Płytki drewnopodobne to płytki produkowane z różnego rodzaju materiałów, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak drewniane. Mają bowiem cechy wizualne typowe dla naturalnego drewna np. słoje czy sęki. Takie płytki mają różne parametry i wykończenie – bywają matowe lub utrzymane w połysku. Dostępne są w sprzedaży w wielu różnych wymiarach do wyboru. Stosowane mogą być na ścianie lub podłodze. Niektóre nawet sprawdzają się na zewnątrz budynków.

Ranking płytek drewnopodobnych

Wiele osób, które są na etapie wykańczania lub remontowania mieszkania, zadaje sobie pytanie, jakie płytki drewnopodobne kupić. Nie da się bowiem ukryć, że od kiedy pojawiły się one na rynku, cieszą się cały czas ogromną popularnością i w tej kwestii nie zapowiada się na zmiany. Dlatego postanowiliśmy przygotować kompletny ranking płytek drewnopodobnych, aby nieco ułatwić się odnalezienie szerokiej gamie tego typu produktów dostępnych w sklepach.

  1. Płytki drewnopodobne Cerrad Mattina Sabbia V-Shape Stopnica

    Płytki drewnopodobne Cerrad Mattina Sabbia V-Shape Stopnica
    Sprawdź aktualną cenę

    Efektowne wizualnie płytki drewnopodobne, które stosowane mogą być zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są bowiem wykonane z mrozoodpornego gresu. Jest to materiał idealny do wykończenia różnego rodzaju wnętrz. To płytki matowe i rektyfikowane o wysokim stopniu antypoślizgowości. Utrzymane są w stonowanej, brązowej kolorystyce pasującej do wielu aranżacji.

  2. Płytki Opoczno Passion Oak Beige

    Płytki Opoczno Passion Oak Beige
    Sprawdź aktualną cenę

    Oryginalne płytki ceramiczne z fakturą dębu, które świetnie sprawdzą się w kuchni, jadalni czy salonie. Są wytrzymałe i odporne na zaplamienia, a jednocześnie atrakcyjne wizualnie. Produkt wykonany jest z wysokiej klasy gresu. Doskonale sprawdzi się jako element niejednej aranżacji. Pasuje do odcieni szarości czy beżu. Na uwagę zasługuje wyraźny rysunek drewna i mocne usłojenie widoczne na płytkach.

  3. Cerrad – New Design Giornata Sabbia Klinkier

    Cerrad - New Design Giornata Sabbia Klinkier
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości płytki drewnopodobne idealne do wielu różnych pomieszczeń. Stosowane mogą być także na zewnątrz budynków. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak wykonane z prawdziwego drewna. To płytki rektyfikowane utrzymane w stonowanej kolorystyce. Są one matowe i antypoślizgowe w klasie R9. Wyróżniają się także czwartą, wysoką klasą ścieralności. Stanowią inwestycję na wiele lat.

  4. Płytki drewnopodobne Opoczno Gres Szkliwiony Grand Wood Rustic Bronze

    Płytki drewnopodobne Opoczno Gres Szkliwiony Grand Wood Rustic Bronze
    Sprawdź aktualną cenę

    Bardzo efektowne wizualnie płytki drewnopodobne idealne do łazienki, salonu czy na taras. Montować je można zarówno na ścianach, jak i na podłogach. Posiadają wysoki stopień antypoślizgowości R10 i są rektyfikowane. Mają matową powierzchnię i reprezentują wysoką, czwartą klasę ścieralności. To płytki, obok których zdecydowanie nie da się przejść obojętnie. Pasują do różnorodnych aranżacji.

  5. Płytki Tubądzin Mozambik Brown

    Płytki Tubądzin Mozambik Brown
    Sprawdź aktualną cenę

    Nietuzinkowe płytki ceramiczne, które wprowadzą do wnętrza nieco egzotyki z prawdziwego zdarzenia. Są to płytki ceramiczne w kolorze brązowym, które wyglądają jak złożone z cienkich gałązek. Produkt jest matowy i nierektyfikowany. Płytki doskonale sprawdzą się także na zewnątrz pomieszczeń. Wykorzystać je można na balkonie czy tarasie, bo wykonane są z mrozoodpornego gresu. Mają trzecią klasę ścieralności i antypoślizgowość na poziomie R9.

Jakie płytki drewnopodobne kupić?

