Książka kryminalna to rodzaj powieści, której fabuła dotyczy szeroko rozumianej zbrodni – dojścia  do niej, dochodzenia, a na końcu także ujawnienia sprawcy. Obecnie eksperci twierdzą, że powieść kryminalną podzielić można na cztery pododmiany. Są to powieści sensacyjno-awanturnicze popularne  w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym, powieści detektywistyczne z detektywem w roli głównej, czarne kryminały amerykańskie i powieści milicyjne rozwijane w krajach obozu socjalistycznego.

Ranking polskich książek kryminalnych

  1. Cykl: Joanna Chyłka – Remigiusz Mróz

    Cykl: Joanna Chyłka - Remigiusz Mróz
    Sprawdź aktualną cenę

    To seria książek, których akcja rozgrywa się wokół postaci Joanny Chyłki. To propozycja dla fanów prawniczych zagrywek. Joanna Chyłka jest bowiem bezwzględnym prawnikiem, przed którym stoją coraz to nowe wyzwania. Każda z książek opowiada o innej ze spraw, które są mocno zróżnicowane. Prawniczka pokazuje w nich swoje różne oblicza. Sagę tworzy jak dotąd 10 książek.

  2. Cykl: Lipowo – Katarzyna Puzyńska

    Cykl: Lipowo - Katarzyna Puzyńska
    Sprawdź aktualną cenę

    Cykl 12 książek o policjantach z mazurskiej wsi – Lipowo. Pierwsza powieść z tej serii „Motylek” wydana została w roku 2014 i od razu zdobyła dużą popularność. Katarzynę Puzyńską zaczęto porównywać ze szwedzką królową kryminałów Camillą Lackberg. Również i ona umiejętnie balansuje między wątkami społecznymi, a wartką, pełną napięcia akcją.

  3. Cykl: Jakub Mortka – Wojciech Chmielarz

    Cykl: Jakub Mortka - Wojciech Chmielarz
    Sprawdź aktualną cenę

    Cykl 5 książek kryminalnych o policjancie Jakubie Mortce. To efekt współpracy dziennikarza Wojciecha Chmielarza z detektywami i oficerami służb specjalnych. Za książkę „Przejęcie” autor otrzymał w 2015 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru. Słynie on z realistycznych opisów i starannie zbudowanych postaci. Jego kryminały doceniane są przez osoby w różnym wieku.

  4. Cykl: Komisarz Forst – Remigiusz Mróz

    Cykl: Komisarz Forst - Remigiusz Mróz
    Sprawdź aktualną cenę

    Trzytomowa seria powieści kryminalnych słynnego Remigiusza Mroza. Akcja książek rozgrywa się wokół postaci komisarza Frosta, który walczy ze złem, ale i sam w końcu trafia do więzienia. Na szczęście udaje mu się z trudnych chwil wyjść zwycięsko. Remigiusz Mróz w swoich powieściach potrafi zwodzić czytelników i budować nastrój grozy. Tak jest i w tym przypadku.

  5. Cykl: Prokurator – Paulina Świst

    Cykl: Prokurator - Paulina Świst
    Sprawdź aktualną cenę

    Seria trzech książek kryminalnych napisanych pod pseudonimem Paulina Świst. Początkowo uważano nawet, że jest to alter ego Remigiusza Mroza. Autorka tę plotkę jednak zdementowała, chociaż nigdy nie pokazała się publicznie, gdyż jest czynnym zawodowo adwokatem. Jej powieści dotyczą spraw sądowych i zorganizowanej przestępczości. Wyróżnia je bezpruderyjny, prosty styl.

