Pigment do farb to produkt o dość prostym zastosowaniu. Wykorzystywany jest do barwienia substancji służących do malowania. Celem jest stworzenie koloru, który trudno jest znaleźć w palecie gotowych produktów. W zależności od ilości użytego pigmentu można uzyskać mniej lub bardziej intensywną barwę farby. Pigment do farb na ogół nazywany jest po prostu substancją barwiącą. Po dodaniu go do farby białej, można uzyskać inny kolor i poprawić właściwości kryjące produktu.

Ranking pigmentów do farb

Pytanie jaki pigment do farb kupić pojawia się zazwyczaj przy okazji remontowania czy wykańczania domu lub mieszkania. Wówczas trzeba zastanowić się nad kolorystyką, którą uzyskać mają ściany czy sufity. Postanowiliśmy więc przygotować kompleksowy ranking pigmentów do ścian. Uwzględniliśmy w nim produkty cieszące się dużym uznaniem internautów. Wskazaliśmy też parametry najważniejsze przy wyborze pigmentów do ścian.

  1. Pigment do farb Magnat Style Piryt P24 100ml

    Pigment do farb Magnat Style Piryt P24 100ml
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy pigment barwiący, który sprawdza się w przypadku tynków dekoracyjnych czy farb strukturalnych. Stanowi wodną dyspersję pigmentów z udziałem środków pomocniczych. Posiada uniwersalny pH. Produkt przechowywany powinien być w miejscach szczelnie zamkniętych w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza. Pigment należy chronić przed silnym mrozem.

  2. Pigment Primacol Barwnik Kolorant brązowy 40ml

    Pigment Primacol Barwnik Kolorant brązowy 40ml
    Sprawdź aktualną cenę

    Bardzo wydajny barwnik wykorzystywany do barwienia bejc, past strukturalnych, wosków czy farb akrylowych. Ze względu na swoje właściwości stosowany może być wewnątrz budynków. Nadaje się do malowania tynków, betonu czy płyt gipsowo-kartonowych. Można nim barwić kolorowe i białe farby wodorozcieńczalne. W celu uzyskania większej liczby odcieni można ze sobą mieszać różne pigmenty.

  3. Śnieżka Colorex Pigment brązowy 74 100ml

    Śnieżka Colorex Pigment brązowy 74 100ml
    Sprawdź aktualną cenę

    Uniwersalny koncentrat pigmentowy przeznaczony do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Sprawdza się w przypadku farb rozpuszczalnikowych i wodnych. Można nim barwić farby olejne, emulsyjne, ftalowe czy chlorokauczukowe. Przed użyciem produktem należy intensywnie wstrząsnąć. Do wyboru jest łącznie aż 28 różnych wariantów kolorystycznych.

  4. Pigment do farb Inchem Mix 80ml Słoneczny

    Pigment do farb Inchem Mix 80ml Słoneczny
    Sprawdź aktualną cenę

    Niezwykle uniwersalny koncentrat pigmentowy w formie wodnej dyspersji pigmentów z udziałem środków zwilżających i regulatorów lepkości. Produkt nie zawiera natomiast metali ciężkich, żywic, lotnych związków organicznych czy glikolu etylenowego. Doskonale rozprowadza się w układach wodnych i w wielu układach rozpuszczalnikowych. To pigment ekonomiczny, który pozwala na uzyskanie powtarzalnego koloru.

  5. Pigment Śnieżka Colorex czarny 90 100ml

    Pigment Śnieżka Colorex czarny 90 100ml
    Sprawdź aktualną cenę

    Koncentrat pigmentowy wysokiej jakości przeznaczony do używania wewnątrz i na zewnątrz budynków. To produkt uniwersalny i prosty w użyciu. Do wyboru jest wiele wariantów kolorystycznych. Pigment wykorzystywać można w przypadku farb wodnych i rozpuszczalnikowych jednocześnie. Nadaje się do barwienia farb ftalowy, olejnych, emulsyjnych czy chlorokauczukowych. Przed użyciem wymaga wstrząśnięcia.

Jaki pigment do farb kupić?

