Szynkowar to urządzenie kuchenne, które służy do parzenia szynek, mielonek i innego typu wyrobów mięsnych. Na pierwszy rzut oka przypomina dość długi garnek z pokrywką, ale może mieć i inne formy. Domowe szynki i pieczenie to świetny dodatek do wielu codziennych posiłków. Budowa szynkowarów nie jest zbyt skomplikowana. Składają się one w zasadzie z pojemnika głównej, dociskowej płytki i pokrywki ze sprężynką. Sprawdzają się doskonale w każdym gospodarstwie domowym.

Najlepsze szynkowary – ranking

Jaki szynkowar kupić? Takie pytanie zadać sobie może niejedna osoba, której zależy na przygotowywaniu w warunkach domowych smacznych wędlin i mielonek. Dzisiaj w sklepie trudno jest kupić dobrej jakości produkty spożywcze. Na szczęście można je przygotować we własnej kuchni. Z tą myślą stworzyliśmy ranking szynkowarów, opierając się w dużej mierze na opinii internautów  w tym zakresie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

  1. Szynkowar Tadar 1,5Kg Termometr Garnek Z Sitkiem 4L I Worki

    Szynkowar Tadar 1,5Kg Termometr Garnek Z Sitkiem 4L I Worki
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy zestaw wędliniarski, który składa się z szynkowaru o pojemności 1,5 kg, woreczków i garnka z termometrem o pojemności 4 l. Sprawdzi się idealnie w przypadku wszystkich miłośników męskich przetworów. Naczynia wykonane są z wytrzymałej stali nierdzewnej odpornej na działanie kwasów i soli. Nie ulegają korozji. Nie zmieniają smaku i zapachu żywności. Termometr pozwala dodatkowo na kontrolowanie temperatury.

  2. Browin Szynkowar Zestaw – Rodzinna uczta 3kg

    Browin Szynkowar Zestaw - Rodzinna uczta 3kg
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalny zestaw z termometrem i woreczkami pozwalającymi na przygotowywanie domowych wędlin. Nie sprawia większych problemów w obsłudze. Szynkowar wykonany jest w całości z materiałów wysokiej jakości, które przeznaczone są do kontaktu z żywnością. Na produkt udzielana jest długa, bo dwuletnia gwarancja. Zestaw zawiera również termometr do mierzenia temperatury, worki w ilości 20 sztuk i zioła.

  3. Szynkowar Tescoma Presto z termometrem

    Szynkowar Tescoma Presto z termometrem
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny szynkowar z termometrem, który pozwala na dokładne kontrolowanie temperatury w czasie duszenia szynki. Całość wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na wysoką temperaturę i żaroodpornego silikonu. Sprężyna i termometr wykonane są z kolei ze stali nierdzewnej. Ciekawym rozwiązaniem jest redukcja pozwalająca na przygotowanie jedynie połowy porcji szynki. Szynkowar myć można w zmywarce.

  4. Klausberg Szynkowar 1,5Kg Z Termometrem + Woreczki

    Klausberg Szynkowar 1,5Kg Z Termometrem + Woreczki
    Sprawdź aktualną cenę

    Prosty w obsłudze szynkowar, który pozwala jednorazowo przygotować do 1,5 kg szynki czy pieczeni. Z boku naczynia znajduje się gniazdo z otworem, który pozwala na bezpośredni pomiar temperatury wsadu mięsnego. To zasługa solidnego termometru ze stali nierdzewnej. Podaje on dokładną temperaturę różnych mięs w zakresie od 0 do 120 stopni Celsjusza. W skład zestawu wchodzą także woreczki foliowe w ilości 10 sztuk.

  5. Szynkowar Biowin

    Szynkowar Biowin
    Sprawdź aktualną cenę

    Praktyczny szynkowar, który sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Jednorazowo można w nim przygotować nawet 1,5 kg wsadu mięsnego. Mogą być to różnego rodzaju szynki, rolady czy mielonki. Naczynie z boku posiada specjalne gniazdo z otworem, który pozwala na bezpośredni pomiar temperatury wsadu mięsnego. To tego służy nowoczesny termometr z sondą, który należy zakupić osobno.

Jaki szynkowar kupić?

Szynkowar to naczynie idealne dla wszystkich miłośników domowych wędlin. Doskonale sprawdza się w zasadzie w każdym gospodarstwie domowym. Na jaki model warto się zdecydować? Co trzeba mieć na uwadze przy zakupie szynkowaru do domu?