  6. Cykl: Hubert Meyer – Katarzyna Bonda

    Cykl: Hubert Meyer - Katarzyna Bonda
    Sprawdź aktualną cenę

    Składająca się z trzech części seria książek kryminalnych popularnej Katarzyny Bondy zwanej królową polskich kryminałów. Ich głównym bohaterem jest psycholog Hubert Meyer, który wykonuje portrety psychologiczne przestępców. Zwany jest więc profilerem. Odgrywa dużą rolę przy prowadzonych śledztwach. Główny bohater wzorowany jest na Bogdanie Lachu – polskim psychologu śledczym, z którym Bonda współpracowała przy książce „Zbrodnia niedoskonała”.

Jaki polski kryminał kupić?

Od kilku dobrych lat  świat polskich powieści kryminalnych ma się doskonale. Na rynku pojawiło się bowiem wielu zdolnych autorów m.in. Katarzyna Bonda czy Remigiusz Mróz. Jaki kryminał zatem wybrać dla siebie? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

  • Odmiana – jak wspomniano wyżej wyróżnić można kilka podgatunków powieści kryminalnych. Dla wprawnych czytelników są one mocno wyczuwalne. Dużą popularnością cieszą się z całą pewnością powieści detektywistyczne. W tym przypadku czytelnik prowadzi śledztwo razem z detektywem. Innym rodzajem kryminałów są powieści sensacyjno-awanturnicze, w których zawarte są często wątki miłośne. Dodatkowo wyróżnia się czarne kryminały amerykańskie będące propozycją dla ludzi o mocnych nerwach.
  • Autor – jest wielu autorów kryminałów w Polsce. Oczywiście nie da się wskazać obiektywnie tego najlepszego, ale są pisarze, do których wraca się chętniej niż do innych. Każdy czytelnik po przeczytaniu kilku książek powinien bez problemu wskazać najbardziej interesującego go autora. Po jego powieści powinien w szczególności chętnie sięgać w przyszłości.
  • Własne preferencje – oczywiście przy wyborze książek do czytania warto mieć na uwadze przede wszystkim własne upodobania i oczekiwania. Warto zastanowić się nad swoimi ulubionymi kryminałami polskich autorów i szukać podobnych do nich pozycji na rynku. Na pewno można określić pewne cechy wspólne, które łączą te książki. Na pewno warto zwrócić uwagę na bestsellery, a więc najpopularniejsze powieści kryminalne na rynku. Cieszą się one dużym zainteresowaniem czytelników i coś musi za tym się kryć. Inspiracji można poszukać ponadto na blogach czy portalach tematycznych. Z pomocą niejednokrotnie przychodzą także rankingi jak ten.
  • Cechy charakterystyczne – trzeba określić, co w powieści kryminalnej jest najważniejsze np. niespodziewany zwrot akcji na końcu, a może skupienie się na skomplikowanych relacjach międzyludzkich?

Czy warto czytać polskie kryminały?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że polskie kryminały od dobrych kilku lat mają się bardzo dobrze. Autorzy tacy jak Katarzyna Bonda czy Remigiusz Mróz udowadniają, że powieści kryminalne polskich autorów mają mogą mieć wyjątkowy klimat i w niczym nie ustępują książkom pisarzy skandynawskich i amerykańskich.

Polskie kryminały wymagają od czytelnika inteligencji i zmysłu detektywistycznego. Frajda z ich czytania jest na ogół większa niż ma to miejsce w przypadku standardowych książek obyczajowych czy romansów. To cenią sobie fani powieści kryminalnych. Polscy autorzy umiejętnie łączą na ogół zagadki kryminalne z ciekawym humorem, a więc ich książki nie są trudne w odbiorze i bardzo dobrze się je czyta.

Czytelnicy doceniają to, że dzięki dobremu kryminałowi mogą chociaż na chwilę oderwać się od codzienności. Zapominają o problemach towarzyszących im na co dzień – mogą się zrelaksować i odpocząć. Eksperci mówią, że już sześć minut czytania sprawia, że człowiek staje się bardziej zrelaksowany. Czytać więc wart, także polskie kryminały.

Popularni autorzy książek kryminalnych

Sklepy warte uwagi