Pigmenty pozwalają na nadanie farbie białej określonej kolorystyki. Mimo, że na rynku jest bardzo szeroka oferta farb kolorowych, są to produkty, które nadal cieszą się sporą popularnością. Na jaki pigment do farb warto postawić? Co wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

  • Rodzaj – pod względem budowy wyróżnić można pigmenty do farb organiczne i nieorganiczne. Pierwsze mają wyraźny kolor i są na ogół trwalsze. Każdy pigment jest oczywiście roztwarzany w bazie. Stanowi ją rozpuszczalnik, zazwyczaj bardzo uniwersalny. Stężenie związku barwnego nie jest duże, ale pozwala na zabarwienie sporej ilości farby białej bazowej. Pigmenty organiczne podzielić można na naturalne i syntetyczne. Pigmenty naturalne stosowane są rzadko – raczej w malarstwie artystycznym. Są to produkty bez metali ciężkich i substancji chemicznych szkodliwych dla środowiska naturalnego. Uchodzą za ekologiczne. Pigmenty syntetyczne to pigmenty lakowe i wypełniane. Pierwsze nie są zbyt odporne na działanie promieniowania słonecznego i wymagają odpowiednich warunków przechowywania. Cechują się raczej niską siłą barwienia. Pigmenty wypełniane są odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych. Wyróżnia je duża siła krycia.
  • Zastosowanie – zdecydowana większość pigmentów do farb to produkty uniwersalne. Jedynie niektóre pigmenty są stworzone z myślą o określonych typach farb. Warto jednak przed zakupem ten fakt sprawdzić. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie farby barwią się tak samo dobrze.
  • Wygląd – pigmenty do farb pozwalają na uzyskanie nie tylko różnego rodzaju kolorów, są też produkty przeznaczone specjalnie do farb strukturalnych, które zawierać mogą np. opiłki metali. Są to tzw. pigmenty metaliczne. Innym ciekawym rozwiązaniem są pigmenty zwierciadlane. Rzadziej spotkać się można z pigmentami luminescencyjnymi, które świecą w nocy. Ponadto niektóre produkty dostępne na rynku zawierają łuski, ziarenka perłowe czy drobinki kwarcu. Dzięki temu dają efekt rozbłysków świetlnych, obok których trudno jest przejść obojętnie.

Czy warto kupić pigment do farb?

Mimo że na rynku wybór farb kolorowych jest bardzo szeroki, wciąż dużą popularnością cieszą się standardowe pigmenty do farb. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Przede wszystkim przy ich pomocy uzyskać można niemal dowolną barwę i to spoza klasycznej palety. Nie da się też ukryć, że jest to rozwiązanie tanie. Zakup białej farby i pigmentu jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż zdecydowanie się na gotową farbę kolorową. Poza tym w tym przypadku można w praktyce sprawdzić na ścianie wiele wariantów kolorystycznych. Można bowiem z łatwością przygotować próbki farby w różnych odcieniach.

Zatem czy pigmenty do farb mają jakieś wady? Oczywiście, że tak. Największym problemem jest dorobienie farby w identycznym odcieniu, gdy jej zabraknie. Dodatkowo trzeba zainwestować w specjalne narzędzia do jej mieszania. Mieszanie ręczne raczej nie zdaje egzaminu. Mimo to pigmenty do barwienia farb mają swoich zwolenników i cieszą się sporą popularnością. Czy warto na nie stawiać?

Kwestia wyboru to w dużej mierze sprawa indywidualnych upodobań. Wykorzystanie specjalnych barwników do farb daje spore możliwości, chociaż efekt nie zawsze jest idealny. Dlatego też warto stawiać na pigmenty renomowanych marek, które są produktami wysokiej jakości. W ich przypadku kolor jest trwały, a siła krycia bardzo wysoka. W zakresie kolorystyki wybór jest naprawdę szeroki. Każdy więc powinien znaleźć produkt odpowiedni dla siebie.

Popularni producenci pigmentów do farb

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu pigmentów do farb

W sklepach farb kolorowych różnego rodzaju zdecydowanie nie brakuje. Mimo to pigmenty do barwienia farb białych cieszą się bardzo dużą popularnością. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Wynika to przede wszystkim z atrakcyjnej ceny takiego rozwiązania. W naszym rankingu pigmentów do farb znajdziesz najlepsze preparaty barwiące na rynku. Są to produkty cieszące się dużym uznaniem ze strony internautów ze względu na swoją skuteczność i wydajność.