Procesor to centralna jednostka obliczeniowa (z ang Central Processing Unit – CPU). Na ogół mówi się o  nich w kontekście komputerów. Nowoczesne procesory są konstrukcjami wielordzeniowymi, które posiadają pamięć podręczną i coraz częściej zintegrowany układ graficzny. Na ogół wykonywane są one jako układy scalone umieszczone w zamkniętej obudowie. Ich sercem jest monokryształ krzemu, na który nanoszone są nowoczesną techniką fotolitografii warstwy półprzewodnikowe tworzące ogromną ilość tranzystorów.

Ranking procesorów socket 1155

Niestety wiele procesorów z socketem 1155 jest już niedostępnych na rynku. Sprawdź na allegro, jakie modele pozostały do zakupu lub kup jeden z używanych:

Kliknij tu i sprawdź DOSTĘPNE procesy socket 1155

  1. Procesor Intel Core i9-9900K 3,6GHz Box (BX80684I99900K)
    procesor Intel Core i9-9900K 3,6GHz Box (BX80684I99900K)
    Sprawdź najniższą cenę

    Gamingowy procesor ośmiordzeniowy z 16 wątkami, które taktowane są bazowym zegarem, 3m6 GHz. To model zapewniający wysoką wydajność, który świetnie nadaje się także do obróbki filmów w rozdzielczości 4K. Nie sprawia mu problemów jednoczesna edycja filmów wideo,renderowanie efektów przestrzennych 3D czy komponowanie muzyki. Wszystkim zajmować się można w tym samym czasie, bez ograniczania wydajności komputera.
  2. Procesor Intel Core i7-9700K 3,6GHz Box (BX80684I79700K)
    Intel Core i7-9700K 3,6GHz Box (BX80684I79700K)
    Sprawdź najniższą cenę

    Pozwalający na jednoczesną obsługę wielu programów procesor ośmiordzeniowy i ośmiowątkowy. Sprawdza się nawet w przypadku najbardziej wymagających użytkowników. Posiada bazową częstotliwość taktowania 3,6 GHZ, którą można podkręcić do poziomu 4,9 GHz. Overlocking realizowany jest przy tym  w komfortowych warunkach m.in. za sprawą nowoczesnego oprogramowania. Na uwagę zasługuje ponadto 12 MB pamięci podręcznej. Procesor nadaje się do zastosowań profesjonalnych.
  3. Procesor Intel Core i5-9600KF 3,7GHz Box (BX80684I59600KF)
    procesor Intel Core i5-9600KF 3,7GHz Box (BX80684I59600KF)
    Sprawdź najniższą cenę

    Nowoczesny procesor dziewiątej generacji przeznaczony do komputerów stacjonarnych. Po połączeniu z pamięcią Intel Optane czas pobierania danych znacznie się skraca. Obsługuje pamięć RAM DDR 4 o pojemności maksymalnej 64GB. Łączy się z różnego rodzaju urządzeniami za pomocą gniazd USB 3.1 Gen 2 czy modułu sieci bezprzewodowej Intel Wireless-AC. Produkt posiada szereg zabezpieczeń chroniących system i dane użytkownika w czasie korzystania z sieci.
  4. Procesor Intel Core i3-9100F 3,60GHz 6MB BOX (BX80684I39100F)
    Procesor Intel Core i3-9100F 3,60GHz 6MB BOX (BX80684I39100F)
    Sprawdź najniższą cenę
    Wysokiej jakości procesor komputerowy dziewiątej generacji z 6 MB pamięci podręcznej, czterowątkowy, czterordzeniowy. Nie posiada rdzenia graficznego. Cechuje się częstotliwością taktowania na poziomie 3,6 GHz, którą można podkręcić do 4,2 GHz. Pozwala na jednoczesne wykonywanie na komputerze stacjonarnym wielu rodzajów czynności bez wpływu na komfort pracy. Na produkt udzielana jest trzyletnia gwarancja producenta.
  5. Procesor Intel Pentium Gold G5400 3.7GHz 4MB (BX80684G5400)
    procesor Intel Pentium Gold G5400 3.7GHz 4MB (BX80684G5400)
    Sprawdź najniższą cenę

    Procesor z dwoma rdzeniami, czterema wątkami oraz taktowaniem zegara 3,7 GHz. Posiada pamięć SmartCache w liczbie 4 MB. Ciekawym rozwiązaniem jest zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 610. Oferuje on płynną obsługę gier  i multimediów różnego rodzaju w wysokiej rozdzielczości. Pozwala na pracę z edytorami wideo. Model ten utrzymuje współczynnik TDP na poziomie 54W. Nie generuje więc zbyt dużo ciepła i nie wymaga kupna drogiego systemu chłodzenia.

Jaki procesor komputerowy kupić?

Wydajne komputery potrzebne są nie tylko do najnowszych gier komputerowych, ale i pracy. Są nieodłącznym elementem pracy grafików czy programistów. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Co wziąć pod uwagę przy zakupie procesora komputerowego?

  • Liczba rdzeni i wątków – w teorii im więcej rdzeni, tym szybszy i bardziej wydajny jest procesor. Jednak nie zawsze ma to przełożenie na praktyczne zastosowanie. Wiele popularnych aplikacji nie wykorzystuje potencjału takich procesorów, co sprawia, że instrukcje są wykonywane przez jeden lub dwa rdzenie. Dlatego też większa liczba rdzeni przydaje się raczej przy zastosowaniach profesjonalnych. Warto też zwrócić uwagę na wielowątkowość. Jest ona pomocna w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową.
  • Częstotliwość taktowania – wpływa ona na wydajność procesora. Szybkość wykonywania operacji w czasie sekundy 3,6 GHz oznacza 3,6 miliardów połączeń na sekundę. Im większe jest taktowania, tym lepiej, zwłaszcza gdy na co dzień komputer służy do gier czy obsługi zaawansowanych programów. Producenci często podają częstotliwość taktowania bazowego i w trybie turbo.
  • Pamięć podręczna – to szybka pamięć znajdująca się w procesorze. W teorii im jest jej więcej, tym lepiej.
  • Gniazdo procesora – procesor nie jest jednostką samodzielną. Potrzebuje do działania płyty głównej ze specjalnym gniazdem, które musi być z nim kompatybilne.
  • Podkręcanie procesora – są procesory z odblokowanym mnożnikiem, które umożliwiają przeprowadzenie procesu podkręcania, a więc tzw overclockingu, co pozwala na zwiększenie taktowania.
  • TDP – ta wartość zależy od procesora i jego parametrów. Najmniej obciążające układy mają TDP na poziomie 25-35 W. Są i takie, w przypadku których TDP przekracza 200 W.
  • Chłodzenie – procesor w czasie pracy, zwłaszcza intensywnej, generuje ciepło. Jeśli temperatura jest za wysoka, system operacyjny jest niestabilny. Warto więc zainwestować w dodatkowe radiatory lub wentylatory.

Czy warto kupić procesor Intel?

Procesory komputerowe Intel należą zdecydowanie do jednych z najpopularniejszych. Trudno się temu dziwić – są to jednostki wysokiej jakości, które oferują bezawaryjne działanie i dużą wydajność. Doskonale sprawdzają się zarówno wśród osób,  które komputer wykorzystują tylko do surfowania po sieci, jak i na tych, którzy namiętnie grają w gry komputerowe czy korzystają z zaawansowanych programów graficznych.

Procesory Intel najnowszych generacji sprawiają, że komputer może w tym samym czasie wykonywać wiele, różnego typu operacji – obrabiać zdjęcia, renderować filmy wideo, obsługiwać gry komputerowe itd. Wszystko to odbywa się bez negatywnego wpływu na ogólny komfort pracy. Urządzenie nie traci bowiem nic ze swojej wydajności i funkcjonalności.

Procesory firmy Intel są powszechnie cenione. Wykorzystywane są w komputerach stacjonarnych starszych i tych najnowszych. W zależności od potrzeb zdecydować się można na model sprzed kilku lat lub nowy, oferujący wielowątkowość i dużą liczbę rdzeni.

Popularni producenci procesorów PC

Sklepy z procesorami warte uwagi