Stacja parowa zwana także generatorem pary to urządzenie składające się z dwóch podstawowych elementów – żelazka oraz zewnętrznej stacji parowej. Zadaniem stacji jest generowanie pary wytwarzanej na skutek podgrzewania wody do odpowiednio wysokiej temperatury. w ten sposób żelazko nie musi już być wyposażone w ciężki niekiedy pojemnik na wodę, co znacznie ułatwia cały proces prasowania. Dodatkowo stacja parowa umożliwia prasowanie w pionie.
Ranking stacji parowych
-
Generator pary Braun CareStyle Compact IS 2044VI
Niezwykle funkcjonalna stacja parowa o pionowym kształcie i niewielkich wymiarach. Wyposażona jest w innowacyjną technologię iCare oraz mocny wyrzut pary. Pierwsza na świecie stopa Eloxal FreeGlide 3D sprawia, że urządzenie doskonale radzi sobie nawet z najtrudniejszymi zagnieceniami. Zbiornik na wodę jest poręczny, a samo żelazko waży stosunkowo niewiele. W ten sposób zaoszczędzić można na prasowaniu nawet 50% czasu.
-
Generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80
Nowoczesny generator pary z bardzo lekkim żelazkiem i inteligentnym czujnikiem DynamicQ, który automatycznie uwalnia parę w czasie prasowania. Innowacyjny system Easy De-Calc Plus informuje, gdy zachodzi konieczność odkamienienia żelazka. Technologia OptimalTEMP sprawia, że nie trzeba sortować ubrań. Urządzenie samo dobiera do nich odpowiednią temperaturę. Zbiornik na wodę o pojemności 1,8l nie wymaga częstego uzupełniania. Żelazko samoistnie wyłącza się w przypadku dłuższego bezruchu.
-
Generator pary Tefal Pro Express Ultimate Care GV9581 AntiCalc
Wysokiej jakości stacja parowa, która doskonale radzi sobie nawet z bardzo grubymi tkaninami. Nowoczesna szufladka antywapienna Calc Collector skutecznie przechwytuje cząstki kamienia i sprawia, że ryzyko ubrudzenia tkanin czy zniszczenia urządzenia jest zmniejszone niemal do zera. Innowacyjna stopa Durilium AirGlide zapewnia łatwe prowadzenie po tkaninie. Jest także bardzo wytrzymała. Nie można zarysować jej guzikami czy zamkami błyskawicznymi.
-
Stosunkowo niewielki generator pary o mocy aż 2600W. Posiada nowoczesną stopę ceramiczną SteamXtraPro, która jest odporna na zarysowania. Wyróżnia się skutecznym systemem rozprowadzania pary i mocnym jej wyrzutem. Na uwagę zasługuje zastosowana w tym przypadku blokada kapania i funkcja automatycznego wyłączania się po 10 minutach bezruchu. Stacja samoistnie się czyści. Wyposażona jest w zbiornik na wodę o pojemności 1l.
-
Generator pary Philips PerfectCare Compact GC7833/80
Nowoczesny generator pary z technologią OptimalTEMP umożliwiającą prasowanie różnego rodzaju ubrań bez konieczności regulowania temperatury pracy. Posiada pojemnik na wodę o pojemności 1,5l i specjalne zabezpieczenie na czas przenoszenia. Urządzenie zapewnia wyjątkową jakość prasowania, co jest potwierdzone przez niezależne instytuty z branży tekstylnej. Ciągły, silny strumień pary skutecznie radzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zagnieceniami i grubszymi tkaninami.
Jaki generator pary kupić?
Generator pary z żelazkiem to doskonała alternatywa dla klasycznego żelazka. Tego typu urządzenie jest wygodne w obsłudze i niezwykle funkcjonalne. Jak jednak wybrać odpowiedni do swoich potrzeb model? Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Ciśnienie pary – wyrażane jest ono w barach. Im jest wyższe, tym lepiej, bo to oznacza bardziej efektywne i komfortowe prasowanie. Na ogół jest to od 3 do 8 barów.
- Moc – od niej zależy szybkość nagrzewania się urządzenia oraz skuteczność wytwarzania pary.
- Pojemność zbiornika na wodę – zwykle jest to od 1,5 do 2,5 l. Im zbiornik jest większy, tym rzadziej trzeba go uzupełniać.
- Wytwarzanie pary – to ilość pary uzyskiwanej w ciągu minuty prasowania. W praktyce jest to od 35 do 150 gramów pary na minutę pracy.
- Czas podgrzewania – czas potrzebny stacji do uzyskania pełnej wydajności. Standard to obecnie 2 minuty, ale najnowsze modele nagrzewają się jeszcze szybciej.
- Dodatkowe uderzenie pary – to ciekawa funkcja, która pozwala na miejscowe zwilżenie tkaniny na skutek wyrzucenia dodatkowej ilości pary wodnej – nawet do 600 gramów na minutę.
- Rodzaj stopy – znaczenie ma materiał, z którego wykonana jest stopa żelazka. Od niej zależy komfort użytkowania urządzenia oraz jego żywotność. Do wyboru są stopy stalowe, aluminiowe, ceramiczne, szafirowe, granitowe, stalowo-ceramiczne, teflonowe, szklane, emaliowane czy eloxalowe.
- Długość przewodu zasilającego – im jest ona większa, tym większy jest komfort pracy. Na ogół jest to około 2 m.
- Blokada kapania – to funkcja, która odcina dopływ wody, gdy dochodzi do prasowania tkanin delikatnych. Dzięki temu woda nie wycieka w czasie prasowania w niskiej temperaturze czy gdy żelazko jest wyłączone.
- Funkcje dodatkowe – nowoczesne stacje parowe posiadają coraz częściej szereg funkcjonalności. Najpopularniejsze z nich to system odkamieniania, system ICare (dostosowanie temperatury prasowania do danej tkaniny), funkcja samoczyszczenia, sztyft antywapienny, alarm niskiego poziomu wody czy wyświetlacz LCD.
Czy warto kupić stację parową?
Stacje parowe to urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością. Są bowiem funkcjonalne, solidne, praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Przede wszystkim umożliwiają prasowanie zarówno w poziomie, jak i w pionie. Ryzyko zniszczenia prasowanych tkanin jest w tym przypadku niewielkie. Sam proces prasowania odbywa się szybko, sprawnie i bezproblemowo. Dotyczy to również ubrań z wieloma guzikami czy kieszeniami.
Dodatkowo parę w przypadku generatora pary użyć można także do odświeżenia tkaniny. Wyprasowane w ten sposób materiały są miękkie w dotyku i mniej podatne na zagniecenia. Warto przy tym pamiętać, że wykorzystanie stacji parowej oznacza oszczędność energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnego żelazka parowego. To również spora oszczędność czasu. Przyjmuje się, że generator pary pozwala zaoszczędzić nawet 50% czasu przeznaczonego normalnie na prasowanie za pomocą żelazka. Prasowane w ten sposób tkaniny są w pełni bezpieczne – ryzyka ich uszkodzenia w zasadzie nie ma.
Mogę polecić od siebie system do prasowania Laurastar system S. Bardzo dobra jakość i dobry ślizg.
Ja w domu prasuje z Laurastar system S+ . Dobrze wyglądają tkaniny prawda? Bez zagnieceń 🙂