Szklarnia ogrodowa to konstrukcja, która pomaga w uprawie ciepłolubnych roślin. Pozwala na pełne skorzystanie ze światła oraz ciepła dostarczanego przez promieniowanie słoneczne. W jej wnętrzu powstają  warunki odpowiednie do uprawy wielu roślin – warzyw i roślin ozdobnych. Często szklarnie zawierają też dodatkowe urządzenia służące do ogrzewania i nawilżania gruntu oraz powietrza. Do wyboru są konstrukcje bardzo proste lub technologicznie zaawansowane.

Ranking szklarni ogrodowych

 1. Szklarnia ogrodowa VidaXL antracytowa aluminium 4,75 m2

  Szklarnia ogrodowa VidaXL antracytowa aluminium 4,75 m2
  Sprawdź aktualną cenę

  Sporych rozmiarów szklarnia o powierzchni 4,72 m2. Wykonana jest z poliwęglanowych paneli, co czyni ją odporną na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i skutecznie izolowaną termicznie. To konstrukcja solidna, która nie wymaga szczególnej konserwacji. Posiada system rynien do odprowadzania wody i odpowietrznik na dachu zapewniający odpowiednią wentylację w gorące dni. Szklarnia jest bezproblemowa w montażu.

 2. Szklarnia Plantiflex 10,75m2 zielona 250x430cm poliwęglan 6mm

  Szklarnia Plantiflex 10,75m2 zielona 250x430cm poliwęglan 6mm
  Sprawdź aktualną cenę

  Poliwęglanowa szklarnia o dużej sztywności i doskonałej termoizolacji. Dostępna jest w kolorze zielonym – rama jest malowania proszkowo, co czyni ją odporną na różnego rodzaju warunki pogodowe. W skład zestawu wchodzi także stalowy fundament. Na produkt udzielana jest dwuletnia gwarancja producenta. Potem można też liczyć na profesjonalny serwis. Szklarnia jest prosta w montażu i bardzo wytrzymała. Ma powierzchnię 10,75 m2.

 3. Szklarnia ogrodowa stalowa konstrukcja 13,5m2 450x300x200cm

  Szklarnia ogrodowa stalowa konstrukcja 13,5m2 450x300x200cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Wykonana z siatki PE szklarnia, która skutecznie chroni rośliny przez niekorzystnymi warunkami pogodowymi i ptactwem. Jest bardzo solidna, odporna na rdzę – to zasługa ramy wykonanej z galwanizowanej stali. Szklarnia posiada sześć niewielkich okienek zapewniających odpowiednią wentylację i sporych rozmiarów drzwi. Utrzymana jest w stonowanej, białej kolorystyce. Jej całkowita powierzchnia to 13,5 m2.

 4. Lemar Tunel Foliowy Lem A6 Pcv 6×3 M

  Lemar Tunel Foliowy Lem A6 Pcv 6x3 M
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy tunel foliowy zapewniający odpowiednie warunki do uprawy wielu warzyw i owoców. Wyposażony jest w specjalną folię pięciowarstwową EGROERG UV. Wyróżnia się lekką konstrukcją i posiada drzwi zlokalizowane z obu stron. To produkt bardzo łatwy w montażu, a więc stanąć może w zasadzie w każdym ogrodzie. Nie trzeba bowiem w tym przypadku sięgać po żadne specjalistyczne narzędzia.

 5. Szklarnia VidaXL Szklarnia Ze Stalową Ramą Xl

  Szklarnia VidaXL Szklarnia Ze Stalową Ramą Xl
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo przestronna szklarnia, która mieści wiele kwiatów czy roślin. Jest odpowiednia zarówno dla amatorów, jak i dla doświadczonych ogrodników. Posiada transparentną pokrywę, która pozwala na dotarcie do roślin promieniowania słonecznego. To szklarnia odporna na rozdarcia i pęknięcia, co czyni ją świetną alternatywą dla klasycznych szklarni ze szkła. Wyposażona jest w ramę stalową malowaną proszkową, która jest stabilna i wytrzymała, a przy tym dość lekka. Z przodu jest wejście zamykane na suwak, które przy okazji służy również do wentylowania wnętrza. Szklarnia jest prosta w montażu.

