Szlifierka mimośrodowa to elektronarzędzie, które pod względem zasady działania przypomina szlifierkę oscylacyjną. Jednak poza oscylacją wykorzystuje także ruch obrotowy stopy szlifierskiej. Ten dodatkowy ruch sprawia, że urządzenia tego typu są bardziej agresywne i efektywniej usuwają materiał niż szlifierki oscylacyjne. Szlifierki mimośrodowe są sprzętami uniwersalnymi, które sprawdzają się w przypadku większości prac szlifierskich. Po zmianie tarczy pełnić mogą także funkcję polerek.
Najlepsza szlifierka mimośrodowa – ranking
Jaką szlifierkę mimośrodową kupić, gdy na rynku wybór jest tak duży? Na jakie parametry trzeba w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę? Pomocny będzie na pewno nasz kompleksowy ranking szlifierek mimośrodowych. Podczas jego tworzenia wzięliśmy pod uwagę urządzenia cieszące się największą popularnością wśród internautów. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z przygotowanym przez nas zestawieniem produktów.
- Szlifierka mimośrodowa Makita BO5030
Sprawdź aktualną cenęWysokiej klasy szlifierka mimośrodowa o mocy 300W. Doskonale poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Posiada ogranicznik wybiegu talerza szlifierskiego i wytrzymałe łożyska. Odsysanie pyłu następuje bardzo efektywnie poprzez płytę podstawy. Wymiana papieru szlifierskiego jest łatwa i bezproblemowa. To zasługa mocowania na rzep. Urządzenie doskonale sprawdzi się zarówno w rękach profesjonalisty, jak i amatora.
- Szlifierka Bosch GEX 125-1 AE Professional 0601387500
Sprawdź aktualną cenęNowoczesna szlifierka mimośrodowa sprzedawana w zestawie z papierem ściernym o ziarnistości 80 i pojemnikiem z mikrofiltrem. To urządzenie dość proste w obsłudze z mocą nominalną na poziomie 250W. Posiada system mocowania na rzepy i jest bardzo lekkie. Waży zaledwie 1,3 kg. Szlifierka ma ergonomiczną konstrukcję i uchwyty pokryte powierzchnią Softgrip. Zapewnia efektywne odsysanie pyłu.
- Szlifierka Dewalt DWE6423
Sprawdź aktualną cenęBezproblemowa w obsłudze szlifierka mimośrodowa z silnikiem o mocy 280W. Zapewnia idealną szybkość szlifowania różnego rodzaju materiałów. Atutem urządzenia jest przeciwpoślizgowy chwyt rękojeści górnej i korpusu. Wentylator z przeciwwagą skutecznie redukuje wibracje i zmniejsza zmęczenie. Układ kontroli prac wykończeniowych pozwala na sterowanie prędkością szlifierki. Sprzęt jest zaskakująco lekki.
- Szlifierka mimośrodowa Metabo SFX / FSX 200 Intec 609225500
Sprawdź aktualną cenęFunkcjonalna szlifierka mimośrodowa z mocą znamionową 240W. To urządzenie lekkie i poręczne, które obsługiwać można nawet jedną ręką. Cechuje się wysoką wydajnością działania. Posiada pyłoszczelne łożyska kulkowe i kasetę z filtrem. Do sprzętu podłączyć można uniwersalny odkurzacz z adapterem w celu sprawnego odsysania pyłu. Element ten nie wchodzi w skład zestawu podstawowego.
- Szlifierka Einhell TE-RS 40E 44.620.00
Sprawdź aktualną cenęWszechstronna szlifierka mimośrodowa o niewielkim skoku oscylacji. Dlatego pozwala na bardzo dokładne szlifowanie powierzchni. Oferuje elektroniczną regulację prędkości obrotowej, co odbywa się za pomocą pokrętła sprzężonego układem elektronicznym. Krążki ścierne są mocowane za pomocą rzepu do dysku szlifierskiego. Elementy obudowy i rękojeść pokryte są specjalną okładziną antypoślizgową. Zapewnia to pewny chwyt. Na sprzęt producent udziela dwóch lat gwarancji.
Jaką szlifierkę mimośrodową kupić?
Szlifierki mimośrodowe to urządzenia bardzo funkcjonalne, po które chętnie sięgają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Przychodzą z pomocą podczas szlifowania wielu powierzchni. Na jaki sprzęt warto się w tym przypadku zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie szlifierki mimośrodowej?