Płytki drewnopodobne bardzo dużą popularnością cieszą się od kilku dobrych lat. Są chętnie wykorzystywane w pomieszczeniach różnego rodzaju jako ciekawa alternatywa dla paneli podłogowych i nie tylko. Na jaki produkt warto w  tym przypadku postawić i czym kierować się przy zakupie płytek drewnopodobnych?

  • Wielkość – najczęściej płytki drewnopodobne mają podłużny kształt, który przypomina panele. Mierzyć mogą 15×60 lub 30×120 cm. Można też zdecydować się na inne, mniej standardowe formy np. płytki drewnopodobne kwadratowe. Oczywiście im płytki są większe, tym łatwiejsze jest ich położenie. Duże płytki pozwalają na optyczne powiększenie wnętrza. Co ciekawe, na skutek obróbki płytki mogą się między sobą różnić rozmiarem. Dlatego popularne są obecnie płytki rektyfikowane – ujednolicane pod względem wielkości.
  • Klasa ścieralności – ścieralność podawana jest w wartościach PEI, które mieszczą się w skali 1-5. Płytki w klasie 1 i 2 są niezbyt odporne na ścieranie i stosowane są raczej na ścianach. PEI 3 to z kolei płytki idealne do salonu czy sypialni. W miejscach o większym natężeniu ruchu stosuje się płytki PEI 1, a płytki PEI 5 są odpowiednie także do miejsc publicznych.
  • Antypoślizgowość – drewnopodobne płytki antypoślizgowe to świetny wybór do łazienki. Parametr ten określany jest symbolem R. Im większa jest jego wartość (R9-R13), tym płytki są bardziej antypoślizgowe. Za takie uważane są produkty R10 i wyższe.
  • Nasiąkliwość – ten parametr znaczenie ma w przypadku płytek montowanych w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza. Płytki, które absorbują wilgoć nie sprawdzają się w kuchniach i łazienkach. Współczynnik nasiąkliwości na ogół oznaczany jest symbolem E i podawany w procentach. Na suchych ścianach stosuje się kafle o nasiąkliwości do 10%. Na suchych podłogach nasiąkliwość nie powinna przekraczać 6%. Na zewnątrz stosuje się płytki o nasiąkliwości do 3%.
  • Rodzaj – płytki drewnopodobne dostępne są w formie gresu, terakoty i glazury. Płytki z glazury są najmniej wytrzymałe. Są podatne na wilgoć i kruche. Sprawdzają się raczej na ścianach. Gres drewnopodobny jest już odporny na ścieranie, zarysowania i szorowanie. Cechuje się także niską nasiąkliwością wody. Wyróżnia się jego odmianę szkliwioną i porcelanową. Płytki z terakoty są nieco mniej wytrzymałe, ale mało nasiąkliwe i mrozoodporne.

Czy warto kupić płytki drewnopodobne?

Płytki drewnopodobne na rynku pojawiły się kilka dobrych lat temu i szybko zyskały dużą popularność. Z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mają doskonałe parametry techniczne i elegancki wygląd. Obecnie w sklepach bez problemu znaleźć można kafelki drewnopodobne w atrakcyjnej cenie. Nie jest to w praktyce trend krótkotrwały.

Płytki drewnopodobne doskonale sprawdzają się w różnych pomieszczeniach. Wprowadzają do nich przyjemny nastrój. Stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych płytek, które zazwyczaj są zimne, chłodne. Dobrze dobrane płytki drewnopodobne są nawierzchnią efektowną wizualnie i bardzo wytrzymałą. Często stosowane są na podłogach i to nie tylko w kuchniach czy łazienkach. Coraz częściej zastępują klasyczne panele podłogowe w salonie czy sypialni. W ich przypadku nie należy jednak oszczędzać. To w końcu inwestycja na lata.

Popularni producenci płytek drewnopodobnych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu płytek drewnopodobnych

Płytki drewnopodobne pojawiły się na rynku jakiś czas temu i szybko zdobyły ogromną wręcz popularność. Tak jest zresztą to dzisiaj. Królują w  kuchniach, łazienkach i nie tylko. Często wykorzystywane są w całych domach i mieszkaniach zamiast standardowych paneli podłogowych. W czym tkwi sekret ich popularności? Są wytrzymałe, atrakcyjne cenowo i funkcjonalne. Doskonale komponują się z wieloma barwami i pasują do różnego rodzaju aranżacji. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem płytek drewnopodobnych.