Soundbar to w zasadzie listwa głośnikowa, podłużny głośnik pod telewizor. Urządzenie tego rodzaju coraz częściej spotkać można w polskich domach, gdyż znacznie poprawia jakość dźwięku. Dodatkowo soundbar nie zajmuje wiele miejsca i pasuje do każdej aranżacji. Sprawdza się nawet w stosunkowo niedużych pomieszczeniach. Modele bluetooth nie potrzebują nawet kabli, aby móc się połączyć z komputerem, telewizorem czy tabletem. W ten sposób niekiedy zamienić je można po prostu w głośniki audio.
Ranking soundbarów
- Soundbar JBL Bar 5.1
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesny soundbar pozwalający na stworzenie bezprzewodowego kina domowego 5.1 kanałowego o mocy 510W. Posiada 10-calowy subwoofer i trzy wejścia HDMI umożliwiające podłączenie urządzeń 4K i Bluetooth. Na uwagę zasługują również dwa bezprzewodowe głośniki przestrzenne, które na jednym ładowaniu akumulatora działają do 10 godzin. Do urządzenia muzykę przesyłać można w sposób bezprzewodowy z dowolnego urządzenia mobilnego. Dzięki technologii JBL SoundShift wszystko odbywa się błyskawicznie. - Soundbar Samsung HW-Q60R
Sprawdź aktualną cenę
Efektowny soundbar o mocy 360W. Tryb gry Pro zapewnia bardzo dynamiczny dźwięk, idealny podczas grania w różnego rodzaju gry. Adaptacyjny dźwięk zresztą dostosowuje się do aktualnie słuchanej muzyki czy aktualnie oglądanych programów. Urządzenie można podłączyć do swojego telewizora dzięki technologii Bluetooth. Innowacyjna technologia Samsung Acoustic Beam zapewnia słuchaczom niezwykle panoramiczne wrażenia audio. - Soundbar LG SJ2
Sprawdź aktualną cenę
Kompaktowy i bezprzewodowy soundbar w kolorze czarnym. Stanowi idealne dopełnienie niejednego telewizora. Podłączyć go można do urządzenia w sposób bezprzewodowy, bez problemu zbędnego okablowania. Dźwięk rozbrzmiewa natychmiast po przesłaniu go do soundbara. Urządzenie jest uśpione, ale włącza się automatycznie, gdy tylko otrzyma sygnał przez Bluetooth. W skład zestawu wchodzi dodatkowo pilot zdalnego sterowania, ale soundbarem można również sterować zwykłym pilotem do telewizora. - Soundbar Yamaha YAS-107
Sprawdź aktualną cenę
Soundbar z gniazdami HDMI pozwalającymi na szybkie proste podłączenie do telewizora. Posiada dwa wbudowane subwoofery i wykorzystuje do działania technologię Bluetooth. Warto zwrócić uwagę na system DTS Virtual:X pozwalający na cyfrowe emulowanie przestrzenności dźwięku. Urządzenie przesyła muzykę bezprzewodowo z komputera bądź urządzeń mobilnych za sprawą Bluetooth. Obsługiwać można je dzięki aplikacji na urządzenia przenośne HT Controller, co jest niezwykle wygodne. Soundbar przystosowany jest do obsługi formatu 4K. Dodatkowo do różnego rodzaju źródeł dźwięku przeznaczone są specjalne programy dźwiękowe. Urządzenie można powiesić na ścianie. - Soundbar Samsung HW-K450
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesny soundbar z czterema wbudowanymi głośnikami, z których każdy posiada swój wzmacniacz. Funkcja Surround Sound Expansion sprawia, że dźwięk ma duży zasięg i jest bardzo głęboki. Odbiorca ma wrażenie, że wydobywa się z telewizora. Urządzenie można bezpośrednio podłączyć do telewizora za sprawą technologii TV SoundConnet wykorzystującej Bluetooth. Tym samym podłączenie i ułożenie soundbara jest bardzo proste. W skład zestawu wchodzi pilot zdalnego sterowania oraz elementy pozwalające na montaż naścienny.
Jaki soundbar kupić?
Dostępne na rynku soundbary między sobą różnią się nie tylko designem czy wymiarami, ale i funkcjonalnością oraz sposobem działania. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu tego urządzenia?
- Kompatybilność – dobrze jest sprawdzić czy dany soundbar jest kompatybilny z dekoderami dźwięku w posiadanym telewizorze. Należy też zwrócić uwagę na rodzaje gniazd.
- Pasmo przenoszenia – im szerszy jest zakres częstotliwości przenoszonych przez urządzenie, tym oczywiście lepiej.
- Ilość kanałów – to ilość głośników, które są wbudowane w urządzenie. Im jest ich więcej, tym lepszy efekt dźwiękowy można uzyskać. Jeśli po kropce znajduje się druga liczba to dany soundbar obsługuje również głośnik niskotonowy.
- Moc – co ciekawe, wyższa moc wcale nie musi oznaczać lepszej jakości dźwięku. Informuje jednak o tym, ile ciepła są one w stanie rozproszyć, aby nie ulec zniszczeniu. Poza tym moc przekłada się na głośność emitowanego dźwięku. Parametr ten często podawany jest już dla całego zestawu.
- Dźwięk – soundbary mają dodatkowe elementy, które poprawiają jakość dźwięku i zwiększają ich funkcjonalność. Są to m.in. korektor dźwięku, regulacja tonów, virtual surround sound (tworzy efekt surround) czy crystal amplifier plus (pozwala na uzyskanie czystego dźwięku).
- Łączność – klasyczne soundbary podłącza się do urządzeń za pomocą standardowego kabla. Jednak na rynku obecne są też modele nowoczesne z modułami WiFi czy Bluetooth. Dzięki temu mogą być one obsługiwane mobilnie.
- Złącza – soundbary na ogół posiadają jedno bądź dwa złącza HDMI i standardowy port USB.
- Design – to element drugorzędny, ale warto dopasować urządzenie do innego sprzętu elektronicznego znajdującego się w danym wnętrzu. Nowoczesne soundbary cechują się wysoką estetyką wykonania, a więc znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno być większym problemem.
Czy warto kupić soundbar?
Soundbary to urządzenia cenione przede wszystkim przez osoby, które na co dzień lubią oglądać filmy i seriale. Trzeba bowiem pamiętać, że sam obraz to nie wszystko. Należy zadbać również o wysoką jakość dźwięku. To właśnie umożliwiają soundbary. Są urządzeniami łatwymi w obsłudze, które coraz częściej podłączyć do telewizora czy innego urządzenia mobilnego można bezprzewodowo. Nie trzeba się więc martwić plątającymi się pod nogami w salonie kolejnymi przewodami.
Soundbary są przy okazji niezbyt skomplikowane w codziennym użytkowaniu. Na ogół można je obsługiwać tym samym pilotem zdalnego sterowania, co telewizor. Wiele z nich samodzielnie dostosowuje ścieżkę audio do aktualnie oglądanego programu czy słuchanej muzyki. Nie można też zapominać o tym, że soundbary są urządzeniami zintegrowanymi, które zawierają w sobie wbudowane głośniki. Nie oznacza to jednak, że nie można ich połączyć z innymi głośnikami. Jest to nawet mile widziane, aby stworzyć przy ich pomocy rozbudowany system audio.