Tablet graficzny to niewielkich rozmiarów urządzenie o sporych możliwościach. Pozwala na malowanie, szkicowanie czy edytowanie zdjęć. W przeciwieństwie do standardowego tabletu multimedialnego nie służy on do przeglądania różnego rodzaju mediów. To urządzenie obsługuje się za pomocą specjalnego piórka. Przy poruszaniu nim nad obszarem roboczym, przesuwa się kursor. Zaś w przypadku jego dotknięcia, można rysować i nie tylko. W praktyce na tablecie graficznym malować można w zasadzie tak jak na kartce papieru.
Ranking tabletów graficznych
- Tablet graficzny Wacom Intuos Pro S (PTH451RUPL)
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesny tablet piórkowy z 2048 stopniami czułości nacisku piórka oraz funkcją rozpoznawania kąta nachylenia. Pozwala to na malowanie z precyzją typową dla piór, pędzli czy flamastrów. Urządzenie pozwala na skonfigurowanie ulubionych skrótów, co znacznie zwiększa efektywność pracy. Wszystko to za sprawą spersonalizowanych przycisków ExpressKeyTM i pierścienia Touch Ring. Całość uzupełnia funkcjonalny wyświetlacz Express View i okrągłe menu. - Huion Tablet graficzny 1060 PRO+
Sprawdź aktualną cenę
Funkcjonalny tablet graficzny z dużym, aktywnym ekranem roboczym, który wykrywa 8192 stopni nacisku piórka, a jego rozdzielczość wejściowa to 5080 lpi. Tym samym pozwala na komfortową, płynną i bardzo precyzyjną pracę. Urządzenie wyposażone jest w 12 programowalnych przycisków, 16 programowalnych pól na obszarze roboczym i 2 ;przyciski na piórze. Do wszystkich przypisać można najczęściej wykorzystywane funkcje, skróty itd. Całość uzupełnia gniazdo na karty MicroSD o pojemności do 64 GB. W skład zestawu wchodzi karta 8 GB. - Wacom Tablet Graficzny Cintiq 22Hd Interactive Pen Display 21,5″ (Dtk-2200)
Sprawdź aktualną cenę
Tablet graficzny o przekątnej 21,5 cali i rozdzielczości 1920×1080 przy proporcjach 16:9. Posiada port USB, co pozwala na jego bezproblemowe podłączenie do wyświetlaczy zewnętrznych. Opcja ta przydaje się przy większych prezentacjach. Za sprawą stojaka tablet użytkować można w pionie lub w poziomie w zależności od potrzeb. Urządzenie można łatwo skonfigurować dzięki 16 przyciskom ExpressKey. Pozwalają one zapisać skróty do wybranych aplikacji. Do zestawu dołączone jest piórko Pro Pen wspierające 2048 poziomów nacisku na rysik i gumkę. - Wacom Intuos Pro L (Large) (PTH-851-RUPL)
Sprawdź aktualną cenę
Innowacyjny tablet piórkowy z funkcją rozpoznawania nachylenia oraz 2048 stopniami czułości nacisku piórka. Samodzielnie wykrywa użytkowane oprogramowanie i podpowiada odpowiednie ustawienia. Za sprawą personalizowanych przycisków ExpressKeyTM i pierścienia Touch Rinh umożliwia tworzenie wygodnych skrótów. Całości dopełnia nowoczesne, okrągłe menu oraz wyświetlacz Express View. - Tablet graficzny Huion H640P
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy tablet graficzny z obszarem roboczym 160×99 i doskonałymi parametrami. Wykrywa aż 8192 stopnie nacisku piórka, a jego rozdzielczość wejściowa to 5080 lpi. Częstotliwość próbkowania to 233 RPS. Urządzenie wykorzystuje nowoczesną technologię pasywnego piórka, które waży zaledwie 16 g i nie wymaga ładowania. Całość uzupełnia 6 programowalnych klawiszy.
Jaki tablet graficzny kupić?
Tablety graficzne są nieocenione przy projektowaniu czy rysowaniu. Pod względem dokładności myszy komputerowe nie mogą się z nimi równać. Jaki model jednak warto zakupić? Czym trzeba się w tym przypadku kierować?
- Powierzchnia robocza – musi być ona proporcjonalna do wielkości danego ekranu. W praktyce bardzo duży monitor i mały tablet to kiepskie połączenie. Wymiary tabletów graficznych podawane są za pomocą liter S, M czy L. S to forma A6, M A5, L A4, a XL A3. Jeśli laptop ma kilkanaście cali sprawdzi się model S lub M. Przy monitorach większych lepiej zdecydować się na tablet M, L lub jeszcze większy.
- Rozdzielczość – to tego parametru zależy odwzorowanie szczegółów. W praktyce, im większa rozdzielczość, tym lepiej odwzorowane są detale. Parametr ten podawany jest w liniach na cal. Dobry tablet graficzny musi mieć rozdzielczość minimum 2000 lpi.
- Dokładność piórka – związek ma z dokładnością tabletu. Podawana jest w calach bądź milimetrach. Im mniejsza wartość, tym oczywiście lepiej. W praktyce dobra wartość to 0,25 mm.
- Współczynnik proporcji – to parametr tak samo istotny jak rozdzielczość czy powierzchnia robocza. W sytuacji, gdy tablet i monitor mają inne proporcje, obraz po przeniesieniu na ekran jest zniekształcony.
- Zakres pochylenia – nowoczesne tablety graficzne rozróżniają nawet kąt nachylenia piórka w stosunku do powierzchni roboczej. Dzięki temu możliwe jest m.in. cieniowanie. Na ogół kąt pochylenia wynosi około 60 stopni.
- Wysokość odczytu piórka – to minimalna odległość, na którą należy zbliżyć piórko do danej powierzchni roboczej, aby tablet graficzny odczytał je i przeniósł na ekran monitora. Najczęściej jest to 10 mm.
- Częstotliwość próbkowania – to w zasadzie prędkość odczytu. Im jest większa, tym lepiej. Standardem jest 200 pps (punktów na sekundę). W przypadku tabletów z ekranem LCD bywa to 133 pps.
- Czułość nacisku – nowoczesne piórka odczytują nawet 2048 poziomów siły nacisku piórka.
Czy warto kupić tablet graficzny?
Tablet graficzny to niewielkich rozmiarów urządzenie, które wykorzystują na co dzień w swojej pracy m.in. graficy, retuszerzy, architekci, kartografowie, designerzy, graficy, fotografowie i inni artyści. Jest ono w stanie zastąpić w zasadzie sztalugi, stół kreślarski, rapitograf, ołówek i inne różnego rodzaju przybory wykorzystywane w pracowniach malarskich, kreślarskich i graficznych. Dzięki nim nie trzeba już projektów tworzyć na papierze, a potem skanować. Pozwalają one bowiem na tworzenie od razu na ekranie komputera. Pod względem dokładności i możliwości żadna mysz komputerowa nie może się z nimi równać.
Tabletów graficznych nie należy przy tym mylić ze standardowymi tabletami multimedialnymi, które służą głównie do surfowania po sieci czy przeglądania multimediów. Co ciekawe, praca przy udziale specjalnego piórka nie męczy nadgarstka tak mocno, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej myszki. Nic więc dziwnego, że wielu artystów nie może już sobie wyobrazić codziennej pracy bez tabletu graficznego.