Sekator ręczny to podstawowe wyposażenie każdego ogrodnika. Pozwala na skracanie pędów czy niewielkich gałązek. Przychodzi z pomocą podczas pielęgnacji drzew, krzewów, kwiatów czy warzyw. Najczęściej wykorzystywany jest jednak do przycinania suchych i zdrewniałych już gałęzi. Sekatory ręczne są narzędziami prostymi w obsłudze i naprawdę funkcjonalnymi. Zazwyczaj wyposażone są w rączki wykonane  z tworzywa sztucznego i świetnie leżą w dłoni.

Ranking sekatorów ręcznych

Jaki sekator ręczny kupić? Na pewno to pytanie zadaje sobie niejeden miłośnik szeroko rozumianego ogrodnictwa. Nie ma lepszego narzędzia służącego do przycinania starych gałązek czy zdrewniałych pędów. Dodatkowo nie jest to sprzęt drogi i trudny w obsłudze. W zakupie odpowiedniego modelu powinien pomóc nasz ranking sekatorów ręcznych. Przygotowaliśmy go w oparciu o opinie internautów, uwzględniając narzędzia jedynie najwyższej jakości.

  1. Sekator ręczny Fiskars Żyrafa UP84

    Sekator ręczny Fiskars Żyrafa UP84
    Sprawdź aktualną cenę

    Uniwersalny sekator ręczny z obrotową głowicą i skutecznym mechanizmem tnącym. Doskonale radzi sobie także z trudniej dostępnymi gałęziami korony drzewa. Pozwala na cięcie szybkie, łatwe i bezpieczne. Taśma transmisyjna zastosowana w tym przypadku nie wymaga regulacji. Jest poprowadzona w środku sekatora. Na uwagę zasługuje także antypoślizgowa rączka i nieprzywieralna powłoka PTFE minimalizująca tarcia w czasie cięcia.

  2. Sekator Felco

    Sekator Felco
    Sprawdź aktualną cenę

    Wielofunkcyjny sekator jednoręczny, który doskonale sprawdza się podczas prac związanych z cięciem drzew i krzewów. Posiada lekką, wygodną i wytrzymałą rączkę z kutego aluminium. Dodatkowo pokryta jest ona specjalną powłoką antypoślizgową. Narzędzie tym samym świetnie leży w dłoni. Ostrze sekatora wykonane jest z hartowanej stali o jakości chirurgicznej. Produkt sprawdzi się w rękach osoby praworęcznej i leworęcznej. W razie awarii każdą część można bezproblemowo wymienić na nową.

  3. Fiskars Sekator nożycowy

    Fiskars Sekator nożycowy
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy sekator o ergonomicznej konstrukcji. Jego rączki są wykonane z wytrzymałego poliamidu wzmocnionego dodatkowo włóknem szklanym. Ostrza wykonane są z kolei ze stali nierdzewnej. Atutem narzędzia jest mechanizm dźwigniowy, który wspomaga siłę cięcia. Na wysoką efektywność pracy i jej komfort przekładają się również lekkość narzędzia i zastosowanie powłoki PTFE. Ostrze nadaje się do różnego rodzaju prac.

  4. Sekator ręczny Gardena Comfort ogrodowy B/S-XL

    Sekator ręczny Gardena Comfort ogrodowy B/S-XL
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalny sekator ręczny ogrodowy idealne do cięcia grubszych i świeżych pędów oraz gałęzi. Posiada ergonomiczną rękojeść wzmocnioną dodatkowo włóknem szklanym, co przekłada się na wysoką trwałość produktu. Atutem sekatora jest także bezstopniowa regulacja rękojeści. Jego górne ostrze pokryte jest powłoką antyadhezyjną, a dolne jest wykonane ze stali nierdzewnej. W uchwyt wbudowana jest sprężyna, co chroni ją przed zgubieniem czy zabrudzeniem. Narzędzie bez problemu obsługiwać można jedną ręką.

  5. Sekator Yato Uniwersalny 200mm

    Sekator Yato Uniwersalny 200mm
    Sprawdź aktualną cenę

    Uniwersalny ogrodowy sekator nożycowy, który pozwala na cięcie blisko łodygi. Narzędzie wykonane jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Atutem produktu jest aluminiowa, ergonomiczna rękojeść pokryta dodatkowo specjalnym materiałem antypoślizgowym. Produkt jest przeznaczony do cięcia gałęzi o średnicy do 20 mm. Narzędzie jest poręczne i dość lekkie.