  • Materiał – najczęściej szynkowary produkowane są z wytrzymałej stali nierdzewnej. Jednak do wyboru są także naczynia z aluminium czy tworzyw sztucznych. Każdy materiał ma oczywiście swoje wady i zalety. Stal nierdzewna jest wytrzymała i bezpieczna w kontakcie z żywnością. Użytkować ją można w wysokich temperaturach i nie rdzewieje. Szynkowary tego typu to inwestycja na długie lata. Niektóre modele mogą jednak zawierać nikiel, który niektóre osoby uczula. Aluminium to materiał bezpieczny w kontakcie z żywnością, ale nie sprawdza się w przypadku potraw kwaśnych. Wówczas produkowane są związki groźne dla człowieka. Aluminium jest mniej odporne niż stali nierdzewna, ale szybko się nagrzewa. Nie nadaje się do mycia w zmywarce. Są także szynkowary produkowane z silikonu i tworzywa sztucznego. Muszą być one odporne na wysokie temperatury. Dość szybko się nagrzewają i są raczej lekkie. Ich wadą jest mniejsza odporność na uszkodzenia. Wbrew pozorom nie są one zbyt tanie.
  • Kształt – ma znaczenie estetyczne i praktyczne jednocześnie. Szynkowar musi bowiem pasować do garnka, do którego będzie wkładany. Największą popularnością cieszą się modele owalne, kwadratowe i prostokątne. Rzadziej spotkać można naczynia o mniej typowych formach. Szynkowary w kształcie walca wymagają użycia woreczków do parzenia szynki. Są dość kompaktowe. Szynkoway owalne są dobrym wyborem podczas parzenia szynek, ale zajmują nieco więcej miejsca. Podobnie jest z szynkowarami kwadratowymi i prostokątnymi.
  • Pojemność – tutaj znaczenie ma liczba domowników. Małe szynkowary mieszczące do 1 kg mięsa są dobrym wyborem dla maksymalnie dwóch osób, które nie przyjmują zbyt wielu gości. Pozwalają na przygotowywanie smacznych szynek na co dzień. Dla rodziców z dziećmi przeznaczone są nieco większe szynkowary. Największe modele na rynku mieszczą nawet 3 kg mięsa.

Czy warto kupić szynkowar?

Szynkowar to wbrew pozorom bardzo praktyczne urządzenie, które doskonale sprawdzi się w niejednym gospodarstwie domowym,. Jego głównym zadaniem jest parzenie szybek i innych mięs w warunkach domowych. Szynkowary na ogół produkowane są z aluminium, stali nierdzewnej lub odpornego na wysokie temperatury tworzywa sztucznego. Muszą być to materiały odpowiednie do kontaktu z żywnością. Gotowanie w szynkowarze pozwala na szybkie przygotowywanie smacznych szynek, kiełbas, rolad, mielonek i pasztetów.

Zasada działania szynkowaru nie jest wbrew pozorom zbyt skomplikowana. Do urządzenia wkłada się zamarynowane wcześniej mięso, a potem dociska przy pomocy specjalnej spirali. Później całość należy umieścić w garnku z wodą i podgrzać. Temperatura zależy od tego, jakie mięso znajduje się w środku. Można ją zresztą łatwo kontrolować za sprawą termometru, który często wchodzi w skład zestawu. Cały proces przygotowywania wędliny zajmuje do dwóch godzin.

Samodzielnie przygotowane wędliny sprawdzają się jako codzienny dodatek do posiłków, ale można je wykorzystywać tylko podczas specjalnych okazji. W tym przypadku można mieć pewność, że mięso jest przygotowane z najlepszych składników. Zresztą pozwolić sobie można w tym przypadku na eksperymentowanie.

Popularni producenci szynkowarów

  • Tadar
  • Browin
  • Tescoma
  • Klausberg
  • Biowin

Podsumowanie rankingu szynkowarów

Szynkowar to bardzo ciekawe urządzenie, które przydać się może w niejednym gospodarstwie domowym. W końcu kto nie lubi pachnących wędlin opartych na najlepszych składnikach? W sklepie trudno jest dzisiaj zakupić mielonki czy szynki naprawdę wysokiej jakości. Dzięki szynkowarowi można je przygotować w krótkim czasie i wcale nie jest to zbyt skomplikowane. Zapraszamy do lektury naszego rankingu szynkowarów.