Jaką szklarnię ogrodową kupić?

Szklarnia ogrodowa niewątpliwie przychodzi z pomocą przy uprawie wielu warzyw, owoców czy kwiatów. Jaką jednak konstrukcję wybrać do swojego ogrodu? Czym przede wszystkim należy się kierować przy zakupie szklarni ogrodowej?

 • Rodzaj – tutaj znaczenie ma głównie materiał wykonania ścianek. Wyróżnia się więc szklarnie szklane i foliowe. Te pierwsze są odporne na działanie różnorodnych warunków pogodowych. Są montowane z założenia na stałe. Kluczowa jest grubość ścianek – od niej zależy poziom przepuszczalności światła czy możliwość utrzymania w środku odpowiedniej temperatury. Minimum to 4 mm. Szklarnie foliowe niekiedy nazywane tunelami są dla  wielu osób bardziej praktyczne. Można je bowiem w razie potrzeby szybko zdemontować. Folia musi być jednak dość gruba i wytrzymała. Na ogół jest to folia z celulozy bądź termoplastu.
 • Wymiary – wiele zależy od tego, gdzie finalnie szklarnia ma stanąć. Trzeba jednak wziąć pod uwagę nie tylko szerokość i wysokość konstrukcji, ale i wielkość powierzchni do zagospodarowania. Zwykle powierzchnia uprawy wynosi od 5 do nawet 15 metrów kwadratowych.
 • Konstrukcja – szklarnia powinna być stabilna i wytrzymała. Na ogół oparta jest na szkielecie ze stali, aluminium lub drewna. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Szklarnie aluminiowe są lekkie, a przy tym solidne, gdyż często wzmacnia się je poliwęglanem. Za sprawą warstwy ocynku aluminium jest też odporne na korozję. Szklarnie stalowe są trudniejsze w montażu, bo wymagają zastosowania odpowiedniego fundamentu. To konstrukcje masywne i stabilne.
 • Drzwi i okna – drzwi muszą być zabezpieczone, aby do szklarni nie dostały się osoby niepożądane. Dobrze sprawdzają się modele z zamkiem. W tunelach foliowych drzwi są często rolowane i można je po zwinięciu przypiąć na rzep. Dobra szklarnia powinna mieć też odpowiednią ilość okien. W ten sposób do roślin dociera światło słoneczne w odpowiednim natężeniu. Pozwala to też na regulowanie wilgotności powietrza itd.

Czy warto kupić gotową szklarnię ogrodową?

Zakup gotowej szklarni ogrodowej ma w zasadzie same plusy. Przede wszystkim można w niej uprawiać różnorodne warzywa, owoce czy kwiaty. To o tyle istotne, że panujący w Polsce klimat nie pozwala na bezproblemową, całoroczną uprawę w ziemi w ogródku czy na działce. Dzięki zastosowaniu szklarni może się to zmienić.

Praca w ziemi daje niezwykłą satysfakcję. Pozwala na uzyskanie warzyw, owoców czy ziół wysokiej jakości, pozbawionych sztucznych dodatków chemicznych. Za sprawą prostej szklarni ogrodowej uprawa wielu roślin jest prostsza i bardziej efektywna. W szklarni hodować można różne gatunki roślin. Nie trzeba się przy tym przejmować wiosennymi przymrozkami czy chłodniejszymi dniami wraz z nadejściem jesieni. W normalnych warunkach groziłoby to utratą plonów, sadzonek.

Szklarnia ogrodowa pozwala na utrzymanie odpowiednich warunków uprawy roślin. Jednocześnie stanowi skuteczne zabezpieczenie przed szkodnikami różnego rodzaju np. ptakami. Można w niej przy okazji łatwo przechowywać narzędzia ogrodnicze, aby były zawsze pod ręką.

Popularni producenci szklarni ogrodowych

Sklepy warte uwagi