Jaki sekator ręczny kupić?

Sekator ręczny to jedno z podstawowych narzędzi ogrodnika – zarówno amatora, jak i zawodowca. Pozwala na przycinanie krzewów  i drzew czy usuwanie starych pędów. Na jakie narzędzie warto się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie sekatora ręcznego?

  • Ostrze – to bardzo ważny element sekatora ręcznego. Spore znaczenie ma jego wykonanie i jakość zastosowanych materiałów. Zazwyczaj stosuje się tutaj stal nierdzewną lub węglową stal narzędziową. W drugim przypadki ostrze musi dodatkowo zostać zabezpieczone teflonem. Wówczas nie trzeba martwić się korozją. Największą popularnością cieszą się ostrza ze stali nierdzewnej. To bowiem materiał wytrzymały.
  • Ergonomia – za ten element odpowiada uchwyt i odpowiednie wyważenie sekatora. Producenci tego typu sprzętu coraz częściej eksperymentują z materiałami, które mają poprawić komfort ich użytkowania. Na ogół stosują stalowe rękojeści pokryte pianką poliuretanową. Oczywiście uchwyt musi być dobrze wyprofilowany. W ten sposób można z sekatora komfortowo korzystać przez długi czas. Wyważenie też się liczy, ale w tanim sprzęcie o to może być trudno.
  • Funkcjonalność – im bardziej funkcjonalny jest sekator, tym oczywiście lepiej. Na plus przemawia więc każda dodatkowa regulacja ostrza, rękojeści lub długości uchwytu. Oczywiście na tym nie koniec. Warto pamiętać także o takich dodatkach jak hak do ściągania uciętych już gałęzi czy trwała przekładka. Duże znaczenie ma ponadto odpowiednie okrycie newralgicznych części narzędzia.
  • Waga – czy ten parametr w ogóle ma znaczenie? Sekatory ręczne muszą być lekkie, bo zazwyczaj korzysta się z nich np. na drabinie. Im są cięższe, tym są mniej funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu. Sprawiają wówczas, że praca jest o wiele bardziej męcząca. Najlżejsze modele na rynku ważą około 200 g i mogą być bardzo dobrze wykonane. Cięższe są narzędzia zamontowane na teleskopach i warto o tym pamiętać.
  • Gwarancja – wbrew pozorom jest to kwestia bardzo istotna, o której wiele osób zapomina. Większość narzędzi jest dostępnych w sprzedaży w gwarancji rocznej lub dwuletniej. Oczywiście to drugie rozwiązanie jest bardziej korzystne.

Czy warto kupić sekator ręczny?

Ręczny sekator ogrodowy to narzędzie nieocenione w ogrodach i sadach. Ma całkiem szerokie zastosowanie. Służy do usuwania z roślin starych, często martwych pędów i gałązek. Pozwala na modelowanie ich kształtu, zapobiegając przy okazji zbyt dużemu rozrostowi. W ten sposób pobudza się też kwitnienie i owocowanie.

Oczywiście warto stawiać na sekatory ręczne wysokiej jakości, które zapewniają wydajną i bezproblemową pracę. Nie da się przy tym ukryć, że narzędzia ręczne są przeznaczone do usuwania jedynie cienkich gałązek czy pędów. W przypadku większych powierzchni czy drzew zainwestować trzeba raczej w profesjonalny sprzęt elektryczny lub sekator dwuręczny.

Mimo to sekatory ręczne cieszą się dużą popularnością na rynku. Są chętnie wykorzystywane przez ogrodników – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Umożliwiają bowiem wykonywanie naprawdę perfekcyjnej pracy i nie wymagają podłączenia do zasilania. Są lekkie, kompaktowe i łatwe w użyciu. Nie da się zapomnieć także o tym, że są po prostu stosunkowo niedrogie.

Popularni producenci sekatorów ręcznych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu sekatorów ręcznych

Chyba każdy właściciel nawet niewielkiego ogrodu przyzna, że sekator ręczny to bardzo przydatne narzędzie. To sprzęt wykorzystywany z powodzeniem do podcinania roślin, usuwania starych pędów czy eliminacji obumarłych gałązek. Warto w tym przypadku zainwestować w sprzęt wysokiej jakości, który posłuży przez długie lata. W dokonaniu wyboru powinien nieco pomóc przygotowany przez nas ranking sekatorów ręcznych. Uwzględniliśmy w nim narzędzia renomowanych marek, które cieszą się dużym uznaniem na rynku.