Tokarka do drewna to proste urządzenie elektryczne służące do obróbki naturalnego drewna na skutek toczenia. Proces ten polega na skrawaniu kolejnych warstw elementu drewnianego i nadawaniu mu przez to odpowiedniego kształtu. Przy pomocy tokarki można kawałkom drewna dawać zaokrągloną formę czy żłobić w nich wycięcia. Dlatego tokarki wykorzystywane są do robienia mis, doniczek, świeczników, karniszy czy balustrad. Wybór tego typu urządzeń w sklepach wcale do najmniejszych nie należy.

Najlepsza tokarka do drewna – ranking

Jaką tokarkę do drewna kupić? Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto na starcie zastanowić się nad tym, do czego urządzenie ma być wykorzystywane. Do wyboru są bowiem modele dla amatorów i profesjonalistów. Pomocny  będzie także nasz kompleksowy ranking tokarek do drewna, który stworzyliśmy na podstawie opinii internautów na ten temat. Zapraszamy do lektury.

  1. Tokarka do drewna Holzstar DB 900 5920900
    Tokarka do drewna Holzstar DB 900 5920900
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy tokarka do drewna odporna na skręcanie. Jest dokładna i precyzyjna w działaniu. Jej obudowa wrzeciennika i konik są wykonane z wytrzymałego odlewu żeliwnego. W skład zestawu podstawowego wchodzą także łatwo regulowana stalowa podpórka przeznaczona do narzędzi skrawających. Urządzenie jest proste w obsłudze i zaskakująco ciche. Ma silnik o mocy 550W.  Waży 80 kilogramów.

  2. Acorn Obrabiarka 4-Funkcyjna Do Drewna W4/94 3,0Kw W4944F3Kw
    Acorn Obrabiarka 4-Funkcyjna Do Drewna W4/94 3,0Kw W4944F3Kw
    Sprawdź aktualną cenę

    Prosta w obsłudze obrabiarka wielofunkcyjna wysokiej jakości. Doskonale sprawdzi się zarówno w rękach amatora, jak i profesjonalisty. Doskonale nadaje się do wielu różnych działań. To sprzęt, który na pewno przyda się w niejednym przydomowym garażu i nie tylko. Pozwala na obróbkę naturalnego drewna na wiele różnych sposobów. Pełni np. funkcję strugarki oraz frezarki.

  3. Tokarka do drewna Vidaxl 305mm 250W 146481
    Tokarka do drewna Vidaxl 305mm 250W 146481
    Sprawdź aktualną cenę

    Niewielka rozmiarowo tokarka do drewna o zmiennej prędkości. Sprawdzi się zarówno w rękach profesjonalistów, jak i amatorów. To urządzenie bardzo proste w użytkowaniu. Wykonane jest z żeliwa odpornego na skręcanie. Pracuje płynnie i precyzyjnie jednocześnie. Tokarka wyposażona jest w wysokiej klasy silnik o mocy 250W. Oferuje szeroki zakres opcji prędkości. Można ją więc łatwo wyregulować.

  4. Tokarka MSW WL1000
    Tokarka MSW WL1000
    Sprawdź aktualną cenę

    Bardzo trwała tokarka do drewna z silnikiem o mocy 400W. Posiada wytrzymałą konstrukcję. Jest niezawodna i żywotna. Oferuje regulację prędkości wrzeciona, a więc nadaje się do toczenia różnych gatunków drewna. Ciekawą opcją jest także regulacja konika tokarskiego czy regulacja podparcia narzędzia. Urządzenie jest idealne dla amatorów. Nie sprawia problemów w obsłudze i ma dość atrakcyjną cenę. Jest bezpieczne w użytkowaniu.

  5. Tokarka do drewna Parkside PDM 600 B2
    Tokarka do drewna Parkside PDM 600 B2
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy tokarka do drewna wyposażona w tarczę tokarką czy dwa dłuta tokarskie. Idealnie nadaje się do obróbki drewnianych przedmiotów o długości do 60 cm i średnicy do 25 cm. Ma wydajny silnik z mocą 550W i oferuje elektroniczną regulację obrotów. Na uwagę zasługuje także solidnie wykonana szyna aluminiowa dostosowana do montażu na stole warsztatowym.  Urządzenie nie jest trudne w obsłudze.

Jaką tokarkę do drewna kupić?