- Silnik – to najważniejszy element każdego urządzenia. Od niego uzależniona jest moc szlifierki mimośrodowej czy jej prędkość obrotowa. To parametry wpływające na to, jak dużą powierzchnię można zeszlifować i wypolerować. Dlatego warto stawać na urządzenia o odpowiedniej mocy i prędkości obrotowej.
- Średnica tarczy i średnica papieru – elementy te są ze sobą powiązane, bo od średnicy tarczy zależy średnica papieru. Spore znaczenie ma także typ mocowania. Obecnie stawia się zazwyczaj na mocowanie na rzep, które jest pewne i sprawdzone. W przypadku średnicy uniwersalne rozwiązanie to 125 mm.
- Funkcjonalność – szlifierka mimośrodowa powinna być wygodna w użytkowaniu. Idealnie, gdy zbiera przynajmniej część kurzu. Warto więc sprawdzić, jakie rozwiązania zostały w niej zastosowane przez producenta. Podstawą są systemy mirfofiltrów, systemy redukujące wibracje czy systemy do odsysania pyłu. Niektóre droższe szlifierki mają elektroniczną regulację obrotów, co przydaje się w przypadku bardziej wymagających prac.
- Komfort użytkowania – duże znaczenie ma materiał, z którego wykonany jest uchwyt. Warto postawić na urządzenie z rękojeścią pokrytą materiałem antypoślizgowym. Kluczowa jest także waga szlifierki mimośrodowej. Bywa ona mocno zróżnicowana i waha się od zaledwie 1,3 do 3 kg. Produkt powinien być odpowiednio wyważony i zabezpieczony przed wibracjami Zapewni to bezproblemową, wygodną pracę.
- Akcesoria dodatkowe – warto na nie zwrócić uwagę podczas zakupu szlifierki mimośrodowej. Zazwyczaj w skład zestawu podstawowego wchodzą dodatkowe krążki ścierne. Bardzo ważny jest także tekstylny worek na pył, który można z urządzeniem zintegrować. To zapewnia czystość miejsca pracy. Poza tym dużą popularnością na rynku cieszą się urządzenia sprzedawane razem z kuferkiem lub walizką transportową. Dzięki temu można je łatwo przewozić z miejsca na miejsce.
Czy warto kupić szlifierkę mimośrodową?
Szlifierki mimośrodowe nie wykonują tylko ruchu wahadłowego (jak szlifierki oscylacyjne), ale i obrotowy. Posiadają wymienny talerz, za pomocą którego można szlifować i polerować powierzchnie różnego rodzaju, nie tylko płaskie. Szlifierki mimośrodowe doskonale sprawdzają się w przypadku materiałów różnego typu. Osiągają ruch obrotowy w sposób wymuszony bądź niewymuszony. Ruch wymuszony ma miejsce wówczas, gdy silnik wprawia sprzęt w ruch oscylacyjny i obrotowy. Ruch niewymuszony odbywa się wtedy, gdy silnik odpowiedzialny jest tylko za ruch wahadłowy. Ruch obrotowy powstaje z kolei na skutek działania mechanizmu mimośrodowego.
Szlifierki mimośrodowe, podobnie zresztą jak szlifierki oscylacyjne, są na co dzień wykorzystywane do obrabiania różnego rodzaju powierzchni. Spore znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniego papieru ściernego. Jednak tylko szlifierki mimośrodowe radzą sobie z powierzchniami wypukłymi czy wklęsłymi. Dlatego uchodzą one za urządzenia bardziej uniwersalne niż szlifierki oscylacyjne.
Popularni producenci szlifierek mimośrodowych
Podsumowanie rankingu szlifierek mimośrodowych
Nie da się ukryć, że szlifierki mimośrodowe to jeden z popularniejszych typów szlifierek dostępnych obecnie na rynku. Są bardziej wszechstronne niż szlifierki oscylacyjne i często stawiają na nie profesjonaliści. Tego typu urządzenia doskonale radzą sobie nie tylko z powierzchniami płaskimi, ale i wypukłymi czy wklęsłymi. Nasz ranking szlifierek mimośrodowych z pewnością pomoże w wyborze odpowiedniego urządzenia. Zestawienie powstało na bazie opinii internautów na ten temat.