Szklarnia ogrodowa to konstrukcja, która pomaga w uprawie ciepłolubnych roślin. Pozwala na pełne skorzystanie ze światła oraz ciepła dostarczanego przez promieniowanie słoneczne. W jej wnętrzu powstają warunki odpowiednie do uprawy wielu roślin – warzyw i roślin ozdobnych. Często szklarnie zawierają też dodatkowe urządzenia służące do ogrzewania i nawilżania gruntu oraz powietrza. Do wyboru są konstrukcje bardzo proste lub technologicznie zaawansowane.
Ranking szklarni ogrodowych
-
Szklarnia ogrodowa VidaXL antracytowa aluminium 4,75 m2
Sporych rozmiarów szklarnia o powierzchni 4,72 m2. Wykonana jest z poliwęglanowych paneli, co czyni ją odporną na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i skutecznie izolowaną termicznie. To konstrukcja solidna, która nie wymaga szczególnej konserwacji. Posiada system rynien do odprowadzania wody i odpowietrznik na dachu zapewniający odpowiednią wentylację w gorące dni. Szklarnia jest bezproblemowa w montażu.
-
Szklarnia Plantiflex 10,75m2 zielona 250x430cm poliwęglan 6mm
Poliwęglanowa szklarnia o dużej sztywności i doskonałej termoizolacji. Dostępna jest w kolorze zielonym – rama jest malowania proszkowo, co czyni ją odporną na różnego rodzaju warunki pogodowe. W skład zestawu wchodzi także stalowy fundament. Na produkt udzielana jest dwuletnia gwarancja producenta. Potem można też liczyć na profesjonalny serwis. Szklarnia jest prosta w montażu i bardzo wytrzymała. Ma powierzchnię 10,75 m2.
-
Szklarnia ogrodowa stalowa konstrukcja 13,5m2 450x300x200cm
Wykonana z siatki PE szklarnia, która skutecznie chroni rośliny przez niekorzystnymi warunkami pogodowymi i ptactwem. Jest bardzo solidna, odporna na rdzę – to zasługa ramy wykonanej z galwanizowanej stali. Szklarnia posiada sześć niewielkich okienek zapewniających odpowiednią wentylację i sporych rozmiarów drzwi. Utrzymana jest w stonowanej, białej kolorystyce. Jej całkowita powierzchnia to 13,5 m2.
-
Lemar Tunel Foliowy Lem A6 Pcv 6×3 M
Wysokiej klasy tunel foliowy zapewniający odpowiednie warunki do uprawy wielu warzyw i owoców. Wyposażony jest w specjalną folię pięciowarstwową EGROERG UV. Wyróżnia się lekką konstrukcją i posiada drzwi zlokalizowane z obu stron. To produkt bardzo łatwy w montażu, a więc stanąć może w zasadzie w każdym ogrodzie. Nie trzeba bowiem w tym przypadku sięgać po żadne specjalistyczne narzędzia.
-
Szklarnia VidaXL Szklarnia Ze Stalową Ramą Xl
Bardzo przestronna szklarnia, która mieści wiele kwiatów czy roślin. Jest odpowiednia zarówno dla amatorów, jak i dla doświadczonych ogrodników. Posiada transparentną pokrywę, która pozwala na dotarcie do roślin promieniowania słonecznego. To szklarnia odporna na rozdarcia i pęknięcia, co czyni ją świetną alternatywą dla klasycznych szklarni ze szkła. Wyposażona jest w ramę stalową malowaną proszkową, która jest stabilna i wytrzymała, a przy tym dość lekka. Z przodu jest wejście zamykane na suwak, które przy okazji służy również do wentylowania wnętrza. Szklarnia jest prosta w montażu.
Jaką szklarnię ogrodową kupić?
Szklarnia ogrodowa niewątpliwie przychodzi z pomocą przy uprawie wielu warzyw, owoców czy kwiatów. Jaką jednak konstrukcję wybrać do swojego ogrodu? Czym przede wszystkim należy się kierować przy zakupie szklarni ogrodowej?
- Rodzaj – tutaj znaczenie ma głównie materiał wykonania ścianek. Wyróżnia się więc szklarnie szklane i foliowe. Te pierwsze są odporne na działanie różnorodnych warunków pogodowych. Są montowane z założenia na stałe. Kluczowa jest grubość ścianek – od niej zależy poziom przepuszczalności światła czy możliwość utrzymania w środku odpowiedniej temperatury. Minimum to 4 mm. Szklarnie foliowe niekiedy nazywane tunelami są dla wielu osób bardziej praktyczne. Można je bowiem w razie potrzeby szybko zdemontować. Folia musi być jednak dość gruba i wytrzymała. Na ogół jest to folia z celulozy bądź termoplastu.
- Wymiary – wiele zależy od tego, gdzie finalnie szklarnia ma stanąć. Trzeba jednak wziąć pod uwagę nie tylko szerokość i wysokość konstrukcji, ale i wielkość powierzchni do zagospodarowania. Zwykle powierzchnia uprawy wynosi od 5 do nawet 15 metrów kwadratowych.
- Konstrukcja – szklarnia powinna być stabilna i wytrzymała. Na ogół oparta jest na szkielecie ze stali, aluminium lub drewna. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Szklarnie aluminiowe są lekkie, a przy tym solidne, gdyż często wzmacnia się je poliwęglanem. Za sprawą warstwy ocynku aluminium jest też odporne na korozję. Szklarnie stalowe są trudniejsze w montażu, bo wymagają zastosowania odpowiedniego fundamentu. To konstrukcje masywne i stabilne.
- Drzwi i okna – drzwi muszą być zabezpieczone, aby do szklarni nie dostały się osoby niepożądane. Dobrze sprawdzają się modele z zamkiem. W tunelach foliowych drzwi są często rolowane i można je po zwinięciu przypiąć na rzep. Dobra szklarnia powinna mieć też odpowiednią ilość okien. W ten sposób do roślin dociera światło słoneczne w odpowiednim natężeniu. Pozwala to też na regulowanie wilgotności powietrza itd.
Czy warto kupić gotową szklarnię ogrodową?
Zakup gotowej szklarni ogrodowej ma w zasadzie same plusy. Przede wszystkim można w niej uprawiać różnorodne warzywa, owoce czy kwiaty. To o tyle istotne, że panujący w Polsce klimat nie pozwala na bezproblemową, całoroczną uprawę w ziemi w ogródku czy na działce. Dzięki zastosowaniu szklarni może się to zmienić.
Praca w ziemi daje niezwykłą satysfakcję. Pozwala na uzyskanie warzyw, owoców czy ziół wysokiej jakości, pozbawionych sztucznych dodatków chemicznych. Za sprawą prostej szklarni ogrodowej uprawa wielu roślin jest prostsza i bardziej efektywna. W szklarni hodować można różne gatunki roślin. Nie trzeba się przy tym przejmować wiosennymi przymrozkami czy chłodniejszymi dniami wraz z nadejściem jesieni. W normalnych warunkach groziłoby to utratą plonów, sadzonek.
Szklarnia ogrodowa pozwala na utrzymanie odpowiednich warunków uprawy roślin. Jednocześnie stanowi skuteczne zabezpieczenie przed szkodnikami różnego rodzaju np. ptakami. Można w niej przy okazji łatwo przechowywać narzędzia ogrodnicze, aby były zawsze pod ręką.