Tokarki do drewna to urządzenia praktyczne, funkcjonalne i uniwersalne. Doskonale sprawdzają się w wielu warsztatach, także tych przydomowych. Na jaki sprzęt warto się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie tokarki do drewna?

  • Wielkość – tutaj trzeba wziąć pod uwagę przestrzeń roboczą w warsztacie i to, co ma być w nim obrabiane. Większe elementy np. karnisze czy balustrady wymagają użycia bardziej masywnych maszyn. W pozostałych przypadkach sprawdzi się kompaktowa tokarka stołowa.
  • Rozstaw między kłami – ma duże znaczenie podczas obrabiania długich elementów.
  • Możliwość obracania głowicy – to ważne podczas toczenia donic, mis i podobnych elementów.
  • Moc silnika – w przypadku majsterkowiczów wystarczy moc na poziomie 1KM, ale do większych prac są przeznaczone silniejsze urządzenia z mocą do 3 KM.
  • Sposób regulacji prędkości obrotów – najwygodniejsze jest oczywiście sterowanie elektroniczne. Przy okazji jest ono bardzo precyzyjne. Gorzej pod tym względem wypada regulacja ręczna polegająca na wymianie pasów.
  • Jakość łoża – do obróbki drewna naturalnego potrzebne jest solidne łoże np. wykonane z żeliwa, gdyż skuteczniej tłumi ono drgania niż łoże stalowe.
  • Akcesoria – warto zdecydować się na tokarkę do drewna ze sporym wyborem noży czy zapasowym kłami.
  • Sposób mocowania obrabianego elementu – wyróżnia się tutaj dwa typy tokarek do drewna. Urządzenia kłowe cechują się tym, że element drewniany jest ustawiany nieruchomo między dwoma kłami. Pozwala to na jego tłoczenie wzdłużne. Takie urządzenia są idealne do toczenia długich karniszy czy stołowych nóg. Urządzenia uchwytowe mocują element drewniany jedynie z jednej strony. Możliwe jest wówczas jego toczenie poprzeczne i tworzenie elementów zwartych np. mis.
  • Rodzajtokarki stołowe to urządzenia kompaktowe wykorzystywane do dokładnej obróbki niewielkich elementów. Tokarki z kopiałem służą do toczenia jednej serii takich samych elementów. Tokarki uniwersalne są idealne do obróbki precyzyjnej i zgrubnej. Tokarki wielonożowe umożliwiają toczenie elementów z użyciem kliku różnych noży jednocześnie. Tokarki produkcyjne są bardzo wydajne. Stosuje się je w zakładach stolarskich do produkcji seryjnej. Tokarki poziome i pionowe to rodzaje tokarek uchwytowych, które między sobą różnią się sposobem mocowania danego elementu.

Czy warto kupić dobrą tokarkę do drewna?

Co ciekawe, jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce toczenie drewna uznać można było za profesję w zasadzie wymarłą. Tokarki z kopiałem wykorzystywano wówczas głównie do toczenia tralek, a więc elementów wchodzących w skład schodów. Zainteresowanie tokarkami  było wtedy  małe.

Na przestrzeni lat sporo się jednak zmieniło. Widać, że toczenie w drewnie wraca do łask i coraz więcej osób się nim interesuje. Sporo osób, które nie są na co dzień związane z obróbką drewna i nie mają specjalistycznej wiedzy na ten temat, chce się rozwijać w tej dziedzinie. Rękodzieło, bo toczenie się do niego zalicza, znowu stało się bardzo modne. Dla wielu osób jest to ciekawa odskocznia od pracy zawodowej, a dla innych staje się zajęciem profesjonalnym.

Nowoczesne tokarki do drewna są wykorzystywane na co dzień zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Służą do wykonywania wyjątkowych mis, wazonów czy karniszy. Rośnie z roku na rok zainteresowania tokarkami do drewna, które znosu są popularne, co oczywiście cieszy.

Popularni producenci tokarek do drewna

Podsumowanie rankingu tokarek do drewna

Tokarki do drewna po latach zapomnienia znowu wróciły do łask. Pojawiła się bowiem moda na toczenie różnego rodzaju elementów drewnianych. Jaki sprzęt wybrać dla siebie? Okazuje się, że wybór w tym zakresie naprawdę potrafi zaskoczyć. Tak powstał nasz kompleksowy ranking tokarek do drewna. Prezentujemy w nim urządzenia cieszące się największym uznaniem ze strony internautów. Już teraz serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem, które pomoże w podjęciu decyzji zakupowej.