Rozdzielnia elektryczna zwana także tablicą rozdzielczą oraz skrzynką elektryczną ma za zadanie rozdzielać energię elektryczną. Rozdziela ona, łączy i chroni obwody elektryczne, a także urządzenia sterownicze. Jej odpowiednia lokalizacja ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców danego budynku. Rozdzielnie elektryczne montowane są w ścianie bądź na jej powierzchni. Muszą być to jednak miejsca suche i zabezpieczone przed dostępem wilgoci.

Ranking rozdzielni elektrycznych

  1. Hager Rozdzielnica Kompletna 6x24Mod.+Zaciski Pe/N Ip30/I Kl.Pt. ( FW624FT )

    hager rozdzielnica kompletna 6x24mod zaciski pe ip30 i kl pt fw624ft
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości rozdzielnica elektryczna podtynkowa. Stanowi  istotny element sieci elektrycznej, zawiera bowiem urządzenia niezbędne do łączenia, sterowania, ochrony, przerywania czy regulowania obwodów elektrycznych oraz silników. Sprawdza się w przypadku budynków o przeznaczeniu komercyjnym. Posiada płaską ramę maskującą. Zamontować ją można nawet w ścianie kartonowo-gipsowej.

  2. Moeller Bp-O-600/10-C-Rozdzi Elnia N/T,6-Rzędowa 293308

    moeller bp o 600 10 c rozdzielnia n t 6 rzedowa 293308
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalna rozdzielnia elektryczna wysokiej jakości z wyposażeniem EATON_MOELLER. W skład zestawu wchodzą szyny nośne, obudowa, białe lub przezroczyste drzwi, listwy zaciskowe PE i NE oraz kompletna instrukcja obsługi. Rozdzielnia sprawdzi się doskonale w budynkach różnego rodzaju o zróżnicowanym przeznaczeniu.

  3. Eti Polam Rozdzielnia ERP18-5 P/T 90×5 IP40 (1101216)

    eti polam rozdzielnia erp18 5 p t 90x5 ip40
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesna rozdzielnica elektryczna będąca istotnym elementem instalacji, który zawiera urządzenia oraz podzespoły służące do przerywania, łączenia czy rozdzielania obwodów elektrycznych. To model montowany podtynkowo z białymi, metalowymi drzwiami o stopniu ochrony IP40. Cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną i II klasą izolacji. Pracuje w zakresie temperaturowym od -25 do 60 stopni Celsjusza. Dodatkowo wyposażyć ją można w zamek z kluczem.

  4. Legrand Rozdzielnia Rozdzielnica podtynkowa PRACTIBOX3 4×18 IP40 401769

    legrand rozdzielnia rozdzielnica podtynkowa practibox3 4x18 ip40
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości rozdzielnia elektryczna z 72 modułami umieszczonymi w czterech rzędach. Posiada funkcjonalne drzwi otwierające się pod maksymalnym kątem 180 stopni. Cechuje się II klasą ochrony i stopniem udarowości IK07. Wykonana jest z wytrzymałego materiału samogasnącego, który jest odporny na żar o temperaturze do 850 stopni Celsjusza. Dodatkowo rozdzielnię wzbogacić można we wkładkę zamka.

  5. Hager Volta Rozdzielnica Podtynkowa 5-Rzędowa 60-Modułowa Ii Klasa Ochronności Ip30 Vu60Nc

    hager volta rozdzielnica podtynkowa 5 rzedowa 60 modulowa ii klasa ochronnosci ip30 vu60nc
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesna, podtynkowa rozdzielnia elektryczna z drzwiami pełnymi o klasie ochronności IP30. To istotny element instalacji elektrycznych. Posiada wiele udogodnień dla użytkownika i montera. Przede wszystkim wbudowana poziomnica umożliwia szybkie i bezproblemowe wypoziomowanie w ścianach pełnych np. cegle. Rozdzielnica posiada także dość dużą przestrzeń na okablowanie. Wyposażona jest w drzwi w kolorze białym, których zawiasy są obsługiwane bez konieczności użycia narzędzi.

Jaką rozdzielnie elektryczną kupić?

Rozdzielnica elektryczna to niewątpliwie kluczowy element każdej instalacji elektrycznej. Odpowiada ona za rozdzielanie, przesyłanie i przesyłanie energii elektrycznej. Jak jednak odpowiedni model, który sprawdzi się w danej sytuacji? Co warto w tym przypadku wziąć pod uwagę?

  • Miejsce montażu – wyróżnia się generalnie rozdzielnie natynkowe i podtynkowe. Modele natynkowe montowane są na ścianie, co oznacza łatwość montażu. Urządzenia podtynkowe są z kolei zabudowywane w ścianie, w odpowiednich otworach wnękowych. Z uwagi na kwestie estetyczne coraz większą popularnością cieszą się rozdzielnie podtynkowe. Zamontować je można bowiem w zasadzie w dowolnym miejscu. Modele natynkowe psują estetykę i stawia się na nie raczej w garażach.
  • Stopień rozbudowania instalacji elektrycznej – rozdzielnie elektryczne dostępne są w wielu wymiarach do wyboru. Różnią się pomiędzy sobą liczbą modułów i wymiarami ogólnymi. W praktyce ilość modułów należy dopasować do stopnia rozbudowania danej sieci elektrycznej. Dobrze dobrana rozdzielnia nie może być za mała. Wówczas urządzenia do niej podpięte nie będą działać prawidłowo. Warto też pamiętać o możliwości rozbudowy i od razu postawić na model nieco większy.
  • Bezpieczeństwo – nowoczesne rozdzielnie elektrycznej mogą mieć różny stopień ochrony. Te o niższej klasie IP przystosowane są do montażu wewnątrz budynków. Stosowane są w miejscach ogrzewanych i suchych. Urządzenia o wyższej klasie ochrony stosuje się także na zewnątrz budynków czy w kotłowniach, a więc tam, gdzie ryzyko zapylenia i zawilgocenia jest większe. Dodatkowo każda bezpieczna rozdzielnica elektryczna musi być zgodna z obowiązującą normą PN-EN 60439-3 w zakresie wymagań dotyczących rozdzielni elektrycznych. Tylko w ten sposób wybrane urządzenie będzie skutecznie chronić przed porażeniem czy przeciążeniem danej instalacji elektrycznej.
  • Materiał wykonania – dla bezpieczeństwa spore znaczenie ma również materiał, z którego dana rozdzielnia jest wykonana. Do wyboru  jest ABS, aluminium, poliwęglan oraz poliester. Zdecydowanie najsłabsze parametry fizyczne ma ABS, dlatego sięga się po niego rzadko. Bardzo trwały jest natomiast poliwęglan, który jest materiałem odpornym na działanie promieniowania UV.

Czy warto kupić rozdzielnie elektryczną?

Rozdzielnica elektryczna (skrzynka elektryczna) to w praktyce kluczowy element instalacji elektrycznej. Zawiera ona urządzenia i podzespoły niezbędne do ochrony sieci, sterowania nią czy wykonywania pomiarów różnego rodzaju. Zadaniem rozdzielni jest bezpieczne zarządzanie daną instalacją elektryczną. Dlatego też zakup i montaż tego elementu jest koniecznością.

Dawniej instalacje elektryczne były mniej zaawansowane. Składały się z małej liczby obwodów. Nowoczesne instalacje są o wiele bardziej rozbudowane. Rośnie również zapotrzebowanie na energię elektryczną, bo w budynkach wykorzystywanych jest coraz więcej sprzętów elektrycznych. W domach układane są liczne przewody instalacji multimedialnych i ochronnych. Spotykają się one nieopodal wejścia do budynku. Tam łączą się z sieciami zewnętrznymi. Uporządkowanie tych wszystkich elementów jest możliwe właśnie dzięki rozdzielni elektrycznej.

Popularni producenci rozdzielni elektrycznych

Sklepy z rozdzielniami warte uwagi