Płyty gazowe do zabudowy coraz mocniej z rynku wypierają klasyczne wolnostojące kuchenki gazowe. Sprzęty tego rodzaju są bowiem funkcjonalne i łatwiej dopasować je do nowoczesnych aranżacji. Płyty gazowe pozwalają na przygotowywanie potraw dzięki gazowi. Montowane mogą być wszędzie tam, gdzie znajduje się instalacja gazowa. Są one o tyle komfortowe w codziennym użytkowaniu, że nie wymagają stosowania specjalnego rodzaju naczyń, tak jak ma to miejsce np. w przypadku kuchenek indukcyjnych.
Ranking płyt gazowych do zabudowy
- Płyta gazowa Bosch POH6B6B10
Sprawdź najniższą cenę
Płyta gazowa o szerokości 59 cm, z czterema palnikami. Posiada żeliwne ruszty i palnik WOK o mocy nawet 3,3 kW. Jej powierzchnia wykonana jest z wysokiej jakości szkła hartowanego, które jest łatwe w czyszczeniu i efektowne pod względem wizualnym. Emaliowane ruszty można łatwo zdemontować i wyczyścić, a palnik WOK pozwala na szybkie przygotowywanie sporych rozmiarów potraw. Całość uzupełniają elektryczne zapalarki. - Płyta gazowa Amica PGCZ7411
Sprawdź najniższą cenę
Nowoczesna płyta gazowa z palnikiem WOK, odpowiednim do gotowania w dużych naczyniach. W chwili, gdy płomień palnika gaśnie, płyta automatycznie odcina dopływ gazu. Jest więc bardzo bezpieczna w codziennym użytkowaniu. Żeliwne ruszty są wytrzymałe i solidne, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Do dyspozycji użytkowników jest aż pięć pól grzewczych, co pozwala na jednoczesne przygotowywanie kilku potraw. Cały produkt utrzymany jest w eleganckiej, czarnej kolorystyce pasującej do większości aranżacji. - Płyta gazowa Electrolux EGS6436RK
Sprawdź najniższą cenę
Funkcjonalna płyta gazowa do zabudowy z palnikiem Speed, który stworzony został z myślą o szybkim ogrzewaniu naczyń. Palnik WOK z multigłowicą daje bardzo silny płomień, idealny przy gotowaniu dań kuchni azjatyckiej. Ruszty z żeliwa są stabilne i wytrzymałe. Doskonale podpierają nawet ciężkie i duże naczynia. Całe urządzenie cechuje się eleganckim designem, odpowiednim do nowoczesnych aranżacji. Płyta posiada dodatkowo inteligentny czujnik płomienia, który w chwili jego zgaśnięcia automatycznie odcina dopływ gazu. - Płyta gazowa BEKO HIZG 64120 SX
Sprawdź najniższą cenę
Wysokiej jakości gazowa płyta do zabudowy z zapalarką zintegrowaną z pokrętłami. Pozwala na wygodne i proste zapalanie palników. Urządzenie wyposażone jest w zabezpieczenia m.in. automatyczny system zapłon i system przeciwwypływowy gazu. W razie zalania czy podmuchu silnego powietrza, gaz jest automatycznie odcinany od płyty. Zapewnia to domownikom pełne bezpieczeństwo użytkowania płyty gazowej. Urządzenie utrzymane jest w stonowanej, jasnej kolorystyce. - Płyta gazowa Whirlpool AKM 260 IX
Sprawdź najniższą cenę
Płyta gazowa do zabudowy z polami różnej wielkości. Dzięki temu pozwala na przygotowywanie potraw różnego rodzaju. Urządzenie wyposażone jest w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. System automatycznie odcina dopływ gazu w chwili zgaśnięcia płomienia na skutek zalania czy przeciągu. W ten sposób ryzyko ulatniania się gazu jest zmniejszone do zera. Na uwagę zasługuje ponadto zapalarka zlokalizowana w pokrętle. Dzięki temu rozwiązaniu włączanie płyty jest bardzo proste i wygodne.
Jaką płytę gazową do zabudowy kupić?
Płyty gazowe cieszą się mimo upływu lat niesłabnącą popularnością. Są bowiem tanie w eksploatacji i bardzo funkcjonalne. Oczywiście podstawą użytkowania takiej płyty jest posiadanie w kuchni źródła energii w postaci gazu. Czym jeszcze należy się sugerować przy zakupie płyty gazowej przeznaczonej do zabudowy?
- Materiał – płyty szklane są atrakcyjne wizualnie. Na pierwszy rzut oka przypominają płyty indukcyjne. Palniki w tym przypadku są łatwe do utrzymania w czystości. Są to jednak płyty dość drogie i podatne na uszkodzenia. Płyty ze stali są o wiele bardziej wytrzymałe. Jednocześnie są estetyczne i stosunkowo niedrogie. Wymagają jednak stosowania odpowiednich środków myjących. Dużą wytrzymałością charakteryzują się także płyty żeliwne (żeliwny jest na ogół sam ruszt). Płyty emaliowane są zdecydowanie najtańsze. Nietrudno utrzymać je w czystości, ale nie są najbardziej wytrzymałe.
- Wymiary – płyty gazowe na ogół liczą od 55 do 60 cm szerokości, ale nie jest to norma. Najmniejsze modele mają zaledwie około 30 cm szerokości, a największe nawet 90 cm szerokości. W tym przypadku znaczenie ma wielkość kuchni. Dla dużych rodzin polecane są modele z 5 czy 6 palnikami. Oczywiście warto zwrócić uwagę także na ich rozmieszczenie i rozmiary.
- Liczba palników – najmniejsze płyty gazowe mają jeden palnik. Popularne są ponadto modele dwupalnikowe, czteropalnikowe czy sześciopalnikowe. Jest to parametr ściśle związany z wymiarami płyty gazowej.
- Kolorystyka – obecnie nie ma większej problemu z dopasowaniem kolorystyki płyty gazowej do aranżacji całej kuchni. W sprzedaży dostępne są nie tylko modele białe, srebrne i czarne, ale i beżowe czy grafitowe.
- Zabezpieczenia – większość płyt gazowych posiada obecnie zabezpieczenie przeciwwypływowe. Coraz częściej spotkać się można ponadto z blokadą przed dziećmi.
- Funkcje dodatkowe – wiele urządzeń ma wbudowany zapalnik elektryczny. Zapalanie gazu odbywa się wówczas w sposób automatyczny.
Czy warto kupić płytę gazową do zabudowy?
Gazowe płyty do zabudowy są wciąż bardzo popularne. Wiele osób preferuje je zamiast nowoczesnych kuchenek indukcyjnych, o ile tylko ma taką możliwość. Eksploatacja kuchenek gazowych jest bowiem stosunkowo niedroga, a potrawy przygotowywane na nich są smaczne i aromatyczne.
Płyty gazowe wbrew powszechnemu przekonaniu są urządzeniami efektownymi pod względem wizualnym. Bez problemu dopasować można je do aranżacji nowoczesnej kuchni. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru, nie tylko białym i czarnym. Nowoczesne urządzenia oferują wiele ciekawych funkcjonalności i posiadają sporo zabezpieczeń m.in. system przeciw wypływowy. Nie trzeba się więc martwić przypadkowym ulatnianiem gazu czy tym, że kuchenkę przypadkowo włączy małe dziecko.