa o dużej elastyczności. Cechuje się dużym odkształceniem elastycznym. Dzięki niebieskiej, intensywnej kolorystyce można ją błyskawicznie zidentyfikować. Sprawdza się w przypadku wielu podłoży budowlanych np. kamienia, metalu, drewna, betonu czy cegły. Szybko się utwardza i posiada doskonałą izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Wykorzystywana jest m.in. przy montażu stolarki okiennej i drzwiowej.
-
Pianka Ceresit Whiteteq Quattro Montażowa Pistoletowa 750ml
Pianka montażowa o bardzo zwartej strukturze, odpowiedniej niskoprężności i maksymalnej trwałości. Posiada doskonałe właściwości dźwiękoszczelne i termoizolacyjne. Odpowiednia niskoprężność chroni przed wypaczaniem się profili. Produkt jest odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego i ma biały kolor. Atutem pianki jest specjalny wskaźnik temperatury, który wskazuje kiedy jest ona gotowa do użycia.
-
Selena Super Plus Piana Montażowa 750ml
Wężykowa, jednoskładnikowa pianka poliuretanowa do prac montażowych i uszczelniających różnego rodzaju. Wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością do popularnych materiałów budowlanych – cegły, tynku, betonu, szkła, drewna,metalu, styropianu czy twardego PVC. Wykorzystywana może być z powodzeniem podczas montażu okien i drzwi, klejenia i izolowania paneli ściennych, wygłuszania i uszczelniania ścianek działowych czy wypełniania ubytków w izolacji cieplnej budynków.
-
Pianka montażowa Soudal Genius Gun 750ml
Wielorazowego użytku pianka montażowa z aplikatorem Genius Gun. Pracę można w dowolnym momencie przerwać, a potem ją wznowić bez ryzyka zablokowania zaworu. Aplikacja jest bardzo komfortowa, nie wymaga nawet użycia dwóch rąk. Produkt posiada bezpieczną nawet dla delikatnych elementów formułę. Cechuje się dobrą przyczepnością do drewna, materiałów drewnopodobnych, metali, cegły, betonu czy muru. Sprawdza się podczas montażu stolarki okiennej i drzwiowej.
-
Pianka Poliuretanowa całoroczna Pistoletowa 750ml
Idealna do montażu i uszczelniania pianka montażowa całoroczna. Posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne. Jest odporna na grzyby oraz pleśń. Jest bardzo prosta w montażu – nadaje się do stosowania przy stolarce okiennej czy drzwiowej. Wypełniać nią można szczeliny w izolacji termicznej budynków czy konstrukcje szkieletowe. Produkt nadaje się do betonu, gazobetonu, muru, blachy czy drewna.
Jaką piankę montażową kupić?
Pianki montażowe są wykorzystywane chyba na każdym placu budowy. Mają zresztą całkiem sporo zastosowań. Czym jednak należy kierować się przy zakupie takiej pianki poliuretanowej? Co trzeba w tym przypadku wziąć pod uwagę?
- Dozowanie – zdecydowana większość pianek montażowych sprzedawana jest w formie ciśnieniowych opakowań z wężykiem bądź pistoletem. W przypadku pojemników wężykowych niestety wyzwolonego strumienia pianki zatrzymać się już nie da. Tym samym trzeba ją umiejętnie dozować, co łatwym zadaniem wcale nie jest, zwłaszcza gdy szczeliny są bardzo małe. Łatwiejsze w użyciu są pianki z dozownikiem pistoletowym. Pojemniki bezciśnieniowe przeznaczone są do stosowania ze specjalnymi pistoletami. Sięgają po nie profesjonaliści.
- Tolerancja temperaturowa – pianki montażowe podzielić można na letnie, zimowe i całoroczne. Pianki zimowe stosować można nawet wówczas, gdy temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza. Pianki letnie z kolei wymagają dość wysokich temperatur. Natomiast pianki całoroczne są uniwersalne, chociaż nie przepadają ani za bardzo wysokimi, ani za bardzo niskimi temperaturami otoczenia.
- Ilość składników – klasyczna pianka montażowa pistoletowa zastyga na skutek kontaktu z wilgocią obecną w powietrzu. Jednak tam, gdzie dostęp powietrza jest ograniczony, stosowanie pianki jednoskładnikowej nie ma sensu. Wówczas należy postawić na pianki dwuskładnikowe chemoutwardzalne, które nie potrzebują środowiska wilgotnego, ale obecności specjalnego utwardzacza. Takie pianki zastygają bardzo szybko, a potem można je bezproblemowo obrabiać.
- Prężność – to zdolność pianki montażowej do powiększania swojej objętości. Pianki niskoprężne wykorzystywane są przede wszystkim do izolacji akustycznej bądź stosowane jako stałe wypełnienie w miejscach, które intensywnie pracują. Zwiększają one swoją objętość do 150%. Jednak już pianki wysokoprężne mogą zwiększać swoją objętość kilkanaście razy, chociaż tracą wówczas nieco ze swojej odporności mechanicznej. Uzyskują też niejednorodną strukturę wewnętrzną.
Czy warto kupić dobrą piankę montażową?
Pianki montażowe to popularny produkt wykorzystywany na wszystkich placach budowy i nie tylko. Stosowane są one przy stabilizowaniu ościeżnic oraz wypełnieniu przestrzeni przy drzwiach i oknach. Często służą jako dodatkowa izolacja termiczna.
W praktyce warto postawić na piankę montażową wysokiej jakości produkowaną przez renomowaną markę. Przy zakupie spore znaczenie może mieć zastosowanie – trzeba sprawdzić piankę pod kątem jej prężności, palności czy czasu schnięcia (standardowo są to 24 godziny). Pianki montażowe są z założenia odporne na wilgoć. Za to są po zaschnięciu łatwopalne. Z tego powodu coraz częściej stosuje się nieco droższe pianki montażowe samogasnące. Pianki poliuretanowe doskonale tłumią ponadto drgania akustyczne, chociaż w tym celu stosuje się je jedynie miejscowo.
Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić np. montaż drzwi i okien w budynku bez wysokiej jakości pianki montażowej. To produkt, który sprawdzi się jednak nie tylko w rękach fachowca, ale i przyda w niejednym przydomowym